Strona 1 z 8 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 72

Wątek: e300 pytania laika

  1. #1
    Zwycięzca OlyRulez Awatar Jeronimo
    Dołączył
    Feb 2003
    Mieszka w
    wielkopolska
    Posty
    3.045
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria

    e300 pytania laika

    Dawno nie stworzylem duzego watku takiego jak kiedys do C4000... czas dzialac Zachecam tez wszystkich wlascicieli e300 zeby zamieszczali tu swoje pytania


    Olympus e-300 - lamerskie pytania!


    - jak ustawic ostrosc na nieskonczonosc?
    AF ustawiam na MF i krece pierscieniem regulacji ostrosci w prawo (przy domyslnym Focus Ring) Czy na koncu napotkam na jakis opor? (bo krece i krece i konca nie widze) i czy to normalne ze przy dotykaniu pierscienia regulacji (przy pierwszym poruszeniu) slychac cichutko mechaniczne "pstrykanie"

    - czy efektu Noise Reduction nie widac w pogladzie aparatu? bo robilem ostanio zdjecie blyskawicy i na podgladzie mialem bardzo jasny (czerwonawy) obrazek (tlo), a po zgraniu na kompa to nic nie widzialem (cala fotka praktycznie ciemna)...

    - czy wlaczanie samego body moze zaszkodzic aparatowi? czy musze miec zawsze jakis obiektyw podpiety (to pytanie raczej z tych retorycznych :P)

    - jaki program do RAW'a polecacie? Bo ten Olympus MASTER - RAW Development mi sie jakos nie podoba (bardzo ma male okienko podgladu) no a moze poprostu nie mam wprawy z RAWami :P
    /EDIT sam sobie odpowiem na ostatnie pytanie co by innym bylo latwiej --> http://www.forum.olympus.hat.pl/viewtopic.php?t=3873


    pozdrowionka
    List ten dedykuje wszystkim tym, którym jest dany przywilej służenia innym pomocą w osiągnięciu celu i tym, którzy ucząc się wzbogacają wszystko przez podjęcie wyzwania do postępu i stawania się tym wszystkim, czym mogą się stać

  2. #2

    Dołączył
    Mar 2005
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    2
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Witam,
    ja dorzucę pytanko. Do czego służy Anti-Shock w firmware 1.2 ?
    Pozdrawiam
    Patryk
    Olympus E-300, 14-45 mm ZUIKO,
    40-150 mm ZUIKO

  3. #3
    Awatar milo
    Dołączył
    Dec 2004
    Mieszka w
    łódź
    Posty
    499
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    ja bym samego body nie wlaczal, niby jest ten filtr antykurzowy... ale roznie to bywa...
    pozdrawiam

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    Dec 2003
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    798
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria

    Re: e300 lamerskie pytania

    Cytat Zamieszczone przez Jeronimo
    - jak ustawic ostrosc na nieskonczonosc?
    AF ustawiam na MF i krece pierscieniem regulacji ostrosci w prawo (przy domyslnym Focus Ring) Czy na koncu napotkam na jakis opor? (bo krece i krece i konca nie widze) i czy to normalne ze przy dotykaniu pierscienia regulacji (przy pierwszym poruszeniu) slychac cichutko mechaniczne "pstrykanie"
    Nic sie nie dzieje, af masz na silniczkach i elektronice to nie mechanika wiec nie masz jak zerwac af i nie ma blokady/konca w opcjach mozesz przez to ustawic w prawo lub w lewo ostrzenie, a to pykniecie to start silniczka

    Cytat Zamieszczone przez Jeronimo
    - czy efektu Noise Reduction nie widac w pogladzie aparatu? bo robilem ostanio zdjecie blyskawicy i na podgladzie mialem bardzo jasny (czerwonawy) obrazek (tlo), a po zgraniu na kompa to nic nie widzialem (cala fotka praktycznie ciemna)...
    czasami widac, musisz sie przyzwyczaic do pewnych przeklaman na monitorku, zdjecia wydaja sie jasniejsze niz beda, ja z regoly przepalam scene o 0,3 lub 0,7 u Ciebie nie ma drabinki ale widac napis +-0,0 wtedy wyjdzie poprawnie nasfietlona expozycja ale bedzie ciemna trzeba tak ustawic manual by bylo +0,3 lub +0,7 zalezy od gustu i samej sceny
    oczywiscie nocne trudno przepalic

    Cytat Zamieszczone przez Jeronimo
    - czy wlaczanie samego body moze zaszkodzic aparatowi? czy musze miec zawsze jakis obiektyw podpiety (to pytanie raczej z tych retorycznych :P)
    Nic sie nie stanie, juz testowalem. w E-1 jest opcja podnoszenia lustra wiec aparat musi byc wlaczony. Gluwnie to uzywa servis, ale dziala i sie nic nie dzieje.
    Odpiecie czy zapiecie obiektwu na wlaczonym tez sie nie dzieje nic chociaz nie polecam. gdyz powinno sie trzymac caly czas spust od blokady obiektywu.
    Nie wiem jak w E-300 z klapka odnosnie zmiany karty, jak sie ja otworzy wyskakuje cos na monitorku, bo nie sprawdzilem, jesli wyskakuje info ze klapka otwarta to odcina karte i mozna ja zmieniac nie wlanczajac aparatu.

    Cytat Zamieszczone przez Jeronimo
    - jaki program do RAW'a polecacie? Bo ten Olympus MASTER - RAW Development mi sie jakos nie podoba (bardzo ma male okienko podgladu) no a moze poprostu nie mam wprawy z RAWami :P
    Olympus Stuidio albo Viewer
    Juz gadalismy o tym ...

  5. #5
    | OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2004
    Mieszka w
    Zabłudów
    Posty
    612
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Anti-shock służy do wstępnego podniesienia lustra przy zdjęciach ze statywu. Aby drganie od lustra nie "poruszyło zdjęcia" można ustawić podniesienie lustra wczesniej, przed wyzwoleniem migawki. Nie pamiętam w tej chwili wartości ale sa chyba dwie. 1s i 10s. czy jakoś tak.

  6. #6
    Zwycięzca OlyRulez Awatar Jeronimo
    Dołączył
    Feb 2003
    Mieszka w
    wielkopolska
    Posty
    3.045
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    - podglad glebi ostrosci No wiec wedlug instrukcji (CUSTOM OK) przypisalem guzikowi OK funkcje PREVIEW. Po wcisnieciu tego guzika powinien pokazac mi sie podglad glebi ostrosci. Slysze przez sekunde odglos silniczka i jakos nic nie widze... Jak to powinno dzialac prawidlowo? a moze nie we wszystkich trybach dziala ten podglad?

    - AEL - blokada ekspozycji Wciskamy AEL (ekspozycja zostaje zablokowana), komponujemy ujecie. Przytrzymujac guzik AEL wciskamy przycisk migawki do polowy (blokujemy ostrosc), dociskamy do konca i mamy fotke.
    No w sumie wszystko niby jasne ale mam problem chyba ze zrozumieniem dzialania tej funkcji A jak to sie ma do ustawien w Menu: AELMetering -> Auto, pomiar ESP, centralnie wazony, punktowy.
    Czy jak mam domyslnie ustawiony ESP a w menu (ALMetering->punktowy) to podczas blokowania ekspozycji zostaje uzyty pomiar punktowy?
    Ale sie niezle zamotalem mam nadzieje ze ktos mi to wytlumaczy lopatologicznie...
    List ten dedykuje wszystkim tym, którym jest dany przywilej służenia innym pomocą w osiągnięciu celu i tym, którzy ucząc się wzbogacają wszystko przez podjęcie wyzwania do postępu i stawania się tym wszystkim, czym mogą się stać

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2004
    Mieszka w
    Zabłudów
    Posty
    612
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Witam ponownie.

    U mnie podgląd głebi ostrości skonfigurowany tak samo działa poprawnie. Może po prostu miałeś ustawioną otwartą przysłonę?

    Jeśli chodzi o AEL to chyba inaczej zrozumiałeś jego zadanie. Nie ma znaczenia jaki typ pomiaru masz ustawiony. Chodzi o to, że normalnie aparat ustawia parametry ekspozycji w momencie naciśnięcia spustu do połowy, jednak kiedy później ustalasz kadr, to parametry zmieniają się do takich, które wynikają z aktualnego położenia celownika. Dlatego jesli chcesz zablokować tę zmianę (przydatne szczególnie w pomiarze punktowym) po wciśnięciu spustu do połowy, ale przed ustawieniem kadru wciskasz AEL z celownikiem wycelowanym w miejsce z którego chcesz miec ustawione parametry ekspozycji. Dopiero teraz trzymając wciśniety do połowy spust migawki i jednoczesnie AEL ustawiasz kadr i wciskasz do końca spust migawki trzymając cały czas AEL.

  8. #8

    Dołączył
    Apr 2005
    Posty
    4
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Joki
    U mnie podgląd głebi ostrości skonfigurowany tak samo działa poprawnie. Może po prostu miałeś ustawioną otwartą przysłonę?
    No właśnie to nie do końca jest tak - PREVIEW nie pokazuje głębi ostrości, tylko kadr z ustawioną przesłoną. To że przesłona ma wpływ na DOF, nistety nie oznacza, że po zdefiniowaniu Custom OK będzie ona widoczna
    A co do braku efektu - zgadam się z Tobą, najprawdopodobniej testowane ne maksymalnej dziurze.

    August

  9. #9
    | OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2004
    Mieszka w
    Zabłudów
    Posty
    612
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Witam ponownie.

    Oczywiście, miałem na myśli kadr z ustawioną przysłoną, potocznie nazywany "podglądem głebi ostrości". Ile ma to wspólnego z głebia ostrości to już inna bajka. Trochę ma.

  10. #10

    Dołączył
    May 2005
    Posty
    9
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    WB w E-300

    mam problem z WB w E-300: próbowałem zrobić zdjęcia w pomieszczeniu, światło naturalne (wyłącznie wpadające przez okno), obiekt niebieski, na szarym tle (wykładzina). Za każdym razem gdy było ustawione AUTO WB na zdjęciach kolory niebieski i szary wpadały w brąz.
    Pomogło dopiero ustawienie temperatury na ok. 5600 (światło słoneczne).
    Próbowałem zmierzyć WB z białej kartki papieru, ale za każdym razem aparat pokazywał mi, że nie jest w stanie tego zrobić. Co mogło wpłynąć na to że nie umiał sobie poradzić w takich warunkach?

Podobne wątki

  1. Z obiektywu laika.
    By nzrK in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 10.05.10, 19:22
  2. pytanko laika o matowkę
    By Asar69 in forum E-System
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 20.09.07, 14:24
  3. pytanie laika HDR i BKT
    By repti in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 7.05.07, 07:21
  4. E 500 pytanie laika
    By maksdj in forum E-System
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 13.02.06, 13:47
  5. poczatki z C4000z - pytania laika
    By Jeronimo in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 40
    Ostatni post / autor: 8.04.04, 14:00

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.