Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: Ostrzenie po kontraście -z czym to się je ?

  1. #1

    Dołączył
    Oct 2008
    Mieszka w
    Puck
    Posty
    22
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria

    Ostrzenie po kontraście -z czym to się je ?

    Na forum często pada to określenie . Rozumiem , że to możliwe tylko w trybie Live View ( jak ustawić w menu ten tryb : AF hybrydowe , czy AF obrazowe ) ?

    Które obiektywy wspomagają ten tryb ? Pytanie zadaję w kontekście moich nieudanych , podwodnych zdjęć makro robionych E 520 z obiektywem ZD 50/2 .
    Robiłem z wizjera bez LV , niby wszystko było ok , dość jasno obiektyw błyskawicznie łapał ostrość i ... wszystkie fotki do kosza ... wyszły nieostre .

    W makro podwodnym szybkość ustawienia jest drugorzędna ( LV jest pierońsko wolne ) i zastanawiam się czy to ostrzenie " po kontraście" nie byłoby lepsze ? Tylko , czy ZD 50 i ZD 7-14 wspierają ten tryb ?

    pozdro

    jacek
    Ostatnio edytowane przez Jacek S. ; 22.09.09 o 17:28

  2. #2
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Jacek S. Zobacz posta
    Na forum często pada to określenie . Rozumiem , że to możliwe tylko w trybie Live View ( jak ustawić w menu ten tryb : AF hybrydowe , czy AF obrazowe ) ?

    Które obiektywy wspomagają ten tryb ? Pytanie zadaję w kontekście moich nieudanych , podwodnych zdjęć makro robionych E 520 z obiektywem ZD 50/2 .
    Robiłem z wizjera bez LV , niby wszystko było ok , dość jasno obiektyw błyskawicznie łapał ostrość i ... wszyskie fotki do kosza ... wyszły nieostre .

    W makro podwodnym szybkość ustawienia jest drugorzędna ( LV jest pierońsko wolne ) i zastanawiam się czy to ostrzenie " po kontraście" nie byłoby lepsze ? Tylko , czy ZD 50 i ZD 7-14 wspierają ten tryb ?

    pozdro

    jacek
    Pokaż przykładowe zdjęcie najlepiej pokazujące typową nieostrość.Stawiam na to, że zdjęcia są poruszone, nie nieostre.

    Pozdrawiam
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

  3. #3

    Dołączył
    Oct 2008
    Mieszka w
    Puck
    Posty
    22
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez RadioErewan Zobacz posta
    Pokaż przykładowe zdjęcie najlepiej pokazujące typową nieostrość.Stawiam na to, że zdjęcia są poruszone, nie nieostre.

    Pozdrawiam
    np. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...acea49092.html
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...0eb00be92.html

    pozdro

    jacek

  4. #4
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    No i spsułem fotosika:
    Kod:
    Warning: main(/home/virtual/www.fotosik.pl/www//inc/mainHelpers.php) [function.main]: failed to open stream: No such file or directory in /home/virtual/www.fotosik.pl/www/pokaz_obrazek.php on line 4
    
    Warning: main() [function.include]: Failed opening '/home/virtual/www.fotosik.pl/www//inc/mainHelpers.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/php/PEAR:/usr/share/php:/home/box/common') in /home/virtual/www.fotosik.pl/www/pokaz_obrazek.php on line 4
    
    Fatal error: Call to undefined function: getlicenseimage() in /home/virtual/www.fotosik.pl/www/pokaz_obrazek.php on line 249
    Ostatnio edytowane przez RadioErewan ; 22.09.09 o 17:33
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

  5. #5
    | OlyJedi Awatar kurokial
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    755
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    Może wyślij PW do użytkownika droplet ..
    zZz

  6. #6
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar droplet
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.359
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria
    ze mną się już kontaktował, teraz czas na użytkowników E-520
    _______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
    Jest dwóch użytkowników E-520 po wodą, jeden wystawia tylko zdjęcia a drugi chyba zmienia system.

    Nie znając E-520 a zakładając, że jest podobne do E-510 mogę tylko podejrzewać, że AF zgłupiał bo miał za mało światła.


    OT - E-3 z FV1.4 po wodą z ZD50 potwierdzała chętnie i szybko ostrość ale źle. Z poprzednim FV nie wiem czy było dobrze bo puszka E-3 miała front focus. Na lądzie E-510 źle mi ostrzyło z ZD50 jak było ciemniej.
    Największa zaleta E-3 do E-5xx jest taka, że lekko ślepy fotograf jak ja zazwyczaj widzi w wizjerze po wodą, że jest nie ostro. Nie jestem wstanie używać LV. Prawdziwy fotograf w Egipcie powinnien zawisnąć w toni bez dotykania czegokolwiek, nie wyobrażam działania AF z LV przy tylu stopniach swobody - chyba, że z E-330
    Ostatnio edytowane przez droplet ; 22.09.09 o 17:46 Powód: Automatyczne scalenie postów

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2008
    Posty
    1.025
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Przecież te zdjęcia są totalnie niedoświetlone - takie zdjęcia odszumianie zje. Przesłona f/16, więc dyfrakcja też daje swoje.

  8. #8
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar droplet
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.359
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Magnesus Zobacz posta
    Przecież te zdjęcia są totalnie niedoświetlone...
    tak mi się też wydaje

    Cytat Zamieszczone przez Magnesus Zobacz posta
    ...Przesłona f/16, więc dyfrakcja też daje swoje.
    Na dyfrakcję to bym winy nie zrzucał, bo widziałem ostre zdjęcia makro UW
    @ f/16

    http://www.bluetales.com/archivos/0017/E32043810600.jpg
    Martinez co prawda podpisał jako f/32 ale porównując z EXIF z innych zdjęć widać, że mnoży wartość z EXIF-a x2.
    reszta tutaj

  9. #9

    Dołączył
    Oct 2008
    Mieszka w
    Puck
    Posty
    22
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria

    Ostrzenie " Po kontraście "

    No dobra zostawmy te zdjęcia .... Ale nikt nie odpowiedział mi na podstawowe pytania , na które nie znam odpowiedzi . Co to jest to ostrzenie po kontraście , jak to działa w E -520 ?

    Rozumiem , że to możliwe tylko w trybie Live View ( jak ustawić w menu ten tryb : AF hybrydowe , czy AF obrazowe ) ?

    Które obiektywy wspomagają ten tryb ?

    A z tym makro poćwiczę na basenie , może coś wymyślę ...
    Właśnie odkryłem , że w Live View można wyświetlić na monitorze linie podziału bardzo pomagające w kompozycji zdjęcia , po pół roku używania puszki , przeczytałem instrukcję , dobre .... !

    pozdro

    jacek

  10. #10
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Jacek S. Zobacz posta
    No dobra zostawmy te zdjęcia .... Ale nikt nie odpowiedział mi na podstawowe pytania , na które nie znam odpowiedzi . Co to jest to ostrzenie po kontraście , jak to działa w E -520 ?

    Rozumiem , że to możliwe tylko w trybie Live View ( jak ustawić w menu ten tryb : AF hybrydowe , czy AF obrazowe ) ?

    Które obiektywy wspomagają ten tryb ?

    A z tym makro poćwiczę na basenie , może coś wymyślę ...
    Właśnie odkryłem , że w Live View można wyświetlić na monitorze linie podziału bardzo pomagające w kompozycji zdjęcia , po pół roku używania puszki , przeczytałem instrukcję , dobre .... !

    pozdro

    jacek
    Ostrzenie po kontraście to taka metoda, w której ostrość jest przesuwana ku nieskończoności i ku minimalnej odległości ostrzenia, procesor "obserwuje" obraz na matrycy i wybiera sobie takie ustawienie ostrości, w której kontrast pomiędzy sąsiadującymi pikselami jest największy. Normalne, że obiekt jest wtedy najostrzejszy (łatwo to zauważyć na dowolnej krawędzi). Lustrzanki tak nie mogą, bo podczas normalnego kadrowania matryca jest zasłonięta. W SLR używa się systemu porównywania przesunięć w fazie dwóch półobrazów. Po kontraście ostrzą małpki.
    Metoda ta jest dokładniejsza w dobrym świetle, ale bardzo czasochłonna.
    Metoda różnicy w fazie jest szybka (diabelnie szybka) ale niedokładna i nie da się jej zrealizować bez udziwnień w aparatach bez lustra.
    Czy się przyda bardziej jak servo pod wodą, pytaj nurków z praktyką.
    Nie licząc kilku wyjątków (e-330, soniacze) w Live view nie da się ostrzyć inaczej jak po kontraście.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez RadioErewan ; 24.09.09 o 19:21
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 18.04.10, 22:00
  2. Ostrzenie (e-520)
    By DdNika in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 18.03.10, 21:50
  3. e 410 ostrzenie na bis
    By gregorz in forum E-System
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 24.01.08, 15:59

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.