156. Phyllobius sp.
157. Orchestes sp.
158. Orchestes sp.
156. Phyllobius sp.
157. Orchestes sp.
158. Orchestes sp.
156 - ładny kadr, szkoda tylko że nie udało się w sekwencji do stacka zmieścić całego modela. Przy takich zdjęciach nienaturalnie wyglądają gwałtowne przejścia między strefą ostrą i nieostrą - nie wiem czy nie dałoby się jakoś tego poprawić podczas obróbki stacka (nawet za cenę pewnego zmniejszenia obszaru ostrego).
157, 158 - tu stacki jak najbardziej OK, natomiast kolory wydają mi się zbyt ciepłe. Spróbowałem dla 158 ustawić w Faststone Image Viewer czerwony -10, niebieski +10 i po takim zabiegu zdjęcie w/g mnie wygląda lepiej. Pod względem kadru bardziej mi się podoba 157.
Pozdrawiam!
Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)
Wstawię kolejne.
Nie było szans, bardzo ruchliwy był- tyle się udało zmieścić...156 - ładny kadr, szkoda tylko że nie udało się w sekwencji do stacka zmieścić całego modela.
Miałem wątpliwości co do tego ale po przesunięciu suwaczków (w moim programie) niestety (dla mnie;]) dostrzegłem różnice... Choć zaczynam dostawać oczopląsu;]natomiast kolory wydają mi się zbyt ciepłe
Tu skorygowane aczkolwiek tak delikatnie...
157b. Orchestes sp.
158b. Orchestes sp.
159. Polydrusus pilosus. Wiem - uciąłem "tyci" kawałek stopy ale już tego nie poprawie a kadr mi się podoba to wstawiam...
160. Anthonomus rectirostris.
161. Anthonomus rectirostris.
162. Anthonomus rectirostris.
Z tej wstawki najlepsze w/g mnie zdjęcia kwieciaka pestkowca 160-162, zwłaszcza 161. Na wszystkich trzech jednak warto by zacieśnić kadry by zmniejszyć ilość monotonnego tła. 162 chyba lepiej wyglądałoby w kwadratowym kadrze.
Pozdrawiam!
Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)
Faktycznie 160 i 162 są całkiem fajne, ale kadrowanie mogłoby być lepsze.
Jeśli nawet jesteś w mniejszości, prawda zawsze pozostanie prawdą.
solidne foty makro, szczególnie doceniam bielotka i skoczogonki, bo to niezwykle małe i ruchliwe stworzonka.... A do kwieciaka pestkowca mam słabość, bo kiedyś prowadzilem na nim program badawczy
Dzięki.
Bielotek dość osobliwy był dla mnie;]. Na szczęście dał mi chwilę na uchwycenie go. Co do skoczogonków to zanosi się że będzie ich dużo choć czasami doprowadzają do frustracji;]... Są dla mnie interesujące jako odmiana od "typowych owadów".
163. Śpiący na liściu chrabąszcz. Melolontha melolontha.
164. Athous haemorrhoidalis.
165. Athous sp.
166. Pterostichus sp.
167. Rhagium sycophanta.
Trochę dziwna pozycja tego chrabąszcza na 163. Dla mnie to on wygląda raczej jakby skądś spadł i udawał trupa.
Na 165 pod odwłokiem sprężyka jakiś dodatkowy stwór - pasożytniczy roztocz?
Z tej wstawki najlepsze kadry w/g mnie to 167 a za nim 166. Oba jeszcze by zyskały po zmianie proporcji boków na 3:2 poprzez obcięcie góry.
Pozdrawiam!
Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)
Chrabąszcz może być też przytruty po zabiegach - lesnicy ostro go zwalczają w razie wiekszych rójek
Dzięki za komentarz.
Ów chrabąszcz znajdował się pomiędzy dwoma liśćmi jakby "otulony" nimi;]. Poza tym było tuż po wschodzie słońca... Aczkolwiek nie wiem jak rozpoznać sen u owadów;] ale takie sprawiał wrażenie. Uniosłem górny liść żeby zrobić zdjęcie i w ogóle nie reagował. Dopiero jak próbowałem coś kombinować to się obudził i wykazywał normalną aktywność... Ot taki chrabąszcz to był;], swoją drogą jedyny jakiego spotkałem a bywam tam często...
Raczej jakiś foretyczny roztocz czyli de facto nie pasożyt ale oczywiście pewności nie mam. Za to obok środkowej nogi tego sprężyka znajdowała się maleńka nimfa jakiegoś pluskwiaka...Na 165 pod odwłokiem sprężyka jakiś dodatkowy stwór - pasożytniczy roztocz?
Tu kilka zdjęć trudnych dla mnie modeli ze względu na małe rozmiary/ruchliwość ale pokażę bo nie wiem czy i kiedy jeszcze spotkam.
168. Tutaj ta mininimfa bardziej jako ciekawostka...
169. Nimfa jakiegoś pluskwiaka.
170. Scaphidium quadrimaculatum.
171. Pyropterus nigroruber.
172. Trombidium sp.