Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 32

Wątek: Rozpaczliwa prośba o pomoc w wyborze sprzętu.

  1. #1

    Dołączył
    May 2009
    Posty
    8
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Rozpaczliwa prośba o pomoc w wyborze sprzętu.

    Witam wszystkich serdecznie.

    Trafiłem na to forum szukając sobie jakiejś lustrzanki cyfrowej i, możecie wierzyć lub nie, społeczność tego forum przekonała mnie do marki Olympus.
    Gdy już zdecydowałem co kupię, poszedłem w odwiedziny do rodziców i zacząłem przeglądać stare zdjęcia mojego ojca, ręcznie przez niego "wołane". Magia, coś magicznego w tych zdjęciach jest... Coś mnie trafiło. Pomyślałem sobie, że ja też tak chcę! Robić zdjęcia od A do Z... Ojciec w przypływie wzruszenia, że chcę kontynuować dawno przez niego zapomniane hobby dał mi cały sprzęt ciemniowy. No i pojawiło się pytanie spędzające sen z powiek, jaki aparat wybrać. Olek odpadł w przedbiegach ze względu na brak lustrzanki z wymienną optyką w segmencie aparatów AF. W tym momencie trafiło mnie po raz drugi. Skoro już chcę bawić się w fotografię tradycyjną (analogową jak wolą niektórzy) to po jakiego grzyba pcham sie w AF? Pytanie o model aparatu ponownie mnie nawiedziło.
    Po przeszukaniu for, portali aukcyjnych i komisów online, znalazłem aparat w UK. Olympus OM-1n, piękny aparat i przełomowy w historii Olympusa. W tym momencie zaczyna się problem. Jako, że jestem kompletnym platfusem fotograficznym, chciałbym poradzić się Was drogie gremium tego forum. Nie będę pytał czy to dobry aparat bo sam wiem, że jest dobry. Pytanie czy aby nie za dobry... Pełen manual, bez żadnych preselekcji, z mojego punktu widzenia jest zatrważający. Może jednak poszukać konstrukcji z preselekcją czasu?
    Chciałbym pobawić sie w streetphoto, ale tez architektura, portret, wszystkiego po trochu. Nie chciałbym po wywołaniu filmu przekonać się, że większość zdjęć nie udała się ze wzglądu na brak umiejętnego ustawienia aparatu. A może ja tylko widzę to w czarnych barwach? Jak to jest z tym pełnym manualem? Czy to jest naprawdę takie czasochłonne i trudne?

    Pozdrawiam i życzę miłego dnia.
    Ostatnio edytowane przez markret ; 2.06.09 o 11:46

  2. #2
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    Przecież om-1 ma światłomierz

    Dasz radę.

    albo bierz om-2 - ta już ma tryb A - super sprzęt (mam )

  3. #3
    | OlyJedi Awatar Morlok
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.373
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    To pomyśł o jakimś amatorskim korpusie. Ja mam OM-40P i uważam , ze to b. dobry wybór. Ma swietny pomiar swiatła, a korpus jest wykonany z metalu w przeciwieństwie do innych amatorskich korpusów tej serii. Na allegro mozna go tarfić za mniejsze pieniądze niż np. OM-2. To napradę dobry sprzet.
    Pozdr.
    Automaty liczą, liczą, liczą .....na człowieka.

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    114
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria

    :)

    Weź Leicę z serii R z jakimkolwiek szkłem ... newet nieudane zdjęcia zachwycają

  5. #5

    Dołączył
    May 2009
    Posty
    8
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Tak, ma światłomierz ale przysłonę i czas muszę wybrać ręcznie. Tu widzę pewien problem, skąd będę wiedział, że wybrałem prawidłowo? Do tej pory zdjęcia robiłem aparatem cyfrowym w trybie auto i ostatnio przeprowadziłem nieśmiałe próby z ręcznymi ustawieniami. Ale karta pamięci wybacza wiele, bardzo wiele...
    Jest może jakiś przepis jak na ciasto? Jak ustawić przysłonę i czas otwarcia migawki w stosunku do tego co pokazuje swiatłomierz? A może jakaś tabelka do noszenia w tylnej kieszeni?
    _______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
    Cytat Zamieszczone przez rpoznan Zobacz posta
    Weź Leicę z serii R z jakimkolwiek szkłem ... newet nieudane zdjęcia zachwycają
    Magiczny sprzęt... Nie znam lepszego określenia tej marki aparatów. Niestety w obecnej chwili nie stac mnie na tę magię.
    Ostatnio edytowane przez markret ; 2.06.09 o 11:57 Powód: Automatyczne scalenie postów

  6. #6
    | OlyJedi Awatar Morlok
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.373
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    To niestety musisz siegnąć do książek i poczytać. Później to praktyka, książka, praktyka. Trening czyni mistrza. Nikt nie poda Ci recepty.
    Automaty liczą, liczą, liczą .....na człowieka.

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    114
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria

    :)

    Mój znajomy fotograf światowej sławy(siem pochwaliłem),na podobne pytanie o tabelę,
    odpowiedział mi,że trzeba focić w różnych ustawieniach i warunkach,dopóki
    się nie pozna na wylot swojego aparatu,trzeba prowadzić notatki
    tj.robisz ustawienie,focisz i w kajeciku zapisujesz...pierwsza klatka-drzewko,ustawienia takie a takie itd.
    Po kilkunastu filmach...spokojnie sam sobie stworzysz taką tabelę...a po jakimś
    czasie będziesz miał ją w głowie.Powiedział też,że to nie zawsze zadziała,
    dlatego dobrze jest pracując zupełnie manualnie,lekko zmieniać ustawienia
    i pstrykać ponownie tą samą ekspozycję.Na otarcie łez(moich) stwierdził,
    że zawsze wywołując zdjęcie można je trochę podciągnąć w razie potrzeby.

  8. #8
    | OlyJedi Awatar Morlok
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.373
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Jak chcesz OM-1 to masz tutaj w niezłej cenie. Kupowalem kilka fantów od tego sprzedawcy. Solidny.
    http://www.allegro.pl/item651887196_...mm_f2_8_4.html
    Automaty liczą, liczą, liczą .....na człowieka.

  9. #9

    Dołączył
    May 2009
    Posty
    8
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Na jedną z moich pierwszych gwiazdek dostałem od ojca aparat Ami i książkę "Fotografowanie nie jest trudne" Chyba będę musiał ją przeczytać i wskazówki w niej zawarte wziąć głeboko do serca.
    Spodobał mi się pomysł robienia zdjęć z kajecikiem. To może zdać egzamin, szczególnie gdy jest się zielonym w tych sprawach.
    Dziękuję za szybkie odpowiedzi

  10. #10
    Moderatorka Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Ania_
    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    zDolny Śląsk
    Posty
    3.693
    Siła reputacji
    74
    Moja galeria
    Poćwicz sobie czas itd. na cyfraczku. Będzie mniej finansowo bolało, a nauczysz się podstaw.
    15 lat na forum. Dawniej jako Mysikrólik. Zawodowo jestem tu i tu.

Podobne wątki

  1. Wielka prośba o pomoc przy wyborze aparatu...
    By wodzio in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 26.10.06, 09:29
  2. Pomoc w wyborze
    By Roso in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 24.08.06, 12:12
  3. Prośba o pomoc w wyborze E-500
    By Diabels in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 3.07.06, 12:28
  4. Pomoc w wyborze
    By nerwus in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 27.10.04, 03:04
  5. Proszę o poradę w wyborze sprzętu
    By Foxal in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 27.01.04, 23:18

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.