Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Czas naświetlania

  1. #1

    Dołączył
    Jul 2009
    Posty
    3
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Czas naświetlania

    Witam!
    Lustrzankę olympus e410 mam już nieco ponad rok. Robię zdjęcia koncertowe, ale...jeśli scena nie jest wystarczająco oświetlona, zdjęcia rzecz jasna nie wychodzą - tak jak bym chciała. Mam tylko wbudowaną lampę, czy kupienie lampy błyskowej rozwiązałoby problem czasu naświetlania - byłby jeden błysk?
    Mam nadzieję, że zrozumieliście mnie.
    Ostatnio edytowane przez lagriotte ; 15.07.09 o 14:35

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar droplet
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.359
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez lagriotte Zobacz posta
    Witam!
    Lustrzankę olympus e410 mam już nieco ponad rok. Robię zdjęcia koncertowe, ale...jeśli scena nie jest wystarczająco oświetlona, zdjęcia rzecz jasna nie wychodzą - tak jak bym chciała. Mam tylko wbudowaną lampę, czy kupienie lampy błyskowej rozwiązałoby problem naświetlania flesza - byłby jeden błysk?
    Mam nadzieję, że zrozumieliście mnie.
    to zależy jaka duża jest sala bo strzał lampą na wprost nie wyjdzie zbyt ładnie, lepiej odbić od sufitu lub ściany. Spróbuj robić na wyższych czułościach i potem odszumić dobrym programem, jasny obiektyw też by się przydał ale to już duży wydatek. Warto ustawić sobie balans bieli wcześniej na kartkę szarą lub białą i robić w RAW

  3. #3
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2009
    Mieszka w
    Lublin
    Posty
    41
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    Ale lampa zewnętrzna również ma znaczenie.
    e-500

  4. #4
    | OlyJedi Awatar suchar
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Wa-wa
    Posty
    3.192
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Czy to jest jakiś atak wątków pt. "Pytanie"? Przykro mi, ale nie poddamy się bez walki. Masz godzinę na zaproponowanie sensownego tytułu albo zmienienie go własnoręcznie, później przesunę wątek na Wysypisko.
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

  5. #5
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    1.067
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez lagriotte Zobacz posta
    Witam!
    Lustrzankę olympus e410 mam już nieco ponad rok. Robię zdjęcia koncertowe, ale...jeśli scena nie jest wystarczająco oświetlona, zdjęcia rzecz jasna nie wychodzą - tak jak bym chciała. Mam tylko wbudowaną lampę, czy kupienie lampy błyskowej rozwiązałoby problem czasu naświetlania - byłby jeden błysk?
    Mam nadzieję, że zrozumieliście mnie.
    Zdjęcia koncertowe zacznij od kupna jak najjaśniejszego obiektywu, a dużo problemów zniknie jak ręką odjął. To jest fotografowanie w ciemnościach i cudów się nie zdziała.

  6. #6
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Lampa i naświetlanie na pierwszą/drugą kurtynę też daje radę na koncertach, szczególnie takich gdzie jest dużo ruchu na scenie (ładnie wtedy widać dynamikę ruchu na zdjęciach). Nawet z kitem można powalczyć, o ile da się podejść blisko sceny.

    Ideałem byłaby jednak zarówno mocna lampa, jak i bardzo jasny obiektyw.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  7. #7

    Dołączył
    Jul 2009
    Posty
    3
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dziękuję za pomoc. Może w przyszłości zainwestuję w lampę, ale kilka dni temu robiąc duże porządki znalazłam starą lampę (Unomat B24 auto) spróbuję ją dzisiaj wieczorkiem przetestować.
    P.S. temat wątku został zmieniony.

  8. #8
    | OlyJedi Awatar sn00p
    Dołączył
    Nov 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    482
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez lagriotte Zobacz posta
    Dziękuję za pomoc. Może w przyszłości zainwestuję w lampę, ale kilka dni temu robiąc duże porządki znalazłam starą lampę (Unomat B24 auto) spróbuję ją dzisiaj wieczorkiem przetestować.
    P.S. temat wątku został zmieniony.
    Tylko nie zapomnij podłożyć miski pod gwint od statywu, bo matryca będzie Ci kapać na podłogę ...
    Znaczy się, że napięcie niektórych (większości?) starych lamp jest zabujcze dla elektroniki cyfrówki. Sprawdź to najpierw jeśli lubisz swój aparat.

    //Edit:
    TUTAJ masz stronkę z napięciami na stopkach starych lamp.
    Nie ma tam Twojej lampy, ale 4 inne lampy Unomat zbadane przez użytkowników zabiły by Twój aparat, więc wnioski wyciągnij sama.
    Zostaje Ci wyzwalanie przez kabel, albo fotocelę.

    Pzdr.
    Ostatnio edytowane przez sn00p ; 15.07.09 o 14:54
    Mleko na gazie tylko czeka aż się odwrócisz ...

  9. #9
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez lagriotte Zobacz posta
    Witam!
    Lustrzankę olympus e410 mam już nieco ponad rok. Robię zdjęcia koncertowe, ale...jeśli scena nie jest wystarczająco oświetlona, zdjęcia rzecz jasna nie wychodzą - tak jak bym chciała. Mam tylko wbudowaną lampę, czy kupienie lampy błyskowej rozwiązałoby problem czasu naświetlania - byłby jeden błysk?
    Mam nadzieję, że zrozumieliście mnie.
    Kiedyś już dyskutowaliśmy o koncertach i lampie błyskowej. MBSZ to lampa ci nie jest potrzebna jeżeli nie masz bekstejdża, a pewnie nie masz bekstejdża skoro nie masz lampy...

    ps. Unomat z szafy a) może zabić aparat, b) nie jest to lampa TTL i trzeba mieć pojęcie jak ją ustawić, c) zdjęcia z lampą zabiją klimat koncertu.

    psps. Ileż to morderstw w jednej poradzie.

    Pozdrawiam
    _______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
    pspsps. LP 24 to niewiele więcej od tego, co daje lampa wbudowana.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez RadioErewan ; 15.07.09 o 14:57 Powód: Automatyczne scalenie postów
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

  10. #10
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Jeśli wykonywanie zdjęć koncertowych odbywa się z miejsc dla publiczności to po błyśnięciu mocną lampą zewnętrzną może okazać się, że ochrona lub "techniczni" poproszą cię o opuszczenie koncertu lub schowanie aparatu. Fotografowanie koncertów powinno odbywać się bez zwracania na siebie uwagi publiczności, organizatora, a przede wszystkim występującego.

    Jeśli brakuje Ci światła to trzeba sobie radzić jaśniejszym obiektywem, stabilizacją (statyw/monopod), wyższymi czułościami, dłuższymi czasami naświetlania (o ile artysta na scenie nie porusza się nazbyt dynamicznie) i przede wszystkim możliwością wejścia tuż przed scenę (ale tak by nie przeszkadzać publiczności). To wszystko było w kilku wcześniejszych wątkach, warto przejrzeć archiwum z poradami na tematy koncertowe.

Podobne wątki

  1. czas naświetlania
    By Martucha in forum E-System
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 4.12.10, 19:40
  2. maks. czas naświetlania
    By jacek285 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 12.11.10, 16:56
  3. czas naswietlania = 1/f
    By kufu in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 1.10.07, 00:34
  4. Czas naświetlania w C-725
    By bodek in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 6.05.05, 16:28

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.