Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 32

Wątek: Ostrość w Makro...

  1. #1
    Awatar lukasz784
    Dołączył
    Aug 2009
    Mieszka w
    Kalisz
    Posty
    15
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Ostrość w Makro...

    Witam... Dziś doszła do mnie oczekiwana od 2-ch dni przesyłka, w której znajdowały się pierścienie pośrednie... Szczerze mówiąc, styczność z makrofotografią miałem tylko w poprzednim swoim aparacie (kompaktówce)...
    Nadszedł jednak czas, aby zacząć zabawo w makro na lustrzance...
    Mam jednak mały problem (ale nie ze sprzętem)... Otóż jeśli nie posiadam wystarczająco małego statywu, a obiekt, który chcę sfotografować jest b. nisko, to muszę trzymać aparat w dłoniach... Wszystko OK, ale kiedy przychodzi do "obfocenia" np. motylka. to ciężko jest utrzymać sztywno aparat i zazwyczaj, albo wychodzi mi ostra główka, albo ostre skrzydełka, a główka zamazana... A moje pytanie brzmi: Którą część starać się wyostrzyć (w przypadku motylka)?
    Z góry dziękuję za OPD. i POZDRAWIAM!
    OLYMPUS E-520 + ZD 14-42 + ZD 40-150 +
    PP13; 21; 31mm + HAMA UV + Metz 48 AF-1 DIGITAL

  2. #2
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Karol
    Dołączył
    May 2004
    Mieszka w
    las pod TARNOWem...
    Posty
    5.346
    Siła reputacji
    170
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez lukasz784 Zobacz posta
    A moje pytanie brzmi: Którą część starać się wyostrzyć (w przypadku motylka)?
    ostrz na oczy...
    zmiana nicka: ktotek -> Karol
    Polska B - wątek ze zdjęciami
    Facebook

  3. #3
    | OlyJedi Awatar BAQ
    Dołączył
    Jan 2008
    Mieszka w
    Skierniewice
    Posty
    110
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Niestety to jest jeden z problemów z makro i dużym odwzorowaniem. Głębia ostrości jest wtedy zazwyczaj bardzo mała i nawet milimetrowe przesunięcie aparatu powoduje przeniesienie ostrości w zupełnie inne rejony niż nas interesuje. Proponuje robić seriami i przede wszystkim o ile pozwalają na to warunki oświetleniowy przymykać przysłonę, przez co zwiększy się głębia, a wtedy ewentualne przesunięcia ostrości nie popsują tak łatwo zdjęcia
    E-3, E-510, ZD 14-54, ZD 50, ZD 35, ZD 70-300, ZD 14-42, ZD 40-150, DCR-250, FL-50R, FL-36

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2008
    Posty
    1.025
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Przymykać, ale bez przesady (z mojego doświadczenia wynika, że jak masz bardzo ostry obiektyw, to nawet do f22 można domknąć bez dużej szkody dla zdjęcia, ale lepiej trzymać się w okolicach f8-f14), doświetlać w razie potrzeby (lampa + koniecznie dyfuzor jakiś, inaczej będzie za ostre światło). Nie robić serii!, bo potem będziesz miał sporo kasowania, a nic nie wyjdzie. Rób najwyżej dwa, trzy, góra cztery zdjęcia tego samego owada, bo się zanudzisz przy przeglądaniu tego na kompie. I nie polecam trybu seryjnego - ciężko wtedy ostrzyć.
    Staraj się trzymać aparat jak najbardziej stabilnie i cykaj jak jesteś pewien, że ostre jest to co chcesz. Nie ostrz w momencie focenia - wyostrz wcześniej tak, żeby mieć odwzorowanie, które cię interesuje, a potem ruchami w przód, tył ustaw ostrość - ma to też dodatkową zaletę, że dzięki temu możesz w drugiej ręce trzymać np. lampę błyskową.
    Światło zastane - tylko dla dużych owadów i w jasny dzień (ale wtedy światło może się okazać za ostre). Chyba że masz bardzo stabilną rękę albo bardzo wysokie użyteczne ISO. Albo statyw i cholerną cierpliwość.

  5. #5
    Awatar lukasz784
    Dołączył
    Aug 2009
    Mieszka w
    Kalisz
    Posty
    15
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    hmmm... No tak, ale ja mam pierścienie pośrednie (nie olympusa) i jak zakładam na nie obiektyw, to opcja przesłony na manualnych ustawiniach zamienia się w dwie kreski
    OLYMPUS E-520 + ZD 14-42 + ZD 40-150 +
    PP13; 21; 31mm + HAMA UV + Metz 48 AF-1 DIGITAL

  6. #6
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Karol
    Dołączył
    May 2004
    Mieszka w
    las pod TARNOWem...
    Posty
    5.346
    Siła reputacji
    170
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez lukasz784 Zobacz posta
    hmmm... No tak, ale ja mam pierścienie pośrednie (nie olympusa) i jak zakładam na nie obiektyw, to opcja przesłony na manualnych ustawiniach zamienia się w dwie kreski
    Jakie dwie kreski? Jaki to obiektyw i jakie pierścienie? Może problem w tym, że starasz się robić makro na "pełnej dziurze"? Przymykasz go?
    zmiana nicka: ktotek -> Karol
    Polska B - wątek ze zdjęciami
    Facebook

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2008
    Posty
    1.025
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez lukasz784 Zobacz posta
    hmmm... No tak, ale ja mam pierścienie pośrednie (nie olympusa) i jak zakładam na nie obiektyw, to opcja przesłony na manualnych ustawiniach zamienia się w dwie kreski
    Musisz mieć na obiektywie obręcz do zmieniania przesłony (pokrętło), inaczej nic nie zdziałasz, bo będzie cały czas otwarty na całego. Napisz jaki to obiektyw i pierścienie.

  8. #8
    Awatar lukasz784
    Dołączył
    Aug 2009
    Mieszka w
    Kalisz
    Posty
    15
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    ZD 40-150 (kit)... I jak robię zdjęcie, to go "skracam" na maksa, czyli korzystam z 40mm... A pierścienie są takie
    OLYMPUS E-520 + ZD 14-42 + ZD 40-150 +
    PP13; 21; 31mm + HAMA UV + Metz 48 AF-1 DIGITAL

  9. #9
    | OlyJedi Awatar Ceat
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    353
    Siła reputacji
    59
    Moja galeria
    Toś wyrzucił pieniądze w błoto...
    Lepiej było kupić przelotkę na M42, pierścienie i Heliosa.

    Obiektywy systemu 4/3 z definicji mają elektryczny napęd przysłony, z takimi pierścieniami współdziałać (czyli zamykać przysłony) nie będą. Chyba że masz smykałkę manualną i zrobisz przedłużacz styków, co samo w sobie byłoby ciekawym eksperymentem... (z dużą szansą na zbyt!)

  10. #10
    Awatar lukasz784
    Dołączył
    Aug 2009
    Mieszka w
    Kalisz
    Posty
    15
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Czyli mówiąc prosto... Guzik na nich zdziałam?

    To zróbmy tak... Niedługo trochę grosza mi wpadnie, więc zróbcie mi listę wszystkich akcesoriów (tak do 800zł), które będą w miarę dobrze działały... Jeśli nie w tej cenie to podajcie coś droższego, to sobie na święta kupię...
    Ostatnio edytowane przez lukasz784 ; 21.08.09 o 15:19
    OLYMPUS E-520 + ZD 14-42 + ZD 40-150 +
    PP13; 21; 31mm + HAMA UV + Metz 48 AF-1 DIGITAL

Podobne wątki

  1. Ostrość w E-3
    By droplet in forum E-System
    Odpowiedzi: 57
    Ostatni post / autor: 16.01.09, 12:42
  2. e-510 a ostrość.
    By sickside in forum E-System
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 5.10.08, 10:59
  3. ZD50 Makro + EC20 - zdjęcia makro
    By C+ in forum E-System
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 9.04.08, 08:16
  4. Makro kompaktem, a makro lustrem
    By Dar-i-jush in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 22.09.07, 13:25
  5. ostrość
    By egzekta in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 9.08.05, 15:34

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.