Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Budowa kabla FL-cb04

  1. #1
    | OlyJedi Awatar (A)rturo
    Dołączył
    Dec 2002
    Mieszka w
    Bełchatów
    Posty
    801
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria

    Budowa kabla FL-cb04

    Skonstruowal ktos kabel fl-cb04 synchornizujacy do olympusa?
    Na sieci znalazlem schemat: http://www.2pi.info/photographic/olyconn/index.html
    Ale jak zabrac sie za budowe?

  2. #2
    | OlyJedi Awatar Arras
    Dołączył
    Jun 2003
    Mieszka w
    Rzeszów
    Posty
    311
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    kabelek nie jest skomplikowany i napewno koszt jego wyprodukowania będzie mały, lecz z tego co widziałem na podanym linku najtrudniejszą sprawą będzie stworzenie gniazdka 5-pinowego... Powiedziałbym że to sprawa dla średnio zaawansowanego konstruktora...
    C750&C720 + cla4/UV/sva-20/sm128/xD256 + wyzwalacz do C720/C725 + zasilacz

  3. #3
    Awatar Rick van Dyke
    Dołączył
    Sep 2004
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    436
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    najprościej byłoby wszystkie 5 pinów wetknąc do gniazda (upewnić się pierw o braku zasilania) i z drugiej strony połączyć lutem(jak na fotce). Wtedy nie trzeba się martwić, że któryś z pinów nei bedzie pasować...
    A taki grzebień pinów to chyba raptem 0.5PLNa w elektronicznych...
    Olympus D-560Z
    Nikon D50 | 18-55 | 55-200| 50/1.8D

  4. #4
    | OlyJedi Awatar Arras
    Dołączył
    Jun 2003
    Mieszka w
    Rzeszów
    Posty
    311
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Rick van Dyke
    najprościej byłoby wszystkie 5 pinów wetknąc do gniazda (upewnić się pierw o braku zasilania) i z drugiej strony połączyć lutem(jak na fotce). Wtedy nie trzeba się martwić, że któryś z pinów nei bedzie pasować...
    A taki grzebień pinów to chyba raptem 0.5PLNa w elektronicznych...
    zaraz, zaraz...
    przecież widac wyraźnie na tym rysunku ze każdy pin odpowiada konkretnemu sygnałowi który służy do sterowania lampą. Jak chcesz w takim razie połączyć cyną wszystkie 5 pinów? Wtedy wszystkie będą "jednym" więc zapędziłeś się kolego ... Chociaż sposób może i masz dobry tylko zamast piny łączyć cyną :P lepiej użyć do tego kleju epoksydowego (np.poxipol) który nie powoduje zwarć pinów jak cyna...
    C750&C720 + cla4/UV/sva-20/sm128/xD256 + wyzwalacz do C720/C725 + zasilacz

  5. #5
    Awatar Rick van Dyke
    Dołączył
    Sep 2004
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    436
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    no tak przyznaje. nie przeczytalem artykulu tylko spojrzalem na te pierwze foty bez zastanowienia. WIec przyznaje, ze w takim razie poxipol bedzie lepszym rozwiazaniem
    Olympus D-560Z
    Nikon D50 | 18-55 | 55-200| 50/1.8D

  6. #6
    Awatar andy08
    Dołączył
    Mar 2004
    Mieszka w
    Pabianice
    Posty
    16
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Arras
    Chociaż sposób może i masz dobry tylko zamast piny łączyć cyną :P lepiej użyć do tego kleju epoksydowego (np.poxipol) który nie powoduje zwarć pinów jak cyna...
    Mam jedną uwagę, ja kiedyś stosowałem poxipol do zalania układu elektronicznego lampy, i ten klej zwierał całą elektronikę, po wydłubaniu kleju wszystko było OK! Z tego co wiem, nie stosujcie kleju plastycznego (taki poxipol ja stosowałem). Jak zachowują się inne POXIPOLE (a jest ich sporo odmian) nie wiem.

  7. #7
    | OlyJedi Awatar Arras
    Dołączył
    Jun 2003
    Mieszka w
    Rzeszów
    Posty
    311
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andy08
    Mam jedną uwagę, ja kiedyś stosowałem poxipol do zalania układu elektronicznego lampy, i ten klej zwierał całą elektronikę, po wydłubaniu kleju wszystko było OK! Z tego co wiem, nie stosujcie kleju plastycznego (taki poxipol ja stosowałem). Jak zachowują się inne POXIPOLE (a jest ich sporo odmian) nie wiem.
    trafna uwaga... nie jestem pewien, ale w szarym poxipolu występują chyba opiłki aluminium (chyba)... więc dla bezpieczeństwa warto zastosować poxipol przeźroczysty - taki miałem na myśli i ten nie powoduje zwarć (przetestowałem wiele razy). Ewentualność druga w temacie połączenia styków to klej silikonowy (taki na gorąco) - nawet chyba byłby lepszy ponieważ nie usztywniał by bardzo styków, więc wtyczka byłaby lekko elastyczna co dałoby nam gwarancję nieuszkodzenia złacza w aparacie.
    C750&C720 + cla4/UV/sva-20/sm128/xD256 + wyzwalacz do C720/C725 + zasilacz

  8. #8

    Dołączył
    Feb 2004
    Posty
    32
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    zastanawiam się czy ktokolwiek czytał i zrozumiał całość artykułu, ponieważ faktycznie zwiera się lutem miękkim wszystkie styki, ale tylko w fazie montażu, aby zachować odpowiedni rozstaw styków, jednak potem musimy pozbyć się ww. zespolenia i zastąpić je jakimś tworzywem, jest to faktycznie metoda bardzo trwała i precyzyjna, tylko dokonujemy tego po zamontowaniu pinów w aparcie, co może spowodować nadmierne nagrzanie pinów w aparacie i uszkodzenie obudowy, lub elektroniki; proponuję raczej uważać
    pzdr Zyggy
    -------------
    C740UZ, 16MB, 128MB, tuleja, UV Hoya HMC, CIR-PL Marumi MC-WPC, Velbon 888DX

Podobne wątki

  1. Problem z kupnem kabla do fe-280 pomocy!
    By salami24 in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27.12.10, 17:43
  2. Schemat budowy kabla do Olympusa E-500
    By P@B!O =] in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 5.03.09, 23:18
  3. FL-CB04 kabel do zewnętrznej lampy, schemat złącza
    By Bartek1 in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 22.09.04, 08:55

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.