Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: Programy tematyczne i głębia ostrości

  1. #1
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2003
    Posty
    46
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria

    Programy tematyczne i głębia ostrości

    Co sądzicie na temat programów w aparatach, np. portret, krajobraz? Czy to jest wogóle przydatne? Ja często używam priorytetu przysłony (A) i w ten sposób dokładnie kontroluję głębię ostrości. Jak dotąd nie korzystałem z programów, a niejakie doświadczenie mam, gdyż fotografowałem Zenitem przez kilkannaście lat. Może ktoś podejmie temat?
    Pozdr.
    Tadeusz B; Olympus C-4000

  2. #2
    | OlyJedi
    Dołączył
    Dec 2002
    Mieszka w
    Śląsk
    Posty
    1.053
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    zapewne w zamyśle producenta programy te powinny ułatwiać pracę a zatem powinny być przydatne. Przyznam się że ostatnio wiele z nimi eksperymentuję ale... efekty nie są idealne - niestety, ostrość fotek pozostawia wiele do życzenia - jedynie program "portret" oraz tryb nocny spełniły moje oczekiwania Niezłe fotki można otrzymać używając dla obiektów szybko przemieszczajacych się trybu "sportowego" ale czasem można nie "wstrzelić" się w fazę i obiekt fotografowany ucieknie z kadru - zwłaszcza jeśli to my jedziemy np. samochodem...
    Pozdr.

  3. #3
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2003
    Posty
    46
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    Podzielam Twoje zdanie, że udany jest tryb nocny i portret, a pozostałe tryby, to taki "dodatek" od firmy O.
    Jak pisałem wcześniej najlepiej jest dobrze potrenować na manualu, np. z priorytetem przysłony (A), bo o głębię ostrości najbardziej chodzi w zdjęciach.
    Pozdrawiam!
    Tadeusz B; Olympus C-4000

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    Dec 2002
    Mieszka w
    Śląsk
    Posty
    1.053
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    masz rację... ale ja korzystam z faktu posiadania jeszcze gwarancji na aparat dlatego (słyszałem ze bywają modele wadliwe) z uporem maniaka pytam o funkcje wbudowane. Na logikę powinny być przecież ok a nawet jeszcze lepsze bo dają pierwsze wrazenie nt. aparatu. A więc jeśli ktoś mnie poprawi że te wbudowane funkcje też są świetne to spróbuję bez ośmieszania się poprosić w serwisie o sprawdzenie...
    Pozdr.

  5. #5
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2003
    Posty
    46
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    Ja porobiłem dużo zdjęć w różnych trybach i szczerze mówiąc się trochę zawiodłem. Ale! W jakiejś instr. wyczytałem, że tryb landscape używa się fotografując np. za szybą autobusu (siedząc wewątrz), żeby aparat przypadkiem nie "łapał" ostrości na szybę. To była zdaje się instr Yashiki. To wydaje się sensowne, ale jak wytłumaczyć inne tryby-nie wiem. Trzeba by się głębiej zastanowić.
    Pozdrawiam!
    Tadeusz B; Olympus C-4000

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2003
    Mieszka w
    Legionowo
    Posty
    2
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    obserwuję waszą wymianę zdań na temat trybów fot. i jako że jestem całkowitym żółtodziobem, mam pytanie, tryby o których mówicie nie są mi jeszcze znane. czy możecie pokrótce opisać mi w jaki sposób ustawić je na moim aparaciku (o.4000) i jakie efekty mają one zapewnić. bede wdzieczna za pomoc bardziej doświadczonych.
    i tak już wiele sie dowiedziałam dzięki wam. pozdrawiam .

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2003
    Posty
    46
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    Polecam pooglądanie obrazków w instr dołączonej do aparatu. nie trzeba czytać treści. instr jest na tyle prosta w czytaniu, jeśli chodzi o obsługę, że wystarczy tylko dobra pamięć i umiejętność logicznego myślenia. Inaczej jeśli się chce coś więcej z niej wyczytać. Wtedy trzeba ang. się poduczyć, ale to sie każdemu przyda. Efekty uzyskiwane z wykorzystania trybów pracy wynikają z ich symboli: portret-tło zamazane, Landscape (krajobraz) - tylko odległe elementy są ostre, tryb sport powoduje użycie krótszego czasu naświetlania, aby obiekt ruchomy nie był zamazany, TRYB NOCNY (extra sprawa) - umożliwia robienie zdjęć przy b. słabym oświetleniu dlatego zalecany jest statyw, aby zdj. nie było poruszone, bo w tym trybie jest długi czas naświetlania. Ale z mojej strony uważam, że tylko tryb nocny jest przydatny. Tryby Landsc., Landsc+Portret oraz Portret powinny służyć do wpływania na głębię ostrości, ale lepsze wyniki uzyskuje się ustawiając aparat na A-priorytet przysłony i samemu sobie tę głębię regulować.
    Inna sprawa, jak sie jedzie autobusem i robi sie zdjęcia, to można ustawić na tryb Landsc. lub Landsc+Portret , żeby aparat przypadkiem nie ustawiał ostrości na szybie, tylko na odległych widokach.
    Chyba sporo wyjaśniłem koleżance!
    Tadeusz B; Olympus C-4000

  8. #8
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2003
    Mieszka w
    Legionowo
    Posty
    2
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    bardzo ci dziękuję.
    teraz jest to już dla mnie jasne. korzystając z okazji zapytam jescze jak to jest z manualnymi funkcjami? ustawiam tryb A przesłony, wszystko fanie, ale jaki ma wpływ na jakość zdjęcia szybkość migawki i jak ją w naszym aparaciku ustawić?
    mam nadzieję że cie nie zamęczam, z góry dziękuję.
    pozdrawiam.

  9. #9
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2003
    Posty
    46
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    A- prior przysłony: strzałkami "dżojstika" góra dół zmieniasz wartość przysłony, a czas sie sam dopasowuje dla zachowania poprawności wykonania zdj. (wtedy jak przysłona ma wart 2,8, to jest najmniejsza gębia, a jak 11 to masz max głębię.
    S- prior czasu:strzałkami jak wyżej i zmieniasz wart. czasu naświetlania, a przysłona sama się dopasowuje. Jak czas naswietlania ustawisz dłuższy, np. 1/20 lub 1/10 lub 1/5 lub dłuższy (to są ułamkisekundy), to dłużej będzie naświetlana matryca i poruszające się obiekty bedą nieco zamazane - tzw efekt ruchu - to czasami może być ciekawe ujęcie, ale często psuje zdjęcie.
    A na manualu określasz konkretne wartości A, S i odległości.
    Popróbuj z tymi ustawieniami.
    Pozdr Cię.
    Tadeusz B; Olympus C-4000

Podobne wątki

  1. Światło a głębia ostrości
    By iro in forum E-System
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 27.11.10, 19:46
  2. Głebia ostrości
    By RockZi in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 4.02.09, 22:04
  3. System E a głębia ostrości ??
    By Magus in forum E-System
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 14.06.05, 21:31
  4. Głębia ostrości w C-7xx...?
    By Rick van Dyke in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 1.09.04, 18:46
  5. Głębia ostrości w C-5050
    By Madzia in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 3.07.03, 12:18

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.