Strona 3 z 22 PierwszyPierwszy 1234513 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 217

Wątek: ZD 9-18 mm - warto czy nie warto?

  1. #21
    | OlyJedi Awatar micky
    Dołączył
    Jul 2005
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    471
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Mam pytanie do użytkowników ZD9-18; jak wygląda kwestia ewentualnego wykorzystania filtrów np CPL holdera Cokina przez przejściówkę 67mm na 72mm widać że z przodu między gwintem filtra a soczewką jest kilka mm plastiku? Czy macie jakieś doświadczenia, ktoś już próbował?

  2. #22
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Karol
    Dołączył
    May 2004
    Mieszka w
    las pod TARNOWem...
    Posty
    5.346
    Siła reputacji
    170
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez micky Zobacz posta
    Mam pytanie do użytkowników ZD9-18; jak wygląda kwestia ewentualnego wykorzystania filtrów np CPL holdera Cokina przez przejściówkę 67mm na 72mm
    Masz filtr Cokin P? Holder Cokin P? Potrzebujesz pierścienia 72 mm (adaptera) do zamocowania holdera, nie kumam o jaką przejściówkę Ci chodzi 67mm... ?
    zmiana nicka: ktotek -> Karol
    Polska B - wątek ze zdjęciami
    Facebook

  3. #23
    | OlyJedi Awatar micky
    Dołączył
    Jul 2005
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    471
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez ktotek Zobacz posta
    Masz filtr Cokin P? Holder Cokin P? Potrzebujesz pierścienia 72 mm (adaptera) do zamocowania holdera, nie kumam o jaką przejściówkę Ci chodzi 67mm... ?
    Filtr CPL, pierścień w uchwycie Cokina P mam na 67mm czy jak kupię ZD9-18 który ma mocowanie na 72mm wystarczy mi za kilka zeta "redukcja" z zewnętrznym gwintem 72mm a wewnętrznym 67mm i będę mógł używać nadal filtrów które mam czy muszę kupować kolejny szpej!

  4. #24
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Karol
    Dołączył
    May 2004
    Mieszka w
    las pod TARNOWem...
    Posty
    5.346
    Siła reputacji
    170
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez micky Zobacz posta
    Filtr CPL, pierścień w uchwycie Cokina P mam na 67mm czy jak kupię ZD9-18 który ma mocowanie na 72mm wystarczy mi za kilka zeta "redukcja" z zewnętrznym gwintem 72mm a wewnętrznym 67mm i będę mógł używać nadal filtrów które mam czy muszę kupować kolejny szpej!
    Zakup pierścienia 72 mm to 12-15 zł, nie sądzę żeby redukcja, o której piszesz była znacznie tańsza. Problem w czym innym - winietowanie. Pierścień 67 mm będzie tu wąskim gardłem, ZD 9-18 to jednak szeroki obiektyw - jestem prawie pewny winietowania. Dla uściślenia - holder klasyczny (na 3 filtry) połączony pierścieniem 72 mm powoduje lekkie winietowanie na najszerszym ustawieniu obiektywu. Dopiero holder slim (na 1 filtr) nie winietuje. Jak nie masz takiego to polecam zakup razem z pierścieniem na 72 mm - odpowiedniki z Allegro kosztują grosze... O winietowaniu z holderami systemu Cokin pisałem TU
    zmiana nicka: ktotek -> Karol
    Polska B - wątek ze zdjęciami
    Facebook

  5. #25
    | OlyJedi Awatar micky
    Dołączył
    Jul 2005
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    471
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    ktotek dzięki za odp, tak też myślałem z tym winietowaniem większy ból to zakup kolejnego polara nie mam uchwytu slim do cokina a po ostatnim wyjeździe miałem podobny problem już przy 14mm najpierw spiłuje jeden lub dwa sloty a jak nie trzeba kupić slim

  6. #26
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria
    hej właśnie wróciłem z wyjazdu na którym musiałem ciągle zmieniać obiektyw z 8 mm na 14 mm 8 było za szeroko i za rybio 14 było za wąsko . ideałem było by coś pomiędzy więc znów sądzę że 9 -18 było by trafnym wyborem. więcej napisze za dwa dni jak odeśpię

  7. #27
    | OlyJedi Awatar Darekw1967
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    2.059
    Siła reputacji
    52
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wujek.samo.h Zobacz posta
    Gdzieś słyszałem (proszę mnie poprawić jeśli się mylę) że czas który powinien być wystarczający do nieporuszonego zdjęcia to 1/wartość ogniskowej. Wg tego wzoru na krótkim końcu czyli 9mm (ekw. 18mm) czasem wystarczającym powinna być ok. 1/18 s. Czyli są to czasy o których mówisz.
    Witaj !

    Dobrze piszesz

    Masz taki wzorek. najdluzszy czas = 1 / ( ogniskowa * crop )

    Jest to wzgledne... wyliczenie bo ktos zrobi dobrze na nieco dluzszym
    czasie jak i ktos zrobi zle na nieco krotszym czasie.

    Zalezy na ile sie komu trzesa rece w takich sytuacjach, wiec
    trzeba naniesc poprawki na wlasne tendencje do dodatkowych
    poruszen.

    Pozdrawiam
    Nie ma brzydkich aparatow tylko wina czasem brak

  8. #28
    | OlyJedi Awatar Harnas
    Dołączył
    Apr 2008
    Mieszka w
    Katowice
    Posty
    250
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Czy warto do tak szerokiego obiektywu kupować filtr polaryzacyjny?
    Miałem jakiś czas 11-22 i miałem mieszane uczucia. Niestety uzyskany kolor nieba nie był jednorodny na całej szerokości, a tu pewnie będzie jeszcze gorzej.
    Oczywiście polar to nie tylko niebo, ale czy odblaski również są usuwane niejednomiernie?
    Zastanawiam się nad zakupem tego obiektywu na wyjazd w wysokie góry, ale filtr tego rozmiaru dodatkowo podnosi i tak spory koszt dla mnie.

    Zastanawiam się też czy nie zrezygnować z 14-42?
    Zabrać tylko 9-18, 35, 40-150?

  9. #29
    | OlyJedi Awatar Piotr Grześ
    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    Piła
    Posty
    2.209
    Siła reputacji
    49
    Moja galeria
    Tu masz fotkę z ZD 9-18 z polarem. Nie zauważyłem, by coś niepokojącego się działo.
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Koł1.JPG
Wyświetleń:	566
Rozmiar:	100,5 KB
ID:	22791  
    E-3, E-300, ZD 14-54,ZD 40-150, ZD 35, ZD 50, ZD 70-300, ZD 50-200, ZD 9-18, ZD 35-100, EC-14 FL-36, FL-50R

  10. #30
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Karol
    Dołączył
    May 2004
    Mieszka w
    las pod TARNOWem...
    Posty
    5.346
    Siła reputacji
    170
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Harnas Zobacz posta
    Czy warto do tak szerokiego obiektywu kupować filtr polaryzacyjny?
    Miałem jakiś czas 11-22 i miałem mieszane uczucia. Niestety uzyskany kolor nieba nie był jednorodny na całej szerokości, a tu pewnie będzie jeszcze gorzej.
    Często tak się dzieje, że niebo jest niejednorodne, niejako efekt polaryzacji jest różny w różnych miejscach. Niemniej zdecydowanie warto mieć do ZD 9-18 polara, właśnie szeroki kąt i polar umożliwia zrobienie widoczków z efektem WOW .
    zmiana nicka: ktotek -> Karol
    Polska B - wątek ze zdjęciami
    Facebook

Podobne wątki

  1. czy warto
    By niwi in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 20.06.09, 22:03
  2. czy warto????
    By blood210 in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 27.12.08, 15:37
  3. E-1 czy warto?
    By żmija in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 9.06.08, 23:46
  4. Czy warto??
    By mirek in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 18.06.04, 23:44

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.