Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Wątek: Instrukcja FL-36 PL - Prima Aprilis był kilka dni temu.

  1. #1

    Dołączył
    Mar 2005
    Posty
    40
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria

    Instrukcja FL-36 PL - Prima Aprilis był kilka dni temu.

    Czytam z przerażeniem instrukcję PL do lampy FL-36. Na szczęście mam też oryginalne teksty w angielskim i niemieckim. Podaję kilka "kwiatków" z początku lektury:
    - "liczba wytyczna", zamiast "liczby przewodniej",
    - "współczynnik regulacji natężenia światła", zamiast "korekcja natężenia błysku",
    - nie zgadzają się odsyłacze do stron, na przykład zamiast "patrz strona 47", winno być "patrz strona 43", podobnie "41", a winno być "44", ...
    - tłumacz nie rozróżnia pojęć "funkcja" i "działanie", "regulacja" i "ustawienie", ...
    i tak mógłbym długo wymieniać.

    Ostatecznie można się domyślić o co chodzi. Ale są jeszcze gorsze rzeczy. W rozdziale "Fotografowanie aparatem cyfrowym bez możliwości komunikacji" pojawia się tekst:
    "Tryb sterowania lampą: AUTO. Główne zastosowania: Jeżeli używany aparat ma możliwość komunikacji z lampą, tryb ten może być użyty tylko gdy aparat jest kompatybilny z trybem AUTO."
    I już nie wiadomo o co chodzi, aparat bez komunikacji musi mieć komunikację? W oryginale EN I DE jest natomiast:
    "Tryb sterowania lampą: AUTO. Główne zastosowanie: Najczęściej zalecany tryb."
    Hmm, dość rozbieżne teksty i zasadniczna różnica metrytoryczna.

    I w tym miejscu przestałem czytać instrukcję do FL-36 po polsku, i przestrzegam przed lekturą.

    Peter

    PS. "Podstawowa instrukcja obsługi" do E-1 jest natomiast napisana dobrze i poprawnie. Nie mam pełnej instrukcji PL do E-1, więc nie mogę ocenić. Ale, czy ktoś ją ma i czytał? Jestem zawodowym tłumaczem, stąd ten post.
    Sygnaturę usunąłem.

  2. #2
    | OlyJedi Awatar (A)rturo
    Dołączył
    Dec 2002
    Mieszka w
    Bełchatów
    Posty
    801
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Olympus zatrudnil tlumacza chyba ze wschodu do tej instrukcji

  3. #3

    Dołączył
    Feb 2004
    Posty
    32
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    ... albu użył translatora z internetu
    pzdr Zyggy
    -------------
    C740UZ, 16MB, 128MB, tuleja, UV Hoya HMC, CIR-PL Marumi MC-WPC, Velbon 888DX

  4. #4

    Dołączył
    Mar 2005
    Posty
    40
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Poczytałem dalej. Tłumacz pominął w kilku miejscach co trudniejsze zdania. A największą "perłą" jest tekst:

    "Powyższa tabela zawiera zakresy regulacji światła lampy w warunkach nie wymagających użycia lampy".

    Kto to rozumie? Lampa w warunkach nie wymagających lampy? Teoretycznie możliwe, ale rozwiązanie zagadki jest proste, winno być:

    "Powyższa tabela zawiera zasięgi błysku lampy zamontowanej na aparacie".

    Nie będę się więcej pastwił na tym tekstem. Jeżeli ktoś z Olympus Polska czytuje forum, radzę zarządać od tłumacza zwrotu honorarium i kosztów publikacji instrukcji-bubla.

    Piotr
    Sygnaturę usunąłem.

Podobne wątki

  1. Instrukcja do E-450
    By marek7001 in forum E-System
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 25.01.10, 10:52
  2. Dawno dawno temu w odległej galaktyce.....
    By nipo80 in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 45
    Ostatni post / autor: 21.09.09, 12:29
  3. Instrukcja do E-620
    By Darekw1967 in forum Korpusy 4/3
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 10.06.09, 12:09

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.