Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: Kilka pytań o e-510

  1. #1

    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    91
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria

    Kilka pytań o e-510

    Witam,
    po rocznej zabawie z kompaktem canon a720 is (z softem CHDK), którego kompaktowość mimo zaawansowanych możliwości przestała mi wystarczać, postanowiłem więc wejść w świat lustrzanek cyfrowych.
    Wybór padł na e-510 w zestawie dual kit. Aparat zakupiony w przystępnej cenie, jestem z niego bardzo zadowolony, ale mam kilka wątpliwości, o których rozwianie bym bardzo prosił bez większych złośliwości... Proszę o wyrozumiałość dla początkującego

    Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że od kilku dni czytam to forum, przeczytałem też watki przyklejone.

    1) Jak sprawdzić czy działa stabilizacja? W trybie LV nie widzę różnicy czy jest włączona czy tez nie. Znacznie łatwiej jest też poruszyć zdjęcie niż w a720 is.
    Gdy jest włączona stabilizacja, aparat drga przy wyłączaniu, to normalne w e-510. Jednak podczas włączania stabilizacji i pracy aparatu według wypowiedzi na forum tez powinno być słychać prace stabilizacji, a u mnie cisza, czy to normalne?

    2) Po pierwszy ładowaniu baterii udało mi się wykonać zaledwie 210 zdjęć, około połowy z lampą, podczas gdy na forum znalazłem informację o 800 zdjęciach? fakt, ze trochę grzebałem w tym czasie w menu aparatu. Ile zdjęć udało wam się wykonać po pierwszy ładowaniu?

    3) Ostrzenie obiektywu 40-150mm na ogniskowej 40-50 jest tragiczne, zdjęcia są po prostu nieostre, manualnie daje się podostrzyć, podczas gdy na maksymalnej ogniskowej obiektywu 14-42mm zdjęcia wychodzą ostre.
    Czy porównywał ktoś zdjęcia wykonane 14-42mm przy ogniskowej 40mmi 40-150mm przy ogniskowej 40mm przy tej samej przeslonie? Jesli tak to prosiłbym o informację czy takie różnice w ostrosci sa normalne.

    4) Czy to normalne, ze przy używaniu wspomagania AF "spawarką" ustawianie ostrości trwa bardzo długo i jest nieprecyzyjne w porównaniu do łapania ostrości bez "spawarki"? Bez wspomagania ustala ostrość błyskawicznie.

    5) Firmware obiektywu i aparatu to 1.2 czy jest sens bawić się w aktualizacje do wersji 1.3?

    Pytań mam jeszcze w zanadrzu kilka ale to może w później

    Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.
    e-510 + 14-54 + 14-42 + 40-150, dcr-250, metz 36 af-4o, a720 is. super takumar 55 1.8

  2. #2
    | OlyJedi Awatar Ceat
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    353
    Siła reputacji
    59
    Moja galeria
    1. Ustaw czas np. 1s, poczujesz. Stabilizacja w LV działa po naciśnięciu przycisku IS przez ok. 5 sekund, i to bardzo dobrze działa! Ustaw ogniskową 150mm, powiększ LV i wciśnij IS: usłyszysz, poczujesz i zobaczysz.

    2. Grzebanie w menu, LV, IS, autofocus - wszystko to zżera akumulator dość szybko. Nowy akumulator też ma prawo dopiero po kilku cyklach uzyskać pełną pojemność. Nie stresuj się, za to kup drugi bo szybko się przekonasz że akumulator zdycha w najbardziej nieodpowiednim momencie.

    3. Nie obserwuję. Ale znane są głosy o problemach z ostrzeniem (poszukaj haseł FF - front focus, BF - back focus na forum).

    4. Ten typ tak ma. Co gorsze, zdarza się że ze spawarką nie złapie, a bez owszem. Generalnie nie używać. Jeśli fundusze pozwolą kupić FL36 lub poszukać ciekawego wątku o laserze wspomagającym AF.

    5. Nie aktualizował bym swojej 510 gdyby nie problemy z szybką kartą 8GB. Jeśli Tobie działa to po co poprawiać?

  3. #3
    | OlyJedi Awatar rumi
    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    gorlice
    Posty
    234
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez muszyk Zobacz posta

    1) Jak sprawdzić czy działa stabilizacja? W trybie LV nie widzę różnicy czy jest włączona czy tez nie. Znacznie łatwiej jest też poruszyć zdjęcie niż w a720 is.
    Gdy jest włączona stabilizacja, aparat drga przy wyłączaniu, to normalne w . Jednak podczas włączania stabilizacji i pracy aparatu według wypowiedzi na forum tez powinno być słychać prace stabilizacji, a u mnie cisza, czy to normalne?
    nie słychać pracy stabilizacji bo nie powinno być jej słychać .. jak coś na forum przeczytałeś ze buczy to podczas długiego naświetlania na statywie jak masz go(stabilizacje znaczy) niepotrzebnie włączonego .. jak sprawdzić działanie stabilizacji na lv można znaleść na youtube jak znajdę to dodam link do tego posta

    edit:
    Ostatnio edytowane przez rumi ; 26.06.09 o 11:24

  4. #4
    | OlyJedi Awatar sam13
    Dołączył
    Nov 2006
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    351
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    1) Jak sprawdzić czy działa stabilizacja? W trybie LV nie widzę różnicy czy jest włączona czy tez nie. Znacznie łatwiej jest też poruszyć zdjęcie niż w a720 is.
    Gdy jest włączona stabilizacja, aparat drga przy wyłączaniu, to normalne w e-510. Jednak podczas włączania stabilizacji i pracy aparatu według wypowiedzi na forum tez powinno być słychać prace stabilizacji, a u mnie cisza, czy to normalne?

    Na wyświetlaczu winno się pojawić coś takiego jak IS. Na LV jest opóźnienei od momentu naciśnięcia spustu do klapniecia lustra dlatego moze masz taki efekt czyli rozmycie. LV uzywałem tylko na statywie. U mnie cisza przyłączaniu stabilizacji więc tak ma być.

    2) Po pierwszy ładowaniu baterii udało mi się wykonać zaledwie 210 zdjęć, około połowy z lampą, podczas gdy na forum znalazłem informację o 800 zdjęciach? fakt, ze trochę grzebałem w tym czasie w menu aparatu. Ile zdjęć udało wam się wykonać po pierwszy ładowaniu?

    U mnie różnie - raz 300 a raz 600 - właśnie wszystko zależy czy bawie sie dużo wyświetlaczem oraz lampą.

    4) Czy to normalne, ze przy używaniu wspomagania AF "spawarką" ustawianie ostrości trwa bardzo długo i jest nieprecyzyjne w porównaniu do łapania ostrości bez "spawarki"? Bez wspomagania ustala ostrość błyskawicznie.

    U mnie (cały czas u mnei bo sam mam E-510 i przyrównuje do siebie) też długo ostrzył s KITem w kiepskich warunkach. Zmieniłem na 14-54 i zaprzestałem używać spawarki

  5. #5
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2008
    Mieszka w
    krk
    Posty
    197
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    1)



    Jak działa satbilizacja dla 70mm ustawionych na obiektywie ,

    ogniskowa będzie 70mm czy ustawiasz po cropie 140mm ....


    2)

    często bawisz się LV ?

    400 max

    3)


    porównaj sobie dla f5.6 -8.0 ,

    Pytań mam jeszcze w zanadrzu kilka ale to może w później
    Ostatnio edytowane przez psemo ; 26.06.09 o 11:29

  6. #6

    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    1
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    1) Aby sprawdzić jak działa stabilizacja należy w trybie live view przytrzymywać przycisk IS (wtedy będzie ją też słychać).

    2) Nigdy nie liczyłem ile zrobiłem zdjęć na jednym ładowaniu, ale tak na czuja aparat na pełnym akumulatorze robi przeciętnie 400-500 zdjęć, co przy jego pojemności rewelacyjnym wynikiem nie jest.

    3) Co do tego punktu się nie wypowiem, bo nie mam tego obiektywu.

    4) Przy używaniu wspomagania lampą wbudowaną w aparat autofokus często bardzo długo szuka ostrości i często jej nie może znaleźć. Ja nie używam tej opcji, bo szkoda mi lampy. Znacznie szybciej aparat łapie ostrość bez lampy. A jak jest ciemno, to używam lampy zewnętrznej ze wspomaganiem diodowym i wtedy sprawnie łapie ostrość.

    5) Zazwyczaj lepiej mieć nowszą wersję oprogramowania. Czy to, aż taka zabawa? Śmiem wątpić - aktualizacja jest banalnie prosta. Podłączasz aparat do komputera przez USB, włączasz aparat, odpalasz Olympus Master 2 i w menu aparat fotograficzny wybierasz opcję zaktualizuj aparat i po chwili jest po problemie.

  7. #7
    | OlyJedi Awatar Ceat
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    353
    Siła reputacji
    59
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez psemo Zobacz posta
    [...]
    3)
    porównaj sobie dla f5.6 -8.0 ,
    Psemo, nie chodzi o rozdzielczość obiektywu (optymalną gdzieś koło f8), a o działanie AF! Tak być nie powinno, ale się zdarza; stąd moja uwaga o przeszukaniu forum pod kątem FF/BF.

  8. #8

    Dołączył
    Apr 2008
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    11
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    1) Jak sprawdzić czy działa stabilizacja? W trybie LV nie widzę różnicy czy jest włączona czy tez nie. Znacznie łatwiej jest też poruszyć zdjęcie niż w a720 is.
    Gdy jest włączona stabilizacja, aparat drga przy wyłączaniu, to normalne w e-510. Jednak podczas włączania stabilizacji i pracy aparatu według wypowiedzi na forum tez powinno być słychać prace stabilizacji, a u mnie cisza, czy to normalne?


    -----
    Słychać stabilizację, w instrukcji jest dokładnie opisane jak się nią pobawić w trybie LV - przy włączonym LV wciśnij is, musi być słychać a na wyświetlaczu obraz pojawia się z lekkim opóźnieniem, chyba tak to można nazwać
    -----




    2) Po pierwszym ładowaniu baterii udało mi się wykonać zaledwie 210 zdjęć, około połowy z lampą, podczas gdy na forum znalazłem informację o 800 zdjęciach? fakt, ze trochę grzebałem w tym czasie w menu aparatu. Ile zdjęć udało wam się wykonać po pierwszy ładowaniu?

    ------
    U mnie po pierwszym ładowaniu nawet tyle zdjęć nie zrobiłem.
    Po 3 cyklu dochodziło do 800, teraz nie sprawdzam, kupiłem drugą baterię w hurtowni "ZIBI BIS - Kraków, Friedleina 39A"- mają sprzedaż wysyłkową.
    Bateria kosztowała 38 zł, a czas jaki pracuje w aparacie - hmmm chyba tyle samo.
    -----


    1) Jak sprawdzić czy działa stabilizacja? W trybie LV nie widzę różnicy czy jest włączona czy tez nie. Znacznie łatwiej jest też poruszyć zdjęcie niż w a720 is.
    Gdy jest włączona stabilizacja, aparat drga przy wyłączaniu, to normalne w e-510. Jednak podczas włączania stabilizacji i pracy aparatu według wypowiedzi na forum tez powinno być słychać prace stabilizacji, a u mnie cisza, czy to normalne?

    -----
    Stabilizacja tak śmiesznie świszczy, jak by pracował jakiś mały silniczek.
    daj dłuższy czas naświetlania, pare sekund to na pewno ją usłyszysz.
    Jak sprawdzić czy działa? trzep aparatem i rób zdjęcie oczywiście przy krutkim czasie,
    Przy wyłączeniu aparatu, stabilizacja trzepie korpusem.
    ----


    3) Ostrzenie obiektywu 40-150mm na ogniskowej 40-50 jest tragiczne, zdjęcia są po prostu nieostre, manualnie daje się podostrzyć, podczas gdy na maksymalnej ogniskowej obiektywu 14-42mm zdjęcia wychodzą ostre.
    Czy porównywał ktoś zdjęcia wykonane 14-42mm przy ogniskowej 40mmi 40-150mm przy ogniskowej 40mm przy tej samej przeslonie? Jesli tak to prosiłbym o informację czy takie różnice w ostrosci sa normalne.

    ----
    Nie mam 40-150 więc się nie wypowiem
    Mam 14-42 zuiko i sigmę 55-200, Zuiko ostrzejszy i af działa szybciej i sprawniej. Na pewno jak przysłona otwarta na oścież to nigdy ostre mi nie wyszło
    ----



    4) Czy to normalne, ze przy używaniu wspomagania AF "spawarką" ustawianie ostrości trwa bardzo długo i jest nieprecyzyjne w porównaniu do łapania ostrości bez "spawarki"? Bez wspomagania ustala ostrość błyskawicznie.

    ----
    Raz używałem spawarki, dostałem opierdziel na imprezie i przestałem to robić
    Taki urok, kup lampę.
    ----

    5) Firmware obiektywu i aparatu to 1.2 czy jest sens bawić się w aktualizacje do wersji 1.3?

    ----
    Jak działa, nie grzeb.
    Robiłem raz aktualizację - po minucie komp się zawiesił, a olek pojechał do Warszawy. Zrobili mi za fri, i jeszcze porobili coś z softem w kicie, tak przynajmniej opisali, nie ściemniałem tylko opisałem całą sytuację, no ale aparat 2 tygodnie w Warszawie a ja w tym czasie na urlopie z moim starym dobrym HP 850
    ----

  9. #9
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Tommy_G
    Dołączył
    Dec 2007
    Mieszka w
    Vevey, Szwajcaria
    Posty
    639
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    mz aktutalizacje robić trzeba, czasmi wpadają fajne bonusy jak np stabilizację dla manuali... upewnij się tylko że bateria naładowana i nic nie instaluj/nie baw się na kompie podczas aktualizacji a będzie git

    pozdr

Podobne wątki

  1. SP 600 UZ - kilka pytań.
    By sp600uz in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 21.12.10, 19:09
  2. kilka pytań...
    By leviatan in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 4.08.07, 18:54
  3. Kilka Pytań.
    By rabit89 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 23.06.06, 09:35
  4. E 500 i kilka pytan......
    By agamg in forum E-System
    Odpowiedzi: 52
    Ostatni post / autor: 10.02.06, 19:45
  5. C-765 kilka pytań
    By aga77 in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 9.11.04, 19:59

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.