Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Samyang 8mm a QTVR w Olku

  1. #1
    | OlyJedi Awatar olifant
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Opole
    Posty
    540
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

    Samyang 8mm a QTVR w Olku

    Witam,

    mam takie pytanie do nieco bardziej obeznanych w temacie - ze względu na dosyć wysoką cenę ZD 8mm (~3k PLN) noszę się z zamiarem zakupu Samyanga 8mm z mocowaniem Nikona + przelotka. Jednak ze względu na to, że Samyang jest przeznaczony pod większe matryce, w połączeniu z moim E-620 dawałoby to (podobno) kąt widzenia ok. 130-135 stopni.

    I tak się zastanawiam czy to aby znowu nie jest tylko półśrodek. Aktualnie robię panoramy/planetki ZD 14-54 na 14mm ale to jest katorga - żeby wykonać pełną panoramę sferyczną muszę wykonać 4 rzędy zdjęć:

    -) 8 zdjęć przy aparacie odchylonym o 75 stopni w górę (żeby nie musieć się bawić w łatanie zenitu)
    -) 12 zdjęć przy aparacie odchylonym o 45 stopni w górę
    -) 12 zdjęć przy aparacie poziomo
    -) 12 zdjęć przy aparacie odchylonym o 45 stopni w dół
    -) 3 zdjęcia nadiru (2 ze statywem, jedno z ręki)

    Co daje straszną liczbę 47 zdjęć Dodatkowo wczoraj musiałem robić HDR przez co wyszło mi 141 zdjęć - ledwo się zmieściły na kartę Nie mówiąc już o tym ile czasu trwa 'wywołanie' tylu fotek i posklejanie tego w programie (wczorajsza panorama łatała się ponad godzinę). A i tak efekt średni ze względu na czas jaki zajmuje wykonanie tylu zdjęć - liście się ruszają, chmury na niebie też nie stoją w miejscu etc. Dodatkowo im więcej zdjęć do sklejenia tym ważniejsze staje się dokładne znalezienie punktu nodalnego (choć akurat tutaj chyba mi się udało )

    Dlatego bez rybiego oka raczej się nie obejdzie. I stąd moje pytanie - czy ktoś może robił takie zdjęcia Samyangiem? Albo chociaż na podstawie wiedzy teoretycznej - czy te ~130 stopni pozwoli mi uniknąć robienia serii zdjęć z aparatem odchylonym od poziomu? Czyli tylko jedna seria zdjęć przy ramieniu głowicy ustawionym poziomo (powiedzmy 6-8 zdjęć dookoła) + jedno zdjęcie zenitu + 3 zdjęcia nadiru.

    Wiem, że 14mm w Olku to kąt widzenia ok. 75 stopni (po przekątnej?). Czyli Samyang dawałby mniej więcej dwukrotnie więcej - zastanawiam się tylko czy taki kąt widzenia da mi wystarczającą 'nakładkę' między zdjęciami dookoła oraz zenitem/nadirem aby to wszystko poskładać bez problemu.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez olifant ; 8.09.09 o 10:10
    .

  2. #2
    | OlyJedi Awatar olifant
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Opole
    Posty
    540
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Hmm to może znalazłby się jakiś dobry właściciel tego szkiełka, który mógłby mi pomóc robiąc kilka fotek?

    Konkretnie chodziłoby mi o...powiedzmy 8 zdjęć, co 45 stopni, z pionowym kadrem. Plus jedno zdjęcie pionowo w górę oraz jedno zdjęcie pionowo w dół. Zdjęcia z pionowym kadrem w miarę możliwości ze statywu, pozostałe dwa mogą być z ręki (byle aparat znajdował się mniej więcej w tym samym położeniu co podczas wykonywania zdjęć ze statywu).

    Mógłbym wtedy zobaczyć jak to jest ze 'składalnością' takich zdjęć. Choć pewnie paralaksa będzie dosyć spora...

    Chętnych do pomocy oczywiście nagrodzę plusikami
    .

  3. #3
    | OlyJedi Awatar sn00p
    Dołączył
    Nov 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    482
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria
    Nie jestem specjalistą, ale mam wątpliwości co do działania takiego patentu.
    Jak poradzisz sobie z tak ogromną dystorsją na brzegach kadru przy łączeniu tych zdjęć ?
    Mleko na gazie tylko czeka aż się odwrócisz ...

  4. #4
    | OlyJedi Awatar olifant
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Opole
    Posty
    540
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Praktycznie wszędzie, gdzie szukałem o tym informacji, do wykonywania panoram sferycznych polecane są (i wykorzystywane) obiektywy typu fisheye. Dla programów sklejających tego typu zdjęcia dystorsja wywołana przez te szkiełka nie stanowi żadnego problemu, o ile tylko zdjęcia są wykonane poprawnie a aparat obracany względem odpowiedniej osi celem wyeliminowania błędów paralaksy.

    Prym w tej materii wiodą Nikoniarze i Canonierzy z fishem Nikona 10.5mm oraz Sigmą 8mm. Są również tacy, którzy korzystają z Samyanga/Falcona właśnie celem ograniczenia kosztów.

    Tylko nikt nie robi Olympusem

    I praktycznie każdy poleca 'rybki' do wykonywania takich zdjęć, właśnie ze względu na minimalną ilość zdjęć jaką należy wykonać. Zresztą Radek swoje planetki i panoramy z elektrowni wykonywał fishem Olympusa i składają się idealnie. Nawet na fototv zamieścił obszerny tutorial na ten temat.

    Także o działanie takiego patentu się nie obawiam - obawiam się jedynie o to, czy zawężony kąt widzenia Samyanga pozwoli na sklejenie panoramy z minimalnej ilości zdjęć. Bo jeśli mimo wszystko konieczne będzie wykonywanie kilku rzędów zdjęć to taka zabawa faktycznie mija się z celem i pozostaje mi cierpliwie ciułać na ZD 8mm.
    Ostatnio edytowane przez olifant ; 8.09.09 o 21:01
    .

  5. #5
    | OlyJedi Awatar sn00p
    Dołączył
    Nov 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    482
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez olifant Zobacz posta
    Praktycznie wszędzie, gdzie szukałem o tym informacji, do wykonywania panoram sferycznych polecane są (i wykorzystywane) obiektywy typu fisheye. Dla programów sklejających tego typu zdjęcia dystorsja wywołana przez te szkiełka nie stanowi żadnego problemu, o ile tylko zdjęcia są wykonane poprawnie a aparat obracany względem odpowiedniej osi celem wyeliminowania błędów paralaksy.

    Prym w tej materii wiodą Nikoniarze i Canonierzy z fishem Nikona 10.5mm oraz Sigmą 8mm. Są również tacy, którzy korzystają z Samyanga/Falcona właśnie celem ograniczenia kosztów.

    Tylko nikt nie robi Olympusem

    I praktycznie każdy poleca 'rybki' do wykonywania takich zdjęć, właśnie ze względu na minimalną ilość zdjęć jaką należy wykonać. Zresztą Radek swoje planetki i panoramy z elektrowni wykonywał fishem Olympusa i składają się idealnie. Nawet na fototv zamieścił obszerny tutorial na ten temat.

    Także o działanie takiego patentu się nie obawiam - obawiam się jedynie o to, czy zawężony kąt widzenia Samyanga pozwoli na sklejenie panoramy z minimalnej ilości zdjęć. Bo jeśli mimo wszystko konieczne będzie wykonywanie kilku rzędów zdjęć to taka zabawa faktycznie mija się z celem i pozostaje mi cierpliwie ciułać na ZD 8mm.
    Łatwiej (mniej fot) będzie na pewno - sam policzyłeś kąty.
    Nowy Samyang kosztuje 800,00 PLN a ZD 8mm ile ? 2.800,00 PLN ?
    Czy warto to sam powinieneś wiedzieć najlepiej. Zarabiasz tymi panoramami ? Jak często je robisz ? Itp, itd.

    Pzdr.
    Mleko na gazie tylko czeka aż się odwrócisz ...

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    1.067
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Może samjang i jakiś tani nikon z allegro?

  7. #7
    | OlyJedi Awatar olifant
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Opole
    Posty
    540
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    sn00p: co racja to racja, decyzji nikt za mnie nie podejmie...w sumie na ewentualnej odsprzedaży koreańca nie powinienem stracić zbyt wiele.

    Daniello: no jest to jakiś pomysł Możnaby się zmieścić w mniej więcej połowie ceny fisha do Olympusa ale jakoś dokupowanie następnej puszki i 'ciągnięcie' dwóch systemów mi się nie uśmiecha Choć kto wie...
    .

  8. #8
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2008
    Mieszka w
    Dolny śląsk
    Posty
    623
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    tylko jest jeden minus tego nikona .... uboższe modele nie maja wbudowanego światłomierza
    Jestem taką marionetką nieasertywną
    "Pojęcie szumu jest pojęciem względnym."

  9. #9
    | OlyJedi Awatar dog_master
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.265
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Hmm, Olifant, nie wiem, jak Samyang, ale miałam Pelenga 8mm, mam ZD8 i krycie kadru mają takie samo. Sn00p ma Samyanga, więc najlepiej by się wypowiedział na ten temat, ale moim zdaniem różnica między S. a ZD będzie niezauważalna. S. to też fiszaj linearny, więc imho kadr będzie ten sam.
    Alicja & E-330/14-45/40-150/FL50R & D7000/18-200/70-200f2.8/50f1.4
    My life is brilliant (-: But it's time to face the truth... Umiesz liczyć? Licz na siebie.

  10. #10
    | OlyJedi Awatar sn00p
    Dołączył
    Nov 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    482
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria
    Chyba nie ;]
    Kąt widzenia przy ZD 8mm to 180°.
    Przy Samyangu to ok 130-135°.
    Biorąc pod uwagę, że ogniskowa ta sama - 8mm, to wychodzi na to, że ZD będzie miał większą beczkę na bokach ;]
    Mleko na gazie tylko czeka aż się odwrócisz ...

Podobne wątki

  1. Samyang 8 mm F/3.5 Fish-eye
    By feelthevibe7 in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 15.04.11, 10:51
  2. Samyang 7,5mm f/3,5 UMC Fish-eye MFT
    By Iwo in forum Obiektywy micro 4/3
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 9.03.11, 00:30
  3. Samyang 35mm F1.4 dla 4/3
    By C+ in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 18.09.10, 23:51
  4. Samyang mirror 500/6.3
    By Ceat in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 44
    Ostatni post / autor: 10.11.09, 14:40
  5. Olku Olku co porabiasz czyli dziwne pytanka...
    By qwerty in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 19.10.07, 15:18

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.