Strona 3 z 7 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 62

Wątek: Jaki skaner do filmów BW?

  1. #21
    piotrek204
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez qbic Zobacz posta
    Moja wiedza na temat skanerów jest raczej uboga i nie do końca wiem co się dzieje po drodze. W Epsone mam tak ze po prescanie mam dostęp do krzywych, nigdy mi się nie zdarzyło żeby histogram na źródle dotykał lewej lub prawej strony (sprawdzę co się stanie jak włożę tam tekturę), przesuwam zakres "czerni" tak żeby łapał całość a potem w PSelements dokonuje korekcji (skan 48 bit).
    W nikonach sa tez krzywe ale jest tez regulacja wzmocnienia sygnalu z CCD, czyli tak jak zmiana ISO w aparacie. Z tego co pamietam +/- 2EV.
    Jak mam kiepska klatke to historgram i tak nie dotyka zadnej strony ale zajmuje np 1/2 lub 1/3 szerokosci, po zmianie wzmocnienia jest poprawa. Daje to lepsze efekty niz poprawki na histogramie. Jesli ktos chce wyciagnac wszystko z danej klatki to po dobraniu wzmocnienia mozna zwiekszyc ilosc probek z jednego kroku co zmniejsza szum, zapisac w NEF'ie i wyciagac w PS'ie.

    Jesli ktos ma chwile czasu mozemy zrobic male porownanie. Niech ktos wybierze klatke sladu o duzej rozpietosci sceny i podobna w negatywie, ja moge wrzucic na nikona 8000 i beben. Mam dostep tez do jakiegos plaskiego microteka. Mam tez w domu plaskiego plustka z mozliwoscia skanowania negatywow, ale jakosc skanow z niego to zart

  2. #22
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dzemski
    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    Lublin
    Posty
    3.203
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez piotrek204 Zobacz posta
    Mozna troche wiecej wyciagnac z nikonow grzebiac w opcjach, jest opcja modyfikacji wzmocnienia sygnalu co potrafi pomoc przy ratowaniu zle naswietlonych klatek. Nie widzialem takich opcji w epsonach a potrafi to troche wyciagnac z CCD.
    W SilverFast AI jest coś takiego jak HDR i wtedy skaner wyciaga ile może z klatki. Do tego masz zawsze histogram, który można dopasować.

  3. #23
    piotrek204
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez dzemski Zobacz posta
    W SilverFast AI jest coś takiego jak HDR i wtedy skaner wyciaga ile może z klatki. Do tego masz zawsze histogram, który można dopasować.
    HDR w silverscanie to interpolacja wielu wynikow z jednej linii i sztuczne podbijanie ilosci bitow na kanal. Da to tyle ze wyciaganie na histogramie nie spowoduje powstania dziur.
    Wiekosc skanerow na CCD ma stala ekspozycje, jasnosc zrodla swiatla nie jest regulowana, przeslony nie ma, czas jest staly.
    HDR w silverfascie to zabawa softwarowa na tym co CCD wypluwa, czesc skanerow pozwala na szczescie na modyfikacje ekspozycji i wyciagniecie wiecej na poziomie matrycy.
    Porownanie do aparatow proste, roznica bedzie taka jak z wyciagania ekspozycji w RAW'ie a podbiciem czulosci.

  4. #24
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dzemski
    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    Lublin
    Posty
    3.203
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez piotrek204 Zobacz posta
    HDR w silverscanie to interpolacja wielu wynikow z jednej linii i sztuczne podbijanie ilosci bitow na kanal. Da to tyle ze wyciaganie na histogramie nie spowoduje powstania dziur.
    Wiekosc skanerow na CCD ma stala ekspozycje, jasnosc zrodla swiatla nie jest regulowana, przeslony nie ma, czas jest staly.
    HDR w silverfascie to zabawa softwarowa na tym co CCD wypluwa, czesc skanerow pozwala na szczescie na modyfikacje ekspozycji i wyciagniecie wiecej na poziomie matrycy.
    Porownanie do aparatow proste, roznica bedzie taka jak z wyciagania ekspozycji w RAW'ie a podbiciem czulosci.
    ale do zastosowań amatorskich i półpro i tak to w zupełności wystarcza

    dobrym sposobem jest digitalizacja za pomocą aparatów foto, jest wtedy i możliwość regulacji ekspozycji i źródła światła i oczywiście jest to dużo szybsze rozwiązanie
    Ostatnio edytowane przez dzemski ; 28.10.09 o 12:38

  5. #25
    piotrek204
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez dzemski Zobacz posta
    ale do zastosowań amatorskich i półpro i tak to w zupełności wystarcza

    dobrym sposobem jest digitalizacja za pomocą aparatów foto, jest wtedy i możliwość regulacji ekspozycji i źródła światła i oczywiście jest to dużo szybsze rozwiązanie
    Oczywiscie, silverfast to doskonaly soft ktory wyciaga praktycznie wszystko co sie da ze sprzetu.
    Digititalzacja aparatem daje wieksze mozliwosci niz beben. Tylko na rozdzielczosci przegrywa
    Sam poswiecilem troche czasu z cyfra by sprawdzic czy na slajdach cienie sa zabite na materiale i skanery sobie nie radza.
    http://gallery.dziki.pl/film1
    Trzecie zdjecie.

  6. #26
    | OlyJedi Awatar Latawiec
    Dołączył
    Apr 2008
    Mieszka w
    Kilbarchan / Szkocja
    Posty
    43
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Pozwolcie, ze podepne sie do tego watku by nie tworzyc nowego. Mieliscie moze do czynienia ze skanerem Plustek OpticFilm 7600 lub z innym modelem tej marki? Mam okazje zakupic ow skaner w korzystnej cenie wraz z pelna wersja SilverFast.
    pozdro...

  7. #27
    | OlyJedi Awatar rumpel
    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    Pierściec
    Posty
    610
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria
    Jeśli idzie o skanery Plusteka, trzeba uczciwie przyznać, że nie są one najwyższych lotów. Starsze wiekowo i niestety nie produkowane już Minolty, czy też Nikony są po prostu dużo lepsze. Największa ich zaleta to to, iż to jedyne skanery dedykowane do filmów stale będące w produkcji ( choć pewnie jakieś reflecty też są, ale niedostępne na polskim rynku ), a co za tym idzie posiadające gwarancję. Największą wadą jest dość niski Dmax ( zakres dynamiki tonalnej jaki jest w stanie wyciągnąć skaner z błony - głównie ma to znaczenie przy slajdach, które są gęste , a co za tym idzie trudne do skanowania. Im Dmax wyższy tym lepszy ) oraz mała ostrość . A o folderowej wysokiej rozdzielczości też oczywiście możesz zapomnieć .
    Jeżeli miałbym brać jakiś model, to jedynie 7500 . A dlaczego ? Ponieważ jest tańszy od nowego 7600, a niczym my nie ustępuje. Podsumowując - nic poza 7500/7600 od Plusteka nie warte jest zachodu.

    Pozdrawiam
    rumpel

  8. #28
    | OlyJedi Awatar HrabiaMiod
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Kraków, Poland
    Posty
    1.152
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    Co da lepszą jakość? 'Skanowanie' e1 z zapiętym makro czy epson v200/300?

  9. #29
    | OlyJedi
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Mińsk Mazowiecki
    Posty
    680
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez HrabiaMiod Zobacz posta
    Co da lepszą jakość? 'Skanowanie' e1 z zapiętym makro czy epson v200/300?
    mam v350 i skanowalem nim kodaka profoto 400 bw i nie jestem jakos specjalnie zachwycony, nie wiem czy lepszych efektow nie da sp510 z duplikatorem.

    btw czy cos takiego bedzie dzialac z 4/3? http://allegro.pl/item852745653_dupl...nagor_bcm.html
    Ostatnio edytowane przez krzysiekz ; 14.12.09 o 22:28
    4/3: E510, E410; m4/3: E-PM1

  10. #30
    | OlyJedi Awatar HrabiaMiod
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Kraków, Poland
    Posty
    1.152
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    No powinno - gwint to chyba m42.

Podobne wątki

  1. [skaner]Co polecilibyście?
    By Thomasso in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 4.03.11, 10:20
  2. Skaner - porządny, od 135 do 8x10
    By 1987 in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 12.09.10, 15:07
  3. Skaner / uchwyty do filmu
    By qbic in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 7.01.09, 18:31
  4. Skaner do 135 i 6x6
    By kriss in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 28.01.08, 00:58

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.