Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 19 z 19

Wątek: Kilka pytań amatora ;]

  1. #11
    Awatar mateusz004
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Z Polski
    Posty
    94
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez marwit
    instrukcja obslugi sie klania?
    Troche sie klania ale tak wyszlo ze ja akurat jej nie mam
    Nareszcie wakacje

  2. #12

    Dołączył
    Aug 2004
    Mieszka w
    Piła
    Posty
    382
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    C-760, tulejka, UV Hama 390 HTMC, Hama Skylight, Velbon DF-40, lampa Soligor DG-280

  3. #13
    Awatar mateusz004
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Z Polski
    Posty
    94
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Mam nowe pytanko Wyczytałem w instrukcji o pomiarze punktowym ale... jest tylko jak go włączyć i że dostępny jest z trybem makro. No więc pytam się Was o co chodzi z tym pomiarem punktowym ? Jak go używacie do jakich celów itd
    Nareszcie wakacje

  4. #14
    Awatar No-shadow Kick
    Dołączył
    Jun 2004
    Mieszka w
    Gdańsk Zawsze Wietrzny
    Posty
    905
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Chodzi o punktowy pomiar światła?? Jeśli tak, to w skrócie aparat ustawia parametry ekspozycji na podstawie danych pobranych tylko z 1 punktu (niewielki wycinek kadru), na który nastawisz pomiar. W innych przypadkach jest zawsze pomiar światła z wielu punktów kadru a w wyniku wartość uśredniona.
    Pomiar punktowy jest przydatny w sytuacji, gdy masz bardzo jasny motyw na ciemym tle, albo odwrotnie, i chcesz żeby to on wyszedł dobrze naświetlony.

    TUTAJ
    przykład wykorzystania pomiaru SPOT.

    Pozdrawiam
    Olympus C-765UZ + parę dodatków
    Zapraszam do Galerii

  5. #15
    Awatar Brooklyn
    Dołączył
    Aug 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    28
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    Odgrzeję starego kotleta (temat), jednak ten temat mi pasuje, więc nie chciałem zakładać takiego samego.
    A zatem:
    1. Jak to jest z tym pomiarem światła. Jakiego używać, jakiego używacie?
    ESP, centralnie ważony czy punktowy? O HI i SH punktowe nie pytam, bo mój łepek na razie nie jest w stanie tego pojąć, z resztą nie wydaje mi się, żeby ktoś ich używał. Który daje najlepsze rezultaty? A może zależy to od warunków i należy zmieniać?
    Co do pomiaru światła mam też jeszcze inne przemyślenia , a mianowicie czytam sobie książki Petersona i w większości zdjęć, które opisuje widnieje opis coś w rodzaju:
    "Ustawiłem przysłonę na f4, następnie aparat wycelowałem w trawę (np) aby dokonać pomiaru światła, dobrałem czas naświetlania 1/80 i ponownie wróciłem do kadru."
    No dobra, a teraz niech ktoś mi to wytłumaczy po ludzku, jak to wygląda fizycznie. Czy to oznacza, że facet ma ustawiony punktowy pomiar światła, celuje gdzieś tam w trawę, potem naciska spust migawki do połowy, aparat dobiera sam czas naświetlania, później z wciśniętym do połowy spustem wraca do kadru który chce zrobić i pstryka? Manewrowanie z wciśniętym spustem migawki nie jest proste, więc raczej to inaczej działa. Może chodzi o to, że włącza się blokadę po pomiarze światła. Mam instrukcję, ale jakoś nie mogę się doczytać jak zablokować. Owszem, umiem, ale blokada polega na tym, że naciskam przycisk AEL i też muszę go trzymać wciśnięty, bo jak puszczam to zapamiętana ekspozycja się gubi rzecz jasna. No niestety, ale trzymanie wciśniętego przycisku jest trochę kłopotliwe. Ominąłem coś w instrukcji, czy tak działa blokada w E-510??

    No dobra, jeżeli tak to skąd wiadomo, kiedy robić pomiar z trawy, kiedy z nieba, kiedy z obiektu? No ok, rozumiem jak mam obiekt podświetlony od tyłu i chcę aby nie był niedoświetlony to pomiaru dokonam z obiektu. Ale mam ładny pogodny dzień, robię jakieś pole kwiatów i skąd wiedzieć mam, czy pomiaru dokonać z trawy, nieba czy czerwonego kwiata?
    Lata praktyki?

    2. Jak ustawić pole autofokusa. Lepiej na auto, czy na środkowe pole?

    3. Jak zrobić zdjęcie helikoptera/samolotu na błękitnym bezchmurnym niebie. Kurka, robiłem kilka razy i zazwyczaj wychodzi mi tak, że niebo jest błękitne, a samolot jest niedoświetlony. Ewentualnie odwrotnie, niebo przepalone a samolot ok. Raczej jednak ta pierwsza wersja wychodzi mi łatwiej.

    4. Zapisywać zdjęcia w RAWach czy JPG? Oczywiście profesjonaliści wiadomo, że zapiszą w RAW. Chodzi mi jednak o początkujących? No i jaki program polecacie do obróbki RAW? Taki, żeby nie zgłupiał jak go otworzę, jakiś darmowy najlepiej albo niedrogi.

    5. Czasem lubię pstryknąć coś z daleka. Uważacie, że telekonwerter na początek to dobre rozwiązanie? Warto zainwestować?

    6. Niebawem będę miał małą uroczystość i zapewne zostanę poproszony o pstrykanie zdjęć w Kościele. Niestety niezbyt dobrze oświetlonym. Co zrobić, żeby te zdjęcia jakoś wyglądały. Niestety ale mam problem z robieniem zdjęć w nieodogodnym oświetleniu. Zazwyczaj wychodzą mi poruszone. Używać lampy (mam tylko wbudowaną)? Szczerze mówiąc nie lubię pstrykać z lampą bo jakieś takie światło daje nienaturalne. Wystrzegam się jej jak mogę, ale może nie ma innego wyjścia?

    Aaaa, właśnie ...
    7. Czy w ogóle możliwe jest zrobienie nieporuszonego, ostrego zdjęcia z ręki? No w jasny dzień może się da, ale w ciemniejszym miejscu, jak słońce już nisko?

    8. Czy podczas robienia zdjęć ustawiacie ostrość na High czy może zostawiacie na 0?

    Z góry dzięki za odpowiedzi. I proszę się nie śmiać jeżeli dla kogoś coś jest oczywiste.

  6. #16
    | OlyJedi Awatar NightCrawler
    Dołączył
    Jul 2008
    Mieszka w
    Katowice
    Posty
    1.542
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    0. Dobrze, że zacząłeś od czytania, a nie od zadawania pytań. Mimo, że nie jestem najbieglejszą osobą tutaj to postaram się odpowiedzieć.

    1. Tak, o ile pamiętam to tak działa blokada ekspozycji w E 510 choć nie wiem czy klawiszy nie szło inaczej przypisać (tutaj kłania się instrukcja). Zawsze możesz robić na manualu i dobrać sobie odpowiedni czas i przysłonę na danym obszarze, a potem przekadrować.
    A co do tego jak mierzyć, na co i kiedy Peterson w miarę dobrze opisuje, ale i tak nic nie zastąpi praktyki i prób.

    2. U mnie w 97% przypadków jest to punk centralny i przekadrowanie.

    3. Się nie da

    4. RAW + jpg jeżeli posiadasz dostatecznie dużą kartę (to co wyjdzie w jpg i będziesz uważał za dobre zostawiasz, to czym chcesz się bawić w obróbkę troszkę większą niż np. usuwanie czerwonych oczu - masz RAW'a, z którego w wielu przypadkach wyciągniesz więcej niż z jpg'a

    5. A jakie masz obiektywy? Jeżeli tylko krótkiego kita to za ok 300zł spokojnie kupisz 40-150. I będzie to dużo lepiej wydany pieniądz.

    6. Bez lampy, z małą ilością światła zastanego = wysokie ISO (aby zdjęcia były nie poruszone) i oczywiście jak najjaśniejszy obiektyw. Niestety ISO >800 w E-510 pozostawia wiele do życzenia.
    Lampa jest dobra, ale trzeba się nią świadomie się posługiwać... (ja nadal się uczę u daleka droga przede mną )

    7. Patrz pkt 6.

    8. Niestety nie pamiętam już jak miałem ustawioną ostrość w E-510 (przy RAWach nie ma to praktycznie znaczenia)
    ...ciiii - bo cenzura się obudzi...to forum a nie miejsce do rozmów...
    Moje próby i Moja strona
    PAJACYK

  7. #17
    Awatar Brooklyn
    Dołączył
    Aug 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    28
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez NightCrawler
    3. Się nie da
    Jak to się nie da? Ale w swojej galerii masz zdjęcie samolotu na błękitnym niebie i wyszło Ci dobrze.

    Mam oba obiektywy kitowe, ten 40-150 też. Myślałem o "przedłużeniu" tego jeszcze.

  8. #18

    Dołączył
    Jun 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    20
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria
    Do Brooklyn

    1 Na początek radziłbym Ci używać pomiaru centralnie ważonego, esp w 510 nie jest najlepszy. Staraj się raczej nie zmieniać pomiaru światła zbyt często, uzywając jednego po prostu poznasz go i nauczysz. Po jakimś czasie będziesz wiedział jakią korektę odrazu zrobić aby osiągnąć zamierzony skutek. Ja przeważnie używam punktowego ale jest on trudniejszy w zastosowaniu (trzeba po prostu wiedzieć na co ustawiać)

    Co do blokady ael można zmienić tak aby nie trzymać cały cza przycisku
    (instrukcja strona 67)
    Menu
    kluczyk1
    ael /afl
    włączamy on
    i juz nie bedziesz musiał trzymać przycisku

    2. Af lepiej ustawić na środek lub na któryś boczny punkt (zależy od tego gdzie chcesz ostrość w kadrze) na pewno nie auto. Lepiej mieć kontrole na af niż żeby aparat sam decydował za Ciebie gdzie ma być ostrość

    3. Zdjecia takie ciężko zrobić prosto z puszki 510 za mały zakres tonalny (pstryknąć raw i pobawić się w obróbce)

    4. Jeśli obrabiasz zdjęcia to tylko raw jeśli nie to jpg ( rawa prosto z puszki napewno będzie gorzej wyglądał nie jpg z puszki). Co do darmowych programów to może ktoś inny podpowie ja używam lightroom (niestety nie jest darmowy chyba że pirat)

    5.Telekonwerter bym sobie darował jeśli nie masz bardzo jasniutkich obiektywów telekonwerter przyciemnia okoł 2 działek ev

    6. Jeśli masz tylko lampe wbudowana to będzie problem, zamiast telekonwertera zakupiłbym dobrą zewnętrzną lampę. Lampa wbudowanej lepiej nie używać chyba jedynie tylko do wyzwalania fotoceli w innej lampie Ale jeśli zakupisz zewnetrzna no to jak najbardziej polecam w kosciele, tylko trzeba jej kreatywnie wykorzystywać. (napewno nie palik na wprost i pełna moc) Jeśli nie masz lampy to tylko jasne szkło, wyższe iso i włączona stabilizacja.

    7. Jesli zdjecie statyczne to tylko statyw i dlugi czas jesli ruchome to tylko jasne szkło lub wyższe iso (tylko bez przesady bo u olka nie ma szaleństw) i włączona stabilizacja albo lampa zewnetrzna.

    8. Ostrości zostaw na zero najwyżej pózniej sobie podciągniesz przy obróbce

  9. #19
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Brooklyn Zobacz posta
    1. Jak to jest z tym pomiarem światła. Jakiego używać, jakiego używacie?
    Każdy używa innego, w zależności od tego jakiego nauczył się używać i z jakim mu wygodniej.

    Cytat Zamieszczone przez Brooklyn Zobacz posta
    Który daje najlepsze rezultaty? A może zależy to od warunków i należy zmieniać?
    Ten, którego działanie zrozumiesz, ten będzie dawał dobre rezultaty.

    Cytat Zamieszczone przez Brooklyn Zobacz posta
    Czy to oznacza, że facet ma ustawiony punktowy pomiar światła, celuje gdzieś tam w trawę, potem naciska spust migawki do połowy, aparat dobiera sam czas naświetlania, później z wciśniętym do połowy spustem wraca do kadru który chce zrobić i pstryka?
    Tak, używa pomiaru punktowego. Nie, nie robi tego z wciśniętym do połowy spustem migawki (chyba, że ustawił sobie, że wciśnięcie tego przycisku blokuje ekspozycję, ale nie blokuje autofocusa - ewentualnie gość w ogóle nie używa AF). Prawdopodobnie korzysta z oddzielnego przycisku blokady ekspozycji.

    Cytat Zamieszczone przez Brooklyn Zobacz posta
    ...blokada polega na tym, że naciskam przycisk AEL i też muszę go trzymać wciśnięty, bo jak puszczam to zapamiętana ekspozycja się gubi rzecz jasna. No niestety, ale trzymanie wciśniętego przycisku jest trochę kłopotliwe.
    O ile się nie mylę, to jest możliwość zmiany działania tego przycisku tak, żeby zapamiętywał blokadę ekspozycji po jednokrotnym wciśnięciu. Ja w ten sposób właśnie używałem go w E-30 i w E-410 też, jeśli dobrze pamiętam, więc i w E-510 powinna być taka możliwość.

    Cytat Zamieszczone przez Brooklyn Zobacz posta
    No dobra, jeżeli tak to skąd wiadomo, kiedy robić pomiar z trawy, kiedy z nieba, kiedy z obiektu?
    Światłomierz punktowy dąży do tego, aby obiekt, w który celujesz, naświetlony został do poziomu ekspozycji odpowiadającemu szarości 18%, czyli wartości znajdującej się w połowie drogi między całkowitą czernią i całkowitą bielą. Facet po prostu uznał, że jasność trawy odpowiada półtonom i jest mniej więcej w połowie między jasnymi chmurami, a np. czarnym kotem, przemykającym gdzieś obok.

    Cytat Zamieszczone przez Brooklyn Zobacz posta
    No ok, rozumiem jak mam obiekt podświetlony od tyłu i chcę aby nie był niedoświetlony to pomiaru dokonam z obiektu. Ale mam ładny pogodny dzień, robię jakieś pole kwiatów i skąd wiedzieć mam, czy pomiaru dokonać z trawy, nieba czy czerwonego kwiata?
    To zależy, co chcesz mieć pośrodku spektrum: trawę, niebo czy kwiat. A jeśli nie wiesz co, to włącz ESP. W tak oczywistych warunkach oświetleniowych, jak łąka na tle nieba, nie ma sensu robić sobie pod górkę, bo pomiar wielosegmentowy sobie z nimi bez problemu poradzi.

    Cytat Zamieszczone przez Brooklyn Zobacz posta
    2. Jak ustawić pole autofokusa. Lepiej na auto, czy na środkowe pole?
    Najlepiej ustawić na punkt, w którym chcesz, żeby AF ustawiał ostrość. Nie pozwól aparatowi samemu decydować o tym, który to ma być punkt, bo Ty wiesz to lepiej.

    Cytat Zamieszczone przez Brooklyn Zobacz posta
    3. Jak zrobić zdjęcie helikoptera/samolotu na błękitnym bezchmurnym niebie. Kurka, robiłem kilka razy i zazwyczaj wychodzi mi tak, że niebo jest błękitne, a samolot jest niedoświetlony. Ewentualnie odwrotnie, niebo przepalone a samolot ok. Raczej jednak ta pierwsza wersja wychodzi mi łatwiej.
    Wszystko zależy od tego, jak ciemny jest helikopter i jak jasne jest niebo Używaj kompensacji ekspozycji.

    Cytat Zamieszczone przez Brooklyn Zobacz posta
    4. Zapisywać zdjęcia w RAWach czy JPG? Oczywiście profesjonaliści wiadomo, że zapiszą w RAW. Chodzi mi jednak o początkujących? No i jaki program polecacie do obróbki RAW? Taki, żeby nie zgłupiał jak go otworzę, jakiś darmowy najlepiej albo niedrogi.
    Oczywiście, że raw. Z darmowych wołarek wypróbuj RawTherapee.

    Cytat Zamieszczone przez Brooklyn Zobacz posta
    5. Czasem lubię pstryknąć coś z daleka. Uważacie, że telekonwerter na początek to dobre rozwiązanie? Warto zainwestować?
    Teleobiektyw nie wystarczy?

    Cytat Zamieszczone przez Brooklyn Zobacz posta
    6. Niebawem będę miał małą uroczystość i zapewne zostanę poproszony o pstrykanie zdjęć w Kościele. Niestety niezbyt dobrze oświetlonym. Co zrobić, żeby te zdjęcia jakoś wyglądały. Niestety ale mam problem z robieniem zdjęć w nieodogodnym oświetleniu. Zazwyczaj wychodzą mi poruszone. Używać lampy (mam tylko wbudowaną)? Szczerze mówiąc nie lubię pstrykać z lampą bo jakieś takie światło daje nienaturalne. Wystrzegam się jej jak mogę, ale może nie ma innego wyjścia?
    Zostaw to komuś innemu, serio.

    Cytat Zamieszczone przez Brooklyn Zobacz posta
    7. Czy w ogóle możliwe jest zrobienie nieporuszonego, ostrego zdjęcia z ręki? No w jasny dzień może się da, ale w ciemniejszym miejscu, jak słońce już nisko?
    Jeśli używasz jasnego obiektywu, wysokiego iso i stabilizacji obrazu, to być może się uda. Wszystko zależy od tego, jak bardzo jest ciemno. Stabilizację obrazu masz, wysokie iso też, ale lepiej nie używaj powyżej 800, a jasnego obiektywu jak sądzę nie posiadasz. W tym przypadku używaj statywu lub lampy.

    Cytat Zamieszczone przez Brooklyn Zobacz posta
    8. Czy podczas robienia zdjęć ustawiacie ostrość na High czy może zostawiacie na 0?
    Jeśli robisz rawy, możesz ustawić cokolwiek, bo programowe wyostrzanie i tak nie ma wpływu na ten format. Dopiero w momencie wywoływania ustawiasz sobie taki poziom, jaki Ci odpowiada. A do samych jpegów lepiej ustawić -2 - to i tak będzie dużo.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

Podobne wątki

  1. Zdjęcia nocne -kilka pytań amatora
    By innovate in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 12.03.08, 16:59
  2. kilka pytań...
    By leviatan in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 4.08.07, 18:54
  3. Kilka Pytań.
    By rabit89 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 23.06.06, 09:35
  4. E 500 i kilka pytan......
    By agamg in forum E-System
    Odpowiedzi: 52
    Ostatni post / autor: 10.02.06, 19:45
  5. C-765 kilka pytań
    By aga77 in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 9.11.04, 19:59

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.