Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: blokada ekspozycji lampy błyskowej FL36R FL50R

  1. #1
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    159
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

    blokada ekspozycji lampy błyskowej FL36R FL50R

    Poszukuję odpowiedzi na pytanie a właściwie recepty na rozwiązanie problemu:
    Jak wymusić zablokowanie siły błysku lampy w trybie TTL w e-systemie. Czy można to uczynić w ogóle? Kolega pokazywał mi to w Nikonie. Inaczej mówiąc - chodzi o wymuszenie wysłania przez lampę błysków pomiarowych w celu ustawiania siły z jaką ma błysnąć w danej sytuacji i zamrożenie tego pomiaru do momentu wykonania najbliższego zdjęcia.
    Opiszę sytuację i dlaczego to jest potrzebne:

    1.Ustawiam sobie korpus w tryb M i ustawiam parametry ekspozycji np. w ciemnym pomieszczeniu - tak na lekkie niedoświetlenie.
    2.Lampę i korpus inicjuję w trybie RC i stawiam lampkę sobie gdzieś dalej.
    3.Podchodzę do modelki i w trybie punktowego pomiaru światła próbuję z bliska pomierzyć światło z twarzy, tak aby przy użyciu doświetlenia lampą zdalną twarz była odpowiednio naświetlona. Potrzebuję w tym momencie wyzwolić błyski pomiarowe lampy zdalnej aby mogła zapamiętać siłę błysku odpowiednią do prawidłowego naświetlenia twarzy modelki. Robię to (jak - właśnie tego nie wiem!!!).
    4. Wracam na miejsce i walę fotkę wiedząc, że lampa zaświeci tak jak sobie zażyczyłem.
    5. Otrzymuję naświetlenie pomieszczenia zgodne z manualnym ustawieniem i doświetlenie twarzy przez lampę RC w TTL ze zdjętym pomiarem z twarzy.

    Znacie może rozwiązanie? To podyskutujmy!
    Ostatnio edytowane przez Legal ; 24.08.09 o 23:30
    Były użytkownik e-systemu. Obecnie Nikon.
    http://foto.moon.pl/uzytkownik/2007

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    A blokada ekspozycji w aparacie się nie sprawdza?
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  3. #3
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    159
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    A blokada ekspozycji w aparacie się nie sprawdza?
    Nie zapala się znacznik AEL w wizjerze, zresztą ja chcę pracować w trybie M, więc ekspozycję aparatu dobieram sobie sam.
    Piszę o tym, bo widziałem efekty pracy opisaną metodą z Nikonem i przyznam, ze mnie 'rozwalily'.
    Ostatnio edytowane przez Legal ; 24.08.09 o 22:13
    Były użytkownik e-systemu. Obecnie Nikon.
    http://foto.moon.pl/uzytkownik/2007

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    159
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Wygląda na to, że muszę podyskutować sam z sobą. A sprawa nie jest wydumana przeze mnie i powoduje, że stajnia Olympusa choćby z tego powodu nie jest na poważnie brana pod uwagę przez wielu profesjonaliatów.
    W Nikonie opisywana przeze mnie funkcjonalonosc nazywa sie bodaj 'FV Lock' a w Canonie 'FEL'.

    Opisuje ten problem tutaj pewien gość: http://www.luminous-landscape.com/re...3-Second.shtml

    Istotny fragment zacytuję:
    Also, why did Olympus not think to include some form of flash exposure lock? The TTL often can't handle the contrast extremes, (especially if the flash lit area is small in the frame), and tends to overexpose the flash badly if you're not careful. Canon on all their cameras from the original D30 in 2000 have had the ability to allow the photographer to zoom in or spot meter the area where the flash is effective and use the AEL lock button to fire a low powered test flash and then lock that flash exposure till the button is released. This has always proven a far quicker and more reliable method than exposure compensation on the flash output.

    I emailed and asked Olympus about the inclusion of this feature before my E3 purchase but never received a response.

    Jeśli jest taka potrzeba przetlumacze calosc cytatu a teraz tylko jego koncowke:
    'Przed nabyciem E3 zadalem mailowe pytanie firmie Olympus o plan dołączenia tej wlasnosci (funkcji) w przyszłości, lecz nigdy nie doczekalem sie odpowiedzi.'
    Były użytkownik e-systemu. Obecnie Nikon.
    http://foto.moon.pl/uzytkownik/2007

  5. #5
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    159
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Widzę, że wywołany wątek 'nie kręci' forumowiczów.
    Daję spokój i nie będę go więcej podnosił.

    Profesjonaliści studyjni pewnie nie bawią się w lampki błyskowe, a inni może lampki uznają za zło konieczne. Gdybym nie widział efektów pracy z inteligentnie użytym doświetleniem lampą błyskową nie zaczynałbym wątku.
    Szkoda, że Olympus też nie dostrzega potencjału drzemiącego w małych lampach i nie rozwija swojego oprogramowania w opisanym przeze mnie kierunku.
    Były użytkownik e-systemu. Obecnie Nikon.
    http://foto.moon.pl/uzytkownik/2007

  6. #6
    | OlyJedi Awatar m_kola
    Dołączył
    Jul 2008
    Mieszka w
    Zduńska Wola
    Posty
    464
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    Drogi Kolego. Faktycznie prowadzisz w tym wątku monolog dlatego aby nie zrazić Cię do nas i żebyś nie poczuł się olany piszę powyższe (i poniższe ).
    Niestety konstruktywnego nic nie napiszę bo za cienki bolek jestem. Przyznam, że ze studiem nigdy nie pracowałem.
    Sam problem jak i zastosowanie w jakim wynikł wydaje się być ciekawy. Efekty na pewno mogą być ciekawe jak już uda Ci się rozwiązać sprawę.
    Spróbuj może napisać na PW do bywających tutaj panów z Olympusa. W nawale wątków typu "gdzie jest rocco" może im ten temat umknął.
    Pozdrawiam!
    Na uczelni poranna fizyka zagina czas. Po 30 minutach jest 08:05.
    Kość piszczelowa - urządzenie do znajdywania mebli w ciemnym pokoju..

  7. #7
    | OlyJedi Awatar Syd Barrett
    Dołączył
    Aug 2007
    Mieszka w
    Krk
    Posty
    636
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Nie znam odpowiedzi na Twoje pytanie. na Twoim miejscu ustawiłbym moc błysku lampy ręcznie, pomijając TTL.

Podobne wątki

  1. Kurs lampy błyskowej
    By utoplec in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 22.11.09, 12:01
  2. Zasilacz do lampy błyskowej
    By J.Graph in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 12.11.09, 21:52
  3. Grid do lampy błyskowej za mniej niż 10 zł
    By taztaz in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 42
    Ostatni post / autor: 25.05.09, 21:25
  4. Blokada ekspozycji w 740c
    By emiel_ in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 3.07.05, 21:57

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.