Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: Kompensacja świateł

  1. #1
    | OlyJedi Awatar imacandi
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    35
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria

    Cool Kompensacja świateł

    Witajcie takie pytanie na szybko mam bo mam wątpliwości a w instrukcji nie znalazłem odpowiedzi; mianowicie czy ustawiając ogólną kompensacje w apracie ( moje body 510) ekspozycja będzie mierzona tylko dla światła zastanego czy również dla flasza lampy? ( FL-50) Zakladając TTL i tryb manulany body. Innymi słowy czy lampa zepsuje mi kompensację czy się dostosuje, czy muszę ekspozycje skorygować osobno dla lampy?

  2. #2
    | OlyJedi Awatar rodia
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Koszalin
    Posty
    883
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    W menu aparatu mozesz ustawić czy korekta ekspozycji (kompensacja) dotyczy samej samego swiatla zastanego czy rownież FL. To czy ci lampa "nie popsuje" to zależy od tego co focisz i co potrzebujesz. Generalnie automat nie wie jakie sa twoje oczekiwania. Dlatego lepiej ustawić sobie kompensację oddzielnie. Kołko w body- swiatlo zastanae, kolko na lampie do światla blyskowego (lub korekta blysku w body).

    A teraz odnośnie twojego przypadku: TRYB manualny nie masz mozliwosci ustawienia EV na plus czy minus. Ty ustawiasz tylko przyslone i migawke, ale nie bezposrednio korekte ekspozycji. Więc nawet jak zaznaczysz opcję o ktorej pisalem że korekta ekspozycji ma być łączona to w trybie manualnym i tak nie zadziala.
    Ostatnio edytowane przez rodia ; 27.06.09 o 01:07

  3. #3
    | OlyJedi Awatar imacandi
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    35
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez rodia Zobacz posta
    W menu aparatu mozesz ustawić czy korekta ekspozycji (kompensacja) dotyczy samej samego swiatla zastanego czy rownież FL. To czy ci lampa "nie popsuje" to zależy od tego co focisz i co potrzebujesz. Generalnie automat nie wie jakie sa twoje oczekiwania. Dlatego lepiej ustawić sobie kompensację oddzielnie. Kołko w body- swiatlo zastanae, kolko na lampie do światla blyskowego (lub korekta blysku w body).

    A teraz odnośnie twojego przypadku: TRYB manualny nie masz mozliwosci ustawienia EV na plus czy minus. Ty ustawiasz tylko przyslone i migawke, ale nie bezposrednio korekte ekspozycji. Więc nawet jak zaznaczysz opcję o ktorej pisalem że korekta ekspozycji ma być łączona to w trybie manualnym i tak nie zadziala.
    Dzięki Rodia - masz rację z tą kompensacją w "M". I rzeczwyiście z tą osobną kompensacją flasza bady -przecież korzystam z tego 10 razy ale do tej pory wybierałem preselekcje przesłony lub migawki stąd sam się pogubiłem jak to będzie w "M" ale pociągne jeszcze pytanie - może ktoś też skorzysta:

    co w przypadku trybu S lub A - gdzie mogę skompensować światło zastane czy flash będzie robił swój pomiar jeśli nie dokonam korekcji osobno dla flasha ( w body)

    Interesuje mnie to czy istnieje możliwość zmiany kompensacji dla świateł zastanych i flasha za pomocą jednej operacji ( bo jak się okazuje mamy 3 możliwości: tylko body św. zast.; body plus lampa; body św. zast. i flesz plus flash gdzie ekspozycja będzie sumą wartości )

  4. #4
    | OlyJedi Awatar rodia
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Koszalin
    Posty
    883
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    [QUOTE=imacandi;331931

    Interesuje mnie to czy istnieje możliwość zmiany kompensacji dla świateł zastanych i flasha za pomocą jednej operacji ( bo jak się okazuje mamy 3 możliwości: tylko body św. zast.; body plus lampa; body św. zast. i flesz plus flash gdzie ekspozycja będzie sumą wartości )[/QUOTE]

    Nie bardzo rozumiem pytanie. Przecież sam dalej piszesz o trzech możliwościach i jedna z nich jest tą o którą pytasz.
    Chyba, że ja źle rozumiem pytanie.

  5. #5
    | OlyJedi Awatar imacandi
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    35
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Możliwe trudno obrazowo wytłumaczyć manulane kombinacje. Do tej pory ustawiałem kompensacje osobno dla lampy na lampie i osobno dla świateł zastanych w body. Pytanie jest czy czasem nie jest to niezbędne bo np kompensacja ekspozycji ustawiona w body będzie uwzględniona przez byłsk flasza lampy

Podobne wątki

  1. Przepalanie świateł w 510
    By kazil in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 21.07.08, 14:24
  2. Wyniki - Gra świateł - OlyRulez 2007
    By fotomic in forum Konkurs Oly Rulez
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 17.04.07, 00:43
  3. Brudny blask świateł. Brudny obiektyw?
    By dka in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 2.05.06, 09:11

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.