Strona 1 z 13 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 122

Wątek: Kadrowanie [wieczór 1]

  1. #1
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Kadrowanie [wieczór 1]

    A niech pojde na pierwszy ogien.Temat :
    KADROWANIE
    Nie chodzi mi o to gdzie nalezy juz zaczynac kadrowac,ale jak kadrowac.Jak oko bladzi po obrazie,gdzie zaczynamy patrzec ,na czym konczymy.Punkty ,ciecia.Jak ciac i dlaczego.
    Moze jak podeprzemy sie w dyskusji przykladami,autorytetami to przy zwroceniu uwagi na niewlaciwe ciecia przestaniemy sie usmiechac pod nosem, uwazajac ze juz wszystko wiemy,a zaczniemy sie zastanawiac,dlaczego tak a nie jak ja sobie wymyslilem(am).
    Ostatnio edytowane przez Ania_ ; 4.10.09 o 20:38 Powód: pozwolę sobie dodać do tytułu

  2. #2
    Moderatorka Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Ania_
    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    zDolny Śląsk
    Posty
    3.693
    Siła reputacji
    74
    Moja galeria
    Wrzucam, niech będą dwa równolegle.
    15 lat na forum. Dawniej jako Mysikrólik. Zawodowo jestem tu i tu.

  3. #3
    Alleg_pl
    Gość
    o, i ja chetnie poczytam o poprawnym kadrowaniu
    tak od strony profesjonalnej, np. osoby wybierajacej zdjecia do magazynów, i wogole.
    na co poza podzialem, mocnymi punktami i innymi rzeczami zwraca sie uwage. czego unikac, i do czego dazyc.

    Pozdrawiam.

  4. #4
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    Toruń
    Posty
    1.869
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    Chyba tu... najwyżej Królik przeniesie...
    Jak kadrować? Myśląc. To samo dotyczy oglądania/komentowania fotografii, które "recenzentom" wydają się źle skadrowane. Aż skręca mnie jak widzę kolejny koment "obcięta ręka"...

    Stara, średniowieczna zasada fotografii mówi o tym, żeby komponując umieszczać w kadrze to co ma byc umieszczone w kadrze, nic więcej i nic mniej. Proste, prawda? Kto ma jednak wiedzieć co ma być umieszczone w kadrze? Tu, niestety, nikt nie wyręczy autora. To do niego należy zakomunikowanie oglądaczowi co jest grane. A że można to zrobić w różne sposoby, wiadomo od dawna. Posłużę sie swoim własnym, slubnym przykładem.

    Pierwsze zdjęcie - nazwałbym je "pupilek purystów". Czysty kadr, bez zbędnych dodatków, w jasny i oczywisty sposób komunikujący "oto szczęśliwa, wychodząca z kościoła po godzinnej gehennie para, z sypanymi kwiatkami". Proste, jasne, przejrzyste, klarowne. Lekkie zaburzenie równowagi kompozycyjnej dodaje dyamiki, radości scenie.

    Wersja "dla Sherlocków". 95% "fachowców" napisałoby "obcięta ręka, wystempluj albo przykadruj".
    Fotografia ta ma oczywiście zupełnie inny komunikat niż poprzednia - jesli ktos oczekuje znanej melodii, na pewno pomyśli tak jak poprzednio opisany "koemntator" i komunikatu nie nie odbierze. O czym gada to zdjęcie? Nie (tylko) o parze wychodzącej z kościoła. Widz przekonuje się, że kwiecie nie sypie się samo z nieba. Ba - nie sypie się, jak zazwyczaj, z damskiej ręki. Do wyobraźni oglądacza należy dopowiedzenie sobie całej reszty, teraz to para jest tłem do fabuły, przestali byc najwazniejsi! Absurdalnie pozostawiona dłoń, burząca wczesniejszy porządek i harmonię, odwraca zdjęcie o 180 stopni.

    Nieco zmodyfikowana wersja poprzedniej kompozycji. Tu juz nieco bardziej odkryte zostały karty, para znów wraca na piedestał i staje się tematem, a "przypadkowo" obcięta ręka elegancko równoważy znajdującego się z lewej rzucającego. Komunikat jest zblizony do tego z pierwszego zdjęcia, ale "młodzi" nie sa już samotni.

    No i jak? Obcinać ręce czy nie obcinać?
    Ostatnio edytowane przez mariush ; 4.10.09 o 19:48

  5. #5
    | OlyJedi Awatar tank_driver
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Phalsbourg / Francja
    Posty
    387
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    A tak ?
    Chociaż pierwsze mi najbardziej pasuje.
    Mirek - piątka
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wes_cut.jpg
Wyświetleń:	324
Rozmiar:	70,2 KB
ID:	24311  
    Ostatnio edytowane przez tank_driver ; 4.10.09 o 20:10
    Telepie Ci się lampa ? Sprawdź to !
    http://forum.olympusclub.pl/showthre...a+stopki+lampy
    Jeśli poznałeś kobietę swoich marzeń, to od razu zapomnij o jakichkolwiek innych !

  6. #6
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Czyli dochodzimy do wniosku,ze kadrowanie i tresc jaka chcemy przekazac jest ze soba scisle powiazana.Jednak czy obcinac czy nie dalej jest mz dyskusyjne.Posluzylem sie Twoim przykladem i inaczej to wykadrowalem.
    Jest to byc moze tzw "amerykanskie ciecie"ale tylko jesli chodzi o dol zdjecia.Nie mozna zakonczyc opowiesci tuz na glowami ,bo tresc zniknie.Jednak pokusilem sie o obciecie prawej strony,gdyz sama reka byla mz niepotrzebna w kadrze.Postac po lewej zalatwia calkowicie temat i pozostawienia nieobcietej gory.
    Co sadzisz(cie) i takim cieciu?

    UUUUUUUUps podobnie myslelismy-za dlugo pisalem

  7. #7
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    Toruń
    Posty
    1.869
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    Co sądzę? Czwarta wersja jest ok, to taka hybryda "moich" pierwszej i trzeciej.
    No i dochodzimy znów do tego samego punktu - robić to co się robi wg własnego widzimisię, a nie wg podręcznikowych reguł. Byle wiedzieć co się robi i po co Dla mnie np. ręka na trzecim zdjęciu jest absolutnie konieczna jako równoważnik i "mój" humorzasty dodatek - dla innego będzie niepotrzebna. IMO nie da się w jasny i obiektywny sposób ocenić w przypadku tego zdjęcia co lepsze.

  8. #8
    | OlyJedi Awatar Czaroz
    Dołączył
    Jul 2009
    Mieszka w
    Opole
    Posty
    670
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    Genialny temat, cos dla mnie, czesto sie zastanawiam z ktorej strony ugryzc temat. Bede go uwaznie sledzil
    Cezary Pawlików
    Ale nie przejmuj się, ja mam tylko 15 lat...
    e400 + OlympusTrip35 + 14-42 + 40-150

  9. #9
    Moderatorka Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Ania_
    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    zDolny Śląsk
    Posty
    3.693
    Siła reputacji
    74
    Moja galeria
    A w odwrotną stronę? Bo tutaj się pokazuje ręka, IMHO dość potrzebna, a kiedy ręce są ludziom obcinane? To trochę rażące jest czasami.
    15 lat na forum. Dawniej jako Mysikrólik. Zawodowo jestem tu i tu.

  10. #10
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2008
    Mieszka w
    Dolny śląsk
    Posty
    623
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Jak mam pytanie jak należny kadrować ludzi. Gdzie ucinać nogi i w którym miejscu , przed kolanem czy za kolanem ? i jak ta zasada tyczy się z rekami ciac za łokciem czy przed łokciem ?
    Jestem taką marionetką nieasertywną
    "Pojęcie szumu jest pojęciem względnym."

Podobne wątki

  1. e-3 i kadrowanie na kompie
    By Pieciek in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 4.06.09, 00:08
  2. e-3 i kadrowanie na kompie
    By Pieciek in forum Korpusy 4/3
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 4.06.09, 00:08
  3. Kadrowanie
    By krzysiek1902 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 28.08.07, 08:36
  4. kadrowanie w PS
    By Nowart in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 19.07.05, 15:37
  5. Kadrowanie 4:3 -> 3:2
    By glogojar in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 3.10.03, 09:30

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.