Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 55

Wątek: Ulec czarowi OM...

  1. #21
    | OlyJedi Awatar Morlok
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.373
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez heyahero Zobacz posta

    Wkładasz do OM-1 baterię 1,5V i dajesz korektę na pokrętle ISO o 1,3EV w dół (lecąc w dół wychodzi mi na 1250 - tak akurat to działa w moim om). No i masz wskazania jak dla ISO3200. Baterii 1,35V już chyba nie produkują, a adapter jest dość drogi (~30 baksów). To jest mniej lub bardziej istotna wada OM-1, a nie brak jakiejś tam korekty EV w trybie manualnym.

    Cheers!
    Można i tak, choć nie jestem pewien czy dobrze Cię zrozumiałem, obniżać ISO dla jego podwyższenia
    Prościej kupić aparatę z gotową wartością obsługiwanej czułości. Dla mnie OM-2 ma tylko dwie przewagi: jest śliczny i ma tłumienie lustra, choć w 40-tce nie jest źle.
    Automaty liczą, liczą, liczą .....na człowieka.

  2. #22
    | OlyJedi Awatar heyahero
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Katowice
    Posty
    1.035
    Siła reputacji
    29
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez rumpel Zobacz posta
    Wszystkie korpusy OM, za wyjątkiem OM-1 mają pokrętło korekty ekspozycji, nie dla picu, tylko dla wygody.
    Rumpel, to, że jesteś uparty to już wiem Czytaj ze zrozumieniem - OM-1 jest w pełni manualny. Nie ma trybów programowych! Jak już czegoś w nim brakuje to właśnie trybów (czyt. preselekcji przysłony), a nie pokrętła korekty ekspozycji! Było by "A" po jednej stronie, było by pokrętło korekty po drugiej!

    ...ale wtedy to byłby już OM-2

    No offense
    "There's no such thing as free titties"

  3. #23
    | OlyJedi Awatar rumpel
    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    Pierściec
    Posty
    610
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria
    no tak , dreptam, dreptam i celu nie ma ku temu To pewnie z radości, że mój OM2SP wrócił z remontu . Ciekawe czy Kadeja go naprawił, czy ......hmmm ?

  4. #24
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez rumpel Zobacz posta
    Wszystkie korpusy OM, za wyjątkiem OM-1 mają pokrętło korekty ekspozycji, nie dla picu, tylko dla wygody.
    Widzę, że nie zakumałeś moich postów, ani Heyahero. Spoko. Spróbuję jeszcze raz.

    Pokrętło korekcji ekspozycji występuje TYLKO I WYŁĄCZNIE W APARATACH Z AUTOMATYKĄ. Czyli z preselekcją czasu (A), przysłony(S), fleksją(P) bądź wszystkich trybami na raz. W manualnych aparatach lub w tych z automatyką (ale z ustawionym trybem manualnym), korekcja ekspozycji jest BEZ SENSU.

    Dlaczego? Bo korekcja polega na niedoświetleniu lub prześwietleniu foty biorąc pod uwagę wskazania światłomierza. Uzyskuje się to dzięki przestawieniu pokrętła czułości filmu (na nim jest naniesiona podziałka korekcji ekspozycji w stopniach EV).

    Gdybyś w manualnym aparacie (lub automacie ustawionym na manual) chciał w ten sposób korygować ekspozycje wykonałbyś dwie czynności zamiast jednej. Musiałbyś najpierw wprowadzić korektę (np. +1 EV) a potem ustawić wskazówkę światłomierza na zero. Po co to robić, jeśli od razu możesz ustawić wskazówkę (kręcąc przysłoną bądź czasem) na +1EV.

    Jaśniej nie potrafię. Nie istnieje ani jeden manualny aparat z pokrętłem korekcji ekspozycji.
    Ostatnio edytowane przez Rafał Czarny ; 30.09.09 o 20:21
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

  5. #25
    | OlyJedi Awatar rumpel
    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    Pierściec
    Posty
    610
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria
    Zgadza się

  6. #26

    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Toruń
    Posty
    74
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Dlaczego nikt nie zachwala OM30 ja zakupiłem od kolegi Rafała właśnie OM30 w stanie idealnym i normalnie mnie urzekł ten korpusik, już jedna rolka wypstrykana i wszystkie 36 klatek ostre i nie prześwietlone lub nie doświetlone, normalnie bajka ,a jaka radość z focenia manualem .
    Pozdrawiam mały42

  7. #27
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez mały42 Zobacz posta
    Dlaczego nikt nie zachwala OM30 ja zakupiłem od kolegi Rafała właśnie OM30 w stanie idealnym i normalnie mnie urzekł ten korpusik, już jedna rolka wypstrykana i wszystkie 36 klatek ostre i nie prześwietlone lub nie doświetlone, normalnie bajka ,a jaka radość z focenia manualem .
    Cieszę się, że jesteś zadowolony. Potwierdzenie ostrości to bajka.
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

  8. #28
    pat.p
    Gość
    Dobry wieczór

    Ale się rozkręciła rozmowa... Cieszę się niezmiernie
    Póki co, odpuściłem ten egzemplarz - znalazłem jeszcze jedną propozycję, OM2 w dobrym stanie (nawet bardzo dobrym, z kompletem dokumentów i kartą gwarancyjną)

    Ale z Waszych rozważań (i specyfikacji, w którą się jeszcze raz wgryzłem) wynika, że w OM 40 jest jaśniejszy wizjer? To dość istotna dla mnie - okularnika - sprawa... A znów w OM2 wg specyfikacji - wizjer jest większy.
    Dalej jestem w kropce. Którym łatwiej się ostrzy, Panowie?

    Pozdrawiam
    Pat

  9. #29
    | OlyJedi Awatar Morlok
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.373
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Ta sama matówka 1-13. Ostrzy się tak samo. Wizjer w OM-2 większy ale to różnice minimalne. Om-40 jest nowszy. Szkoda, że nie jesteś z Łodzi mógłbyś się pobawić moim OM-40. Może w Poznaniu macie jakiś komis, może tam będzie można pomacać.
    Ostatnio edytowane przez Morlok ; 1.10.09 o 00:15
    Automaty liczą, liczą, liczą .....na człowieka.

  10. #30
    pat.p
    Gość
    http://www.allegro.pl/show_item.php?item=740065710

    co sądzicie o tym egzemplarzu?

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.