Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Wątek: Na ilę wycenić swoją pracę fotografa ?

| OlyJedi
    Mieszka w
    Stargard City
    Siła reputacji
    11
    Moja galeria

Na ilę wycenić swoją pracę fotografa ?

Ok, sprawa wygląda następująco:

"może" będę miał dodatkowe zajęcie w charakterze fotografa na imprezach w klubie muzycznym (czyt. dyskoteka na poziomie),
    moim zadaniem było by przyjechać do klubu na około godzinkę w piątek i sobotę i cyknąć kilka fotek klubowiczów lub osób bawiących się w tzw. Vip Room'ie. Więcej szczegółów dowiem się w środę.

Do tego czasu pytania do Was:
    1. Jak wycenić swój czas i pracę z pstryknięciem i obrobieniem zdjęć? Zakładając, że ogólnie rozumiana jakość zdjęć była by dobra.

2. Jak od strony prawnej wygląda fotografowanie ludzi bawiących się ? Przykładowo: cykam dziewczynę bawiącą się na parkiecie, ona o tym nie wie, na zdjęciu jest sama, czy można wrzucić takie zdjęcie na stronę www klubu ?

| OlyJedi Awatar rodia
    Mieszka w
    Koszalin
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    Ja bym brał 400-500PLN. Pora pewnie też raczej nie od 8 do 16.

Co do prawnych rozwiązań to ograniczeniem są przepisy o ochronie wizerunku.
    Poczytaj tutaj:
    1. JEDEN
    2. DWA
    3. TRZY

Przetrzep te wątki. Większość z nich to "ja myślę, że ...", ale znajdziesz tam również percyzyjne informacje i odwołania do konkretnych przepisów.

Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar kali999
    Mieszka w
    Warsaw, Poland, Poland
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Jeśli to byłyby stałe zlecenia jak piszesz to ja bym wziął 500-600 za tą godzinkę w piątek i sobotę. Jeśli tylko jeden weekend to bym wziął 1000zł.

To klub powinien się postarać o zgodę na umieszczenie wizerunku klientów na swojej stronie. Ty tylko robisz zdjęcia, a zamieszczać będą oni. Także jeśli o tym wspomnisz na spotkaniu to jeszcze obarczą cię dodatkową robotą.

diabolique
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez kali999 Zobacz posta
    Jeśli to byłyby stałe zlecenia jak piszesz to ja bym wziął 500-600 za tą godzinkę w piątek i sobotę. Jeśli tylko jeden weekend to bym wziął 1000zł.
    Ja bym wziął ze dwa tysiaki...

Tak się nie da. Pokaż jakąś swoją przykładową pracę.

Moderator Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Siła reputacji
    145
    Moja galeria
    Majorek, że tak prowokacyjnie zapytam: ile dałbyś fotografowi, za wykonanie... cyknięcie kilku zdjęć na imprezie? Zakładam, że wykonujący zdjęcia nie ma żadnego doświadczenia w tym co ma zrobić. Nie robił nic komercyjnie, mówiąc ściśle. A i tematyka wraz z techniczną stroną wykonania zadania być może jest mu obca.

Drugie pytanie. Pisząc "jakość zdjęć była by dobra", co masz na myśli? Jakiś przykład może?

Trzecie pytanie. Ustaliłeś tematykę zdjęć? Masz pokazać plan ogólny czy sportretować bawiących się ludzi? Bo jeśli tylko plan ogólny to nie zawracałbym sobie głowy problemem ludzi na parkiecie. Uprzedziłbym tylko administracje klubu by ta poinformowała uczestników, że będą fotografowani, a zdjęcia znajdą się na stronie internetowej klubu.

Co do ceny mogę podpowiedzieć, że jeśli chcesz poznać cenę to:
    - policz ile kosztował będzie dojazd,
    - ile czasu zajmie ci wykonanie pracy w terenie,
    - ile czasu zajmie obróbka i jaka interesuje cię stawka za godzinę.

Możesz sobie także policzyć np. amortyzacje sprzętu, ale to już detale . Poznasz swoją cenę, a później skonfrontujesz ją z rzeczywistością klubu. Jak znam życie to będą chcieli mieć te foty za symboliczną złotówkę.
    A B C

| OlyJedi
    Mieszka w
    Stargard City
    Siła reputacji
    11
    Moja galeria
    Dzięki za liczne odpowiedzi...na nie odpowiem co następuje:

rodia: tak, godziny "urzędowania" klubu, najwięcej gości i bawiących się jest między 23:00 - 01:00

kali999: klub dopiero dziś dogaduje się z nowym webmasterem na temat wyglądu strony, moje zlecenie było by stałe, piątek lub sobota, chyba że "ktoś" poprosi częściej

diabolique: hmm prace, na razie to były imprezy znajomych bardziej, typu 30-ste urodziny, niż operowanie aparatem w klubie, przed właścicielami lekko improwizuję i liczę, że szybko odnajdę się w nowym środowisku

hades: przed napisaniem tego wątku, liczyłem na 100zł za godzinę pstrykania w klubie (obrobienie i podesłanie gratis), w sumie bardziej przed obawą o konkurencję, która jak piszesz, może być komercyjna, właściciele klubu po części są znajomymi, dlatego mam jakieś pierszeństwo do posady fotografa, trochę już zainwestowałem w sprzęt, ćwiczę i czytam Wasze posty na temat fotografowania, już dużo dobrego wychodzi, wciąż amarosko, ale powoli chciałbym odrobić sprzęt, zebrać na nowe szkła...

przykład j.w. mogę umieścić inne zdjęcia, tego typu niestety nie mam niccc...

a o tematyce dokładnej w tygodniu będę rozmawiał, przez telefon dowiedziałem się, że mowa o zdjęciach na nową stronę ludzi w klubie...tyle

ogólnie klub biedny nie jest, tyle że ta konkurencja może dać śmieszne ceny, no i w drugą stronę, ja nie chcę niszczyć rynku, pracę tą potraktować jako sprawdzenie swoich dotychczasowych umiejętności i szlifowanie kolejnych przy jednoczesnym zarobku na sprzęt

są jakieś ceny ogólnorynkowe ?

moje ostatnie "imprezowe" strzały to koncert Morandi, Jay Delano i Miss Miedwia, próbki:
    Miss:
    Jay Delano, a dokładniej jakiś tancerz
    Morandi, a dokładniej jakiś..ktoś

| OlyJedi Awatar Fideista
    Mieszka w
    Gdynia
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez rodia Zobacz posta
    Ja bym brał 400-500PLN. Pora pewnie też raczej nie od 8 do 16.
    Cytat Zamieszczone przez kali999 Zobacz posta
    Nieźle się chłopaki cenicie, nieźle.

Chapeau bas.

– Będziemy pili koktajl głuszka, zdejm kapelusz.
    – Jurku, uspokój się!
    – Czytam
    Time i Epokę, pijam tylko Ballantine'a, palę Winstony, dla Ciebie mam Wintermensy zagraniczne czekoladowe cygara. Zdejm kapelusz.

Ja "zdejmiłem".

Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar kali999
    Mieszka w
    Warsaw, Poland, Poland
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Kiedyś mój nauczyciel powiedział coś w stylu nie psujcie rynku, bo sam nie zarobisz na chleb, a innym to uniemożliwisz. I tak się sceptycznie do tego odnoszę, bo on za takie zdjęcia zrobione jednorazowo wziąłby minimum cztery razy więcej i to na czas określony np. na rok. Zresztą, a ile się bierze za ślub że tak się dziwicie?

Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Mieszka w
    Toruń
    Siła reputacji
    32
    Moja galeria
    Ja bym wziął 10 000 USD, ale mne nikt nie chce, za cienki jestem...

Znajomy opowiadał, że rok temu robił zdjęcia dla internetowego portalu klubowego w Toruniu. Zadanie - obejść 5-6 klubów wieczorem i zrobić ok. 100 zdjęć w sumie. Płacili 25 zł/noc. Ale Toruń to prowincja, w Warszafce pewnie płacą po tysiolu...

(zawsze zastanawiam się po co ludzie nie mający zielonego pojęcia o temacie wypisują wyssane z palca informacje i mieszają innym w głowach...)

| OlyJedi Awatar Fideista
    Mieszka w
    Gdynia
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez mariush Zobacz posta
    Znajomy opowiadał, że rok temu robił zdjęcia dla internetowego portalu klubowego w Toruniu. Zadanie - obejść 5-6 klubów wieczorem i zrobić ok. 100 zdjęć w sumie. Płacili 25 zł/noc. Ale Toruń to prowincja, w Warszafce pewnie płacą po tysiolu...
    Całkiem przypadkowo znam realia panujące w jednym z największych polskich portali internetowych. Obowiązuje mnie tajemnica umowy, dlatego nie będę pisał o szczegółach. Bez k(K)ozery powiem jednak, że za materiał od wolnego strzelca płaci się tam średnio około 60-70 zł.

Jeśli komuś uda się jednorazowo wytargować cenę np. 200 zł. za tekst, to znaczy, że naprawdę ma fart i dobre pióro. Ze zdjęciami jest identycznie.

Nie wiem na ile osoby współpracujące z owym portalem "psują rynek", nigdy nie pytałem.