Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: Olympus 5060 - myk z przesłoną, DOV i tuleją

  1. #1

    Dołączył
    Mar 2005
    Posty
    46
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria

    Olympus 5060 - myk z przesłoną, DOV i tuleją

    Witam,

    Szukałem o tym na forum i nic nie znalazłem... piszę co zaobserwowałem, może kogoś to zainteresuje, tyczy się to olympusa 5060, jak jest w innych - nie wiem:

    1 - Chcemy mieć jak najmniejszą głębię ostrości przy wartości przesłony 2.8
    - w wide ustawiamy wartość przesłony na 2.8
    - jedziemy zoomem na maxa do końca tele i wracamy do wide, w ten
    w ten sposób aby górna krawędź zielonej kreski na wskaźniku od
    zooma pokrywała się z górną krawędzią litery W.
    - delikatnie, stopniowo poruszamy dźwignią zooma w kierunku wide aż
    wartość presłony przeskoczy nam na 2.8. U mnie to jest prawie górna
    krawędź zielonego paska == górna krawędź W.

    2 - Jeżeli zrobimy powyższe to:
    - mamy lepszą jasność, mniejszą głębie przy większej ogniskowej.
    - przy robieniu zdjęć z tuleją i wbudowaną lampą.. jak ustawimy format
    zdjęcia na 3:2 (przy 4:3 myk niestety nie działa) to nie będziemy mieć
    cienia od tulei w lewym dolnym rogu (a wartość przesłony dalej 2.8 ).

    Jak byśmy to robili normalnie, po ludzku, czyli zoom z dołu (od wide do tele), przesłona przeskoczy nam na 3.2 (gdzieś w połowie między początkiem Wide a górną krawędzią litery W), co zwiększy nam głębie i zmniejszy jasność.

    Mam nadzieję że ktoś kto tego nie wiedział się dowie i w czymś mu to pomoże Swoją drogą jestem ciekaw czemu to tak działa.. że zoomując z dołu na tej samej ogniskowej jest wartość przesłony 3.2 a jak dojedziemy do maksa góry i zjeżdżamy z tele do wide to dla w.w. ogniskowej mamy wartość przesłony 2.8

  2. #2

    Dołączył
    Feb 2005
    Posty
    209
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Fajnie. A móglbyś wrzucić jakieś przykładowe fotki?

  3. #3
    | OlyJedi Awatar dka
    Dołączył
    Aug 2005
    Mieszka w
    Łódź, Radomsko
    Posty
    1.025
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    troche pozno ruszam ten temat ale cos tu jest ciekawego.. ale o tym pozniej. to ze wrocimy zoomem to chyba jasne, ze mamy mozliwosc zmniejszenia wartosci przeslony. zadna magia, chyba ze czegos nie rozumiem. jaja sa w przypadku nastepujacym:

    jestesmy na tym 3:2
    jedziemy zoomem do tele (wartosc przyslony sie zwieksza) ale gdy wskaznik dochodzi do maxa krecimy w lewo poziomym koleczkiem jednoczesnie trzymajac pod paluszkiem dzwignie zoomu. co sie dzieje? wartosc przyslony pokazuje 2.8 (na max zoomie). jednak gdy puscimy dzwigienke zoomu przeslona wraca na ustawowe 4.8 i nie da sie tego zabolcowac przed zrobieniem zdjecia

    chodzilo o tryb A, bo w M nie mamy mozliwosci obslugiwac na raz 3 guzikow (zoom, 'shift' dla zmiany wartosci przeslony i koleczko)

    hm..

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    Dec 2003
    Mieszka w
    Jaworzyna Śląska
    Posty
    72
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    Żadne czary-mary ! Przecież 5060 posiada zoom o zmiennym świetle ! O czym Wy tu piszecie ?! Tak to wygląda jakby producent miał kaprycho i specjalnie, by ściemnić obiektyw przy długim końcu, przymykał samoczynnie przysłonę. Tak naprawdę jest to własność fizyczna danego obiektywu, nie do przeskoczenia jakimiś trickami z pokręcaniem kółkiem.

  5. #5
    | OlyJedi Awatar dka
    Dołączył
    Aug 2005
    Mieszka w
    Łódź, Radomsko
    Posty
    1.025
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    wiec rece do gory. na fizyce sie nie znam. wyczytalem, ze jak mala liczba przeslony to mala go. jak duzy zoom to mala go. jak polaczyc max zoomi min. przeslona to bardzo malutka go. brakuje mi bardzo malej go w 5060 i gdy tylko zauwazylem wartosc 2,8 na max zoomie spocilem sie i chcialem to wykorzystac bo co, glupi by nie bral w tym przypadku jednak glupi.. chcial brac:/

    dobra, to juz nic w tym temacie

Podobne wątki

  1. olympus 5060 vs. canon s2
    By epicurus in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 19.08.05, 17:16
  2. Przesłona w cyfrówce, przesłona w klasycznych lustrzankach?
    By kulet in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 15.06.05, 18:37
  3. Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 6.08.04, 00:15
  4. Olympus 5060
    By mprzysta in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 22.03.04, 19:46

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.