Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 32

Wątek: Ostrość w Makro...

  1. #21
    | OlyJedi
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Mińsk Mazowiecki
    Posty
    680
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Jak zainwestowales w reklamowane pierscienie posrednie do 4/3 to mozesz juz je wywalic. ZD jest calkowicie cyfrowy i dziala tylko z ex-25, wynalazki nie przenosza danych z obiektywu do body wiec przyslony i ostrosci nie ustawisz. Jak chcesz sie bawic tanio to albo zd 35 albo w jakies tele pod m42 z pierscieniami posrednimi i adaterem. Dandeliona mozna sobie darowac w tym wypadku. czj 135/3.5 ze srednim pierscieniem ostrzy z ~25cm od szkla i ladnie makro robaczkow wychodzi, choc ostatnio wole zd i pukanie robala w czolo przednia soczewka
    4/3: E510, E410; m4/3: E-PM1

  2. #22
    | OlyJedi Awatar jozinzbazin
    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    Grodzisk Mazowiecki(okolice)
    Posty
    414
    Siła reputacji
    31
    Moja galeria
    Na innym wątku dostałem odpowiedź na moje wątpliwości.
    http://www.fototv.pl/wideo/wywiady/m...ski-macro.html
    Ręce opadają,gość ma rację.

  3. #23
    Awatar Brooklyn
    Dołączył
    Aug 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    28
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    Odświeżę wątek.
    Wczoraj kupiłem Raynoxa DCR-250, podczepiłem pod ZD 40-150 i kurka, jestem trochę rozczarowany (no dobra, jestem mocno wkurzony). Po 3 godzinach prób wczoraj i dzisiaj, za chwilę szlak mnie trafi.
    Ale do rzeczy.
    Po pierwsze, AF nie działa totalnie. Tzn. działa, ale tylko wtedy, kiedy ostrość prawie jest ustawiona. Ostrzenie manualne też nie. Ostrzenie możliwe jest tylko przez odsuwanie lub przybliżanie się od obiektu. Normalne to?
    Po drugie, wydawało mi się, że jak sobie przyczepię konwerter to odległość od obiektu dzięki temu się zwiększy. Ok, koniuszek banana zrobię, bo nie ucieka, ale każdy latający owad mi ucieknie. Po ustawieniu ostrości (odsuwanie się lub przybliżanie) okazuje się, że obiektyw jest ok 10 cm od obiektu. Przy największym powiększeniu.
    Poza tym ostrość ustawia się praktycznie w jednym niewielkim polu, reszta jest rozmyta. Po zwiększeniu wartości przesłony może i trochę lepiej jest, ale to mi skutkuje kosmicznie długim czasem naświetlania. Między bajki można włożyć opowieść pana fotografa z tutoriala, że makro robi z ręki.

    Podsumowując - biorąc pod uwagę odległość od obiektu 10 cm, ostrzenie przez przybliżanie, statyw (bo o zdjęciach z ręki można zapomnieć) i koszmarnie dłuuuugi czas naświetlania to robić mogę tylko koniuszki bananów albo jabłek

    Czy to normalne z Reynoxem? Kurde no ludzie jakoś robią owady i to całkiem nieźle wychodzi. Dla mnie to jak na dzień dzisiejszy jest niewyobrażalne. Na przykład te ważki z galerii. Ostrość jest, ważka nie ucieka i jeszcze czerwone tło włożone. How???
    Jednym zdaniem - jakieś błędy popełniam, coś nie tak? Co mam skorygować? No i czy to, że praktycznie nie działa AF to normalne?

  4. #24
    | OlyJedi Awatar nyny
    Dołączył
    Jul 2009
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    5.144
    Siła reputacji
    199
    Moja galeria
    Praktyk, praktyka, praktyka, sztuka kamuflarzu. Rankiem owady nie sa az tak ruchliwe Zwieksz iso to z czasami zejdziesz, sproboj umiejetnie doswietlac itd. pozdro
    W tym miejscu ludzie chwala sie sprzetem... Ja nie mam czym
    Kanał IRC Olympus Club: http://webchat.freenode.net/?channels=olympusclub
    Tylko prawdziwi twardziele nie robia BACKUP'ów

  5. #25
    | OlyJedi Awatar jozinzbazin
    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    Grodzisk Mazowiecki(okolice)
    Posty
    414
    Siła reputacji
    31
    Moja galeria
    Z Raynoxem nie miałem do czynienia,choć,jak piszą koleżanki i koledzy z forum,bywa z nim super zabawa.Zabawiłem się z manualnymi OM i M42 w połączeniu z pierścieniami lub mieszkiem.Można z tego wydoić fajne efekty,tylko czasu na doskonalenie umiejętności i kręcenia tym wszystkim trzeba co nie miara.Dokupiłem jakiś czas temu Zuiko 35 macro i wychodzi ładnie.Tylko,że nie ma takiej satysfakcji z "pracy" Jakoś myślę,że ta ważka była po kielichu,albo po lodówce,bo nawet podejść do nich trudno,a o podkładaniu tła,to już można zapomnieć.Przyznać jednak trzeba,że fota jest nie z tej ziemi.

  6. #26
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Brooklyn Zobacz posta
    No i czy to, że praktycznie nie działa AF to normalne?
    Posiadam też Raynoxa DCR250, używałem (i używam) co prawda z kompaktem canon610 i Panasem G1 + 14-45mm. Problemów z AF nie zauważyłem w obydwu aparatach. W kompakcie wolałem nawet używać AF gdyż na niezbyt dużym wyświetlaczu (i niedużej rozdzielczości) ciężko ocenić czy ostrość ustawiona ręcznie (na dodatek przyciskami) jest prawidłowa. Podstawowa sprawa to wyczuć przy jakiej odległości Raynox łapie ostrość i wstępnie taką odległość ustawić, wtedy AF powinien dać radę. U mnie to jest ok. 11cm, zależy w pewnym stopniu zapewne od ogniskowej obiektywu. Jeżeli dasz za dużą odległość od obiektu np. 15cm (lub za małą) AF sobie nie poradzi, tak bynajmniej jest w wypadku AF po detekcji kontrastu.

  7. #27
    | OlyJedi Awatar Ceat
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    353
    Siła reputacji
    59
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Brooklyn Zobacz posta
    Po pierwsze, AF nie działa totalnie. Tzn. działa, ale tylko wtedy, kiedy ostrość prawie jest ustawiona. Ostrzenie manualne też nie. Ostrzenie możliwe jest tylko przez odsuwanie lub przybliżanie się od obiektu. Normalne to?
    Tak. AF fazowy w takich warunkach w zasadzie w ogóle nie ma prawa działać.
    Cytat Zamieszczone przez Brooklyn Zobacz posta
    Po drugie, wydawało mi się, że jak sobie przyczepię konwerter to odległość od obiektu dzięki temu się zwiększy. Ok, koniuszek banana zrobię, bo nie ucieka, ale każdy latający owad mi ucieknie. Po ustawieniu ostrości (odsuwanie się lub przybliżanie) okazuje się, że obiektyw jest ok 10 cm od obiektu.
    Ech............ (to było westchnienie).
    No dobra, trochę teorii:
    DCR-250 ma 8 dioptrii czyli ogniskową 125mm. I to jest MAKSYMALNA odległość ogniskowania możliwa do osiągnięcia w tandemie z obiektywem. W wypadku Twojego 40-150 minimalna odległość ogniskowania to 0,9m, zatem z DCR-250 zakres ustawienia ostrości jest od 110 do 250mm.
    Na krótkim końcu (40mm) wypadkowa ogniskowa ok. 30mm (skala odwzorowania 1:3,7 - 1:8,3), na długim (150): wypadkowa 68mm (skala 1:1,6 - 1:3,7). To są dość elementarne wiadomości z optyki (liceum?).
    Cytat Zamieszczone przez Brooklyn Zobacz posta
    Poza tym ostrość ustawia się praktycznie w jednym niewielkim polu, reszta jest rozmyta. Po zwiększeniu wartości przesłony może i trochę lepiej jest, ale to mi skutkuje kosmicznie długim czasem naświetlania. Między bajki można włożyć opowieść pana fotografa z tutoriala, że makro robi z ręki.
    No pewnie że GO jest papierowa. I reszta tego co napisałeś też jest prawdą. Makro można robić z ręki, tylko trzeba mieć dobre światło.
    Cytat Zamieszczone przez Brooklyn Zobacz posta
    Czy to normalne z Reynoxem? Kurde no ludzie jakoś robią owady i to całkiem nieźle wychodzi. Dla mnie to jak na dzień dzisiejszy jest niewyobrażalne. Na przykład te ważki z galerii. Ostrość jest, ważka nie ucieka i jeszcze czerwone tło włożone. How???
    Lata pracy nad sobą i sprzętem
    _______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Posiadam też Raynoxa DCR250, używałem (i używam) co prawda z kompaktem canon610 i Panasem G1 + 14-45mm. Problemów z AF nie zauważyłem w obydwu aparatach...
    Przy AF opartym na detekcji kontrastu jest dużo lepiej - o ile obiekt jest w zakresie regulacji.

    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    ... tak bynajmniej jest w wypadku AF po detekcji kontrastu.
    PRZYNAJMNIEJ, na Boga!!!
    Ostatnio edytowane przez Ceat ; 22.09.10 o 23:33 Powód: Automatyczne scalenie postów

  8. #28
    Marcin510
    Gość
    raynox nie nadaje sie do kita

    kup sobie pentacona 50mm m42 za 100zl, ma chyba najwieksza skale odwzorowania wsrod 50tek m42 bo ostrzy od 24cm

    dodatkowo masz swiatlo 1.8 zamiast 4 czy 5.6 to gigantyczna roznica

    i masz bardzo dobrze regulowana recznie przeslone

    no i obraz jest duzo ostrzejszy od kita

    no i wlacz sobie live view

  9. #29

    Dołączył
    Aug 2009
    Mieszka w
    Warszawa, Puławy
    Posty
    6
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Brooklyn Zobacz posta
    Odświeżę wątek.
    Wczoraj kupiłem Raynoxa DCR-250, podczepiłem pod ZD 40-150 i kurka, jestem trochę rozczarowany (no dobra, jestem mocno wkurzony). Po 3 godzinach prób wczoraj i dzisiaj, za chwilę szlak mnie trafi.
    Ale do rzeczy.
    Po pierwsze, AF nie działa totalnie. Tzn. działa, ale tylko wtedy, kiedy ostrość prawie jest ustawiona. Ostrzenie manualne też nie. Ostrzenie możliwe jest tylko przez odsuwanie lub przybliżanie się od obiektu. Normalne to?
    Po drugie, wydawało mi się, że jak sobie przyczepię konwerter to odległość od obiektu dzięki temu się zwiększy. Ok, koniuszek banana zrobię, bo nie ucieka, ale każdy latający owad mi ucieknie. Po ustawieniu ostrości (odsuwanie się lub przybliżanie) okazuje się, że obiektyw jest ok 10 cm od obiektu. Przy największym powiększeniu.
    Poza tym ostrość ustawia się praktycznie w jednym niewielkim polu, reszta jest rozmyta. Po zwiększeniu wartości przesłony może i trochę lepiej jest, ale to mi skutkuje kosmicznie długim czasem naświetlania. Między bajki można włożyć opowieść pana fotografa z tutoriala, że makro robi z ręki.

    Podsumowując - biorąc pod uwagę odległość od obiektu 10 cm, ostrzenie przez przybliżanie, statyw (bo o zdjęciach z ręki można zapomnieć) i koszmarnie dłuuuugi czas naświetlania to robić mogę tylko koniuszki bananów albo jabłek

    Czy to normalne z Reynoxem? Kurde no ludzie jakoś robią owady i to całkiem nieźle wychodzi. Dla mnie to jak na dzień dzisiejszy jest niewyobrażalne. Na przykład te ważki z galerii. Ostrość jest, ważka nie ucieka i jeszcze czerwone tło włożone. How???
    Jednym zdaniem - jakieś błędy popełniam, coś nie tak? Co mam skorygować? No i czy to, że praktycznie nie działa AF to normalne?
    Pracuję z podobnym zestawem "Raynox DCR-250, ZD 40-150" + lampa Tumax DMF880 + pierścieniowa.
    Co do ustawień to o AF już dawno zapomniałem, bardziej przeszkadzał jak pomagał. Myślę, że odsuwanie lub przybliżanie się od obiektu, to nie jest zły pomysł, potrzeba tylko trochę cierpliwości. Przyzwyczaiłem się do trybu M, i robienia zdjęć z ręki. Jak kupiłem lampę pierścieniową skończyły się kłopoty z brakiem światła (no, przynajmniej na pierwszym planie) jeszcze muszę popracować nad drugim. Ustawiam czas naświetlania pomiędzy 1/100 a 1/180s, przysłonę najbardziej jak się da, najczęściej F22.

    https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=75413

  10. #30
    darkelf
    Gość
    Przeciez do makro mozna uzyc lampki (niekoniecznie strzelajac w owada, mozna obok).

Podobne wątki

  1. Ostrość w E-3
    By droplet in forum E-System
    Odpowiedzi: 57
    Ostatni post / autor: 16.01.09, 12:42
  2. e-510 a ostrość.
    By sickside in forum E-System
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 5.10.08, 10:59
  3. ZD50 Makro + EC20 - zdjęcia makro
    By C+ in forum E-System
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 9.04.08, 08:16
  4. Makro kompaktem, a makro lustrem
    By Dar-i-jush in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 22.09.07, 13:25
  5. ostrość
    By egzekta in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 9.08.05, 15:34

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.