Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: m42 do u43 - zrób to sam

  1. #1
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2006
    Posty
    2.223
    Siła reputacji
    60
    Moja galeria

    m42 do u43 - zrób to sam

    Ponieważ ciężko w tej chwili kupić przejściówkę dla u43 na obiektywy m42 (gdzieś tam niby są za daleką granicą) zrobiłem ją sobie sam z... dekielka
    http://www.cyfrowka.neostrada.pl/ep1/konwerter.jpg
    Potrzebny jest dekielek (ta część zakładana na aparat), pierścień z gwintem m42 ze starego Zenita, cztery wkręty samogwintujące ok. 1cm, pierścień pośredni M42 (środkowy z serii). Wycinamy w dekielku otwór ze dwa milimetry węższy od obrysu z napisem olympus, przykręcamy centrycznie pierścień z Zenita i gotowe.

    Niestety, cud się nie stał i helios - rzeźnik, oczywiście dał równiutki obraz, ale nie tak już ostry jak z canonem. Widać, filtr aa wciąż czuwa. Przykręciłem kilka sprawdzonych obiektywów z takumarem 50/1.4 na czele i jednak, granicę wyznacza filtr.
    Nie ma też sensu kombinować z dużymi obiektywami, bo to wszystko robi się nieproporcjonalne. Ale np. małego industara jest sens podłączać i otrzymać miłe makro:
    http://www.cyfrowka.neostrada.pl/ep1/makro.jpg
    Ostrzy się pięknie włączając tryb x10. Precyzja jest wystarczająca, aż nadto. Zdjęcie powyższe powstało przy 400iso z czasem 1/60 z ręki dzięki stabilizacji.
    Jak będzie ładniej, popstrykam coś ciekawego kilkoma szkiełkami.
    Dekielek nie ma zatrzasku jak oryginalny bagnet i trzeba uważać, żeby całość się nie odkręciła przypadkiem - wystarczy wszak przekręcić obiektyw o kilkadziesiąt stopni.

  2. #2
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2008
    Posty
    1.025
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Jesteś pewien, że filtr AA?
    1. Sprawdzałeś RAW bez wyostrzania na obu?
    2. Sprawdzałeś czy powodem nie jest fakt, że na m43 powiększony masz mniejszy wycinek (czyli masz dodatkowy crop).
    3. Sprawdzałeś na większych przesłonach, bo światło odbite w środku aparatu i środku twojej przejściówki może namieszać, stąd mogą być różnice między aparatami.

  3. #3

    Dołączył
    Jun 2009
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    24
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Janko M.
    /.../ciężko w tej chwili kupić przejściówkę dla u43 na obiektywy m42/.../
    Nie tak ciężko - od dłuższego czasu są w ofercie na Alle. Oto przykład:

    http://www.allegro.pl/item737301738_...2_g1_e_p1.html

    Nie twierdzę, że warto wydać tą cenę, a jedynie podaję, że są

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2006
    Posty
    2.223
    Siła reputacji
    60
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Magnesus Zobacz posta
    Jesteś pewien, że filtr AA?
    1. Sprawdzałeś RAW bez wyostrzania na obu?
    2. Sprawdzałeś czy powodem nie jest fakt, że na m43 powiększony masz mniejszy wycinek (czyli masz dodatkowy crop).
    3. Sprawdzałeś na większych przesłonach, bo światło odbite w środku aparatu i środku twojej przejściówki może namieszać, stąd mogą być różnice między aparatami.
    1. Oczywiście, acr, dcraw i ufraw, każdy inaczej traktuje obraz, ostatnie nie wprowadzają żadnych korekt (acr przy nieznanym obiektywie też zresztą, ale kradnie pół miliona pikseli).
    2. Nie, inaczej wygląda obraz, na którym obiektyw nie wyrabia. Zresztą sprawdzałem na dwóch heliosach (2 i 6), porście 50/1.7, zenitarze 50/1.8, takumarze 50/1.4 (nie wyrabia niestety z taką gęstością matrycy), jupiterze 9, 11 i 21 oraz dwóch industarach (2.8 i małym, 3.5)
    3. Świateł obitych nie ma, dekielek zeszlifowałem, żeby nie był błyszczący, reszta jest fabrycznie przystosowana do siedzenia w polu optycznym - czarna, matowa. Robiłem przy kilku przysłonach, powyżej 5.6 zaczyna działać dyfrakcja (przy 11 widać już wyraźnie).

    Rzucę jeszcze jakiś przykład może jutro, dziś było już późno i ciemno od chmur.
    Cytat Zamieszczone przez HenrykG Zobacz posta
    Nie tak ciężko - od dłuższego czasu są w ofercie na Alle. Nie twierdzę, że warto wydać tą cenę, a jedynie podaję, że są
    O, nie zauważyłem jakoś. Ale w tej chwili widzę, że mi to nie potrzebne. Z niecierpliwością czekam na zoom tele pod u4/3.

  5. #5
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Kaz de Wro
    Dołączył
    Dec 2006
    Mieszka w
    Wroc
    Posty
    1.740
    Siła reputacji
    34
    Moja galeria
    Lubię takie ekperymenty robione czasami z konieczności a czasami żeby spróbować.
    Pozdrawiam
    Z kliszą na szyi.
    Olympus 35 RD.

  6. #6
    | OlyJedi Awatar kurokial
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    755
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    Brawo za chęci!
    zZz

Podobne wątki

  1. Zrób to sam w PSie
    By Ania_ in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 23.09.07, 18:11
  2. Fotograficzne zrób to sam
    By Smerf Maruda in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 6.02.07, 10:33

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.