Strona 1 z 9 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 90

Wątek: SIGMA DP1. Moje uwagi.

  1. #1
    EuroLiberty
    Gość

    SIGMA DP1. Moje uwagi.

    SIGMA DP1

    Szukałem małego aparatu. Aparatu, który miał uzupełnić dslr’a, a nie go zastąpić. Aparatu, który zabiera się w sytuacji, gdy nawet nie planuje się fotografowania.

    Kryteria, którymi kierowałem się przy wyborze (kolejność bez znaczenia):
    - wymiary, waga
    - szeroki kąt jako priorytet. 24/28mm
    - jakość obrazka
    - dobre ISO w zakresie 100-400
    - tryb manualny

    SIGMA DP1 jest gabarytami i wagą zbliżona do Ricoh GX100.
    Wymiary: 113.3 x 59.5 x 50.3mm
    Waga: 250g (bez akumulatora i karty)

    Budowa i ergonomia.
    Bardzo solidne wykonanie. Metalowa obudowa o stonowanym, eleganckim wyglądzie. Uchwyt może stanowić problem dla osób o dużych dłoniach. Niewielkie wypustki na obudowie dają poczucie pewności uchwytu, ale wygodny nie jest. Brak gripa może dla wielu osób stanowić problem przy fotografowaniu jedną ręką. IMO pod tym względem Ricoh rządzi.

    Czytałem w opiniach i testach o DP1 sporo narzekań na brak większej ilości przycisków na obudowie. Nie do końca rozumiem, w czym problem. Zoom Button można zdefiniować wg osobistych preferencji. To daje nam wybór trzech wartości, które możemy zmieniać bez wchodzenia do menu. Po jednej dla obu przycisków składających się na Zoom Button oraz dla obu wciskanych razem. Ogólnie mogę stwierdzić, że aparat obsługuje się intuicyjnie i przyjemnie.

    Troszkę więcej chcę poświęcić uwagi manualnemu ostrzeniu. IMO bardzo udanie rozwiązano ten tryb. Po przejściu na manualne ostrzenie na ekranie pokazuje nam się skala odległości od 0,3m do nieskończoności. Skala jest wyświetlana również w stopach. Zmiany tego parametru dokonujemy dedykowanym kółkiem nastawczym, na które naniesiono taką samą skalę odległości jaka się wyświetla na LCD. Posiadając wiedzę jak się rozkłada głębia ostrości dla poszczególnych wartości f przy określonych odległościach od obiektu zyskujemy świetne narzędzie do szybkiego i dyskretnego ustawiania ostrości. Moim zdaniem jest, to bezpośrednie nawiązanie do aparatów manualnych z przeszłości. Sposób rozwiązany inaczej, lecz idea ta sama.

    Jeśli ostrzy się manualnie z pomocą LCD, po wciśnięciu przycisku dedykowanego dla funkcji z monitorem związanych nastąpi maksymalne powiększenie fragmentu na który ostrzymy.

    2,5” LCD o rozdzielczości 230tyś. punktów. Nic ponad przeciętność. Minusem jest brak wyświetlania histogramu w czasie rzeczywistym.

    VF-11 - mały, solidny i wygodny w użytkowaniu wizjer optyczny.

    HA-11 - pierścień adaptacyjny z demontowaną, skromną osłoną przeciwsłoneczną, umożliwiający stosowanie filtrów 46mm.

    System AF.
    W przypadku SIGMA DP1 z szybkością nie jest najlepiej. Gorzej niż w przypadku aparatu Ricoh GX100. Ricoh sprawia wrażenie szybszego i pewniejszego. Ostrzy równo, niezależnie od powierzchni, na którą ostrzymy. Z DP1 bywa różnie. Raz ostrzy równie szybko i pewnie jak GX100, by innym razem mieć problem z ustawieniem ostrości lub w najlepszym wypadku mocno zwolnić. Przy dobrym oświetleniu nie jest jednak źle. Prawdopodobnie bardziej negatywnie oceniłbym system AF, gdyby nie tryb manualnego ostrzenia, o którym pisałem wyżej.

    Zasilanie.
    Akumulator BP-31 pozwala na wykonanie około 200-250 zdjęć przy korzystaniu z LCD. Wyłączenie LCD i kadrowanie przez VF-11 znacznie wydłuża czas pracy aparatu na jednym ładowaniu.

    Menu.
    Bardzo czytelne. Podzielone na dwie kategorie. Ustawienia parametrów zdjęcia oraz ustawienia aparatu. Za spory minus uważam brak opcji zapisu JPG+RAW.

    Inne.
    Wiele osób może irytować długi czas zapisu zdjęć. Trwa, to kilka sekund i ciężko pojąć dlaczego tak długo. Jest dostępna opcja zdjęć seryjnych. Seria zdjęć, to przecież kilka ujęć. Dlaczego zatem nie można wykonać przykładowo trzech pojedyńczych zdjęć w 1s odstępach? Miłą niespodzianką było dla mnie po wgraniu ostatniego firmware odkrycie ISO50. Innym udogodnieniem jest dla mnie dioda umieszczona niedaleko gorącej stopki. Korzystam z OVF. Mam wyłączone wszelkie dźwięki, w tym potwierdzenie ostrości. Dioda świeci na zielono lub czerwono. W pierwszym przypadku informuje o prawidłowym ustawieniu ostrości. W drugim o próbie nieudanej. Warto, a nawet trzeba podkreślić cenę DP1. Polską cenę pominę milczeniem. Nie chcę być złośliwy. Wspomnę jedynie, że na ebay.de nowa SIGMA DP1 kosztuje około 200EUR. Za 280EUR są wystawiane w opcji Kup Teraz. Jednak za tyle nie znajdują nabywców. Przy tym nie ma najmniejszych problemów z ich dostępnością.

    W kwestii jakości obrazowania na razie się nie wypowiem. Każdy będzie mógł sam wyrobić sobie zdanie. W najbliższych dniach zamieszczę parę przykładowych fotografii. Muszę jeszcze zaznajomić się z oprogramowaniem SIGMA.
    Ostatnio edytowane przez EuroLiberty ; 3.08.09 o 01:59

  2. #2
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Kaz de Wro
    Dołączył
    Dec 2006
    Mieszka w
    Wroc
    Posty
    1.740
    Siła reputacji
    34
    Moja galeria
    Nie powiem, elektryzował mnie fakt, iż do kompaktu DP1 włożono tę samą matrycę (FOVEON X3) co w lustrzance Sigma SD14. Brałem go pod uwagę przy minionych zakupach kompaktu. Jednak stałe światło, ale tylko f4 i 28mm, nie mogło się porównać do Ricoha GX100 (światło od f2,5 i ogniskowa 24mm).

    Mimo wszystko gratuluję zakupu, bo chyba jesteś jedynym posiadaczem tego kompaktu na Forum i oczekuję na fotki.
    Pozdrawiam
    Z kliszą na szyi.
    Olympus 35 RD.

  3. #3
    EuroLiberty
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez Kaz de Wro Zobacz posta
    Brałem go pod uwagę przy minionych zakupach kompaktu. Jednak stałe światło, ale tylko f4 i 28mm, nie mogło się porównać do Ricoha GX100 (światło od f2,5 i ogniskowa 24mm)
    Mam oba. Ricoh GX100 pod względem obrazowania nie może się jednak równać z SIGMA DP1. Ja szukałem aparatu bardziej dla outdoorowych zastosowań. Chociaż w pomieszczeniach o znośnym oświetleniu dzięki bardzo dobremu ISO400 też daje radę.

    Bardzo fajną propozycją jest Panasonic LX3/Leica D-LUX4.
    Ostatnio edytowane przez EuroLiberty ; 3.08.09 o 00:11

  4. #4
    | OlyJedi Awatar voovoo2
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Olsztyn
    Posty
    2.638
    Siła reputacji
    121
    Moja galeria
    Pozdrawiam i czekam na zdjecia

  5. #5
    EuroLiberty
    Gość
    Kilka zdjęć z wypadu w góry. Jeśli ktoś będzie sobie życzył uzyskać RAWy, to chętnie udostępnię. Zdjęcia obrabiane na nowym laptopie. Nie sprawdzałem matrycy pod kątem jasności oraz kolorów więc mogą być przekłamania.







    W tygodniu street fotki. Będzie bardziej kolorowo.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez RadioErewan ; 10.08.09 o 15:27

  6. #6
    | OlyJedi Awatar voovoo2
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Olsztyn
    Posty
    2.638
    Siła reputacji
    121
    Moja galeria
    Mogłeś dac wieksze.

  7. #7
    EuroLiberty
    Gość
    Było bardzo pochmurno i brakowało światła, a zdjęcia robione z ręki. W weekend jadę już z nastawieniem stricte fotograficznym. Zabiorę klamoty w tym statyw i filtry. Muszę również lepiej zapoznać się z oprogramowaniem SIGMA Photo Pro.

    Cytat Zamieszczone przez voovoo2 Zobacz posta
    Mogłeś dac wieksze.
    Zamieszczę dzisiaj wieczorem w większej rozdzielczości. Sugerowałem się powszechnie stosowanymi wielkościami. W swoim wątku o LX3 nie zamieściłeś chyba znacząco większych ; ) Jak ktoś jest zainteresowany, to do dyspozycji mam RAWy. Podpowiedzcie, gdzie je zamieścić.

    Jestem bardzo zadowolony z tego aparatu. 200EUR, to nie majątek patrząc na możliwości tego aparatu. Spisuje się równie dobrze w street. Nie korzystam z AF ponieważ tryb manualny jest jak dla mnie rozwiązany idealnie. Wiem, że jak cena DP2 spadnie do podobnej za jaką kupiłem DP1 będzie również moja. Warto ze względu na ogniskową oraz f/2,8. Do ludków ; )

    W następcy wystarczy poprawić szybkość zapisu na kartę oraz dać lepszy LCD.
    Ostatnio edytowane przez EuroLiberty ; 10.08.09 o 13:59

  8. #8
    | OlyJedi Awatar Darekw1967
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    2.059
    Siła reputacji
    52
    Moja galeria
    Witaj !

    A moze umiesc gdzies RAW-y i podaj linki do tego ?

    Pozdrawiam
    Nie ma brzydkich aparatow tylko wina czasem brak

  9. #9
    EuroLiberty
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez Darekw1967 Zobacz posta
    Witaj !

    A moze umiesc gdzies RAW-y i podaj linki do tego ?

    Pozdrawiam
    Zaproponuj side i masz. Tylko wieczorkiem i to późnym.

  10. #10
    | OlyJedi Awatar Darekw1967
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    2.059
    Siła reputacji
    52
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez EuroLiberty Zobacz posta
    Zaproponuj side i masz. Tylko wieczorkiem i to późnym.
    Witaj

    Moze tutaj ?

    http://chomikuj.pl/
    http://shp.net.pl/modules.php?name=RapidShare

    Pozdrawiam
    Nie ma brzydkich aparatow tylko wina czasem brak

Podobne wątki

  1. Moje pierwsze zdjęcia proszę o uwagi
    By Bartek1987 in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 14.02.09, 14:52
  2. Proszę o chwilę uwagi i... uwagi
    By Jakaranda in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 44
    Ostatni post / autor: 18.01.09, 13:16
  3. Moje uwagi o E1.
    By chomsky in forum E-System
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 19.09.05, 07:07

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.