Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Wątek: Do posiadaczy METZ 36 AF4-O..

  1. #1
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2009
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    268
    Siła reputacji
    24
    Moja galeria

    Do posiadaczy METZ 36 AF4-O..

    Witam, czaję się na przedmiotowego Metza 36 AF4 pod (a w zasadzie nad) E-510. Lampa ta jest wyposażona w automatykę światła TTL, niestety ma ręcznie ustawiany zoom w zakresie 14-42 (28-85mm). Mam pytanie jak to właściwie działa? Czy za każdym razem zmieniając zoom w aparacie trzeba ręcznie korygować w lampie...czy też godząc się na słabsze doświetlenie można ustawić szeroki kąt 14 (28 mm) niezależnie od zoomu robionego zdjęcia. Czy przy takiej technice zdjęcia są prawidłowo doświetlone?
    No i jak to będzie działało przy naszym ulubionym 14-54, przy zoomie powyżej 42 (ok. 85)?

    Sorry za powyższe może trochę laickie pytania ale nie chce wtopić 350PLN...a lampą ostatnio bawiłem się jeszcze przy Zenicie, na pełnym manualu

    Pozdrawiam

  2. #2

    Dołączył
    Mar 2009
    Posty
    60
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria

    Lampa

    mały zoom lampy przy dużej ogniskowej obiektywu spowoduje słabsze naświetlenie kadru i może powodować niedoświetlenie (gdy jest TTL włączony). Odpowiedz czysto teoretyczna na podstawie info z netu. pozdro

  3. #3

    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    N.Sącz (okolice)
    Posty
    110
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Dokładnie tej lampy nie znam, miałem przez pewien czas lampę-bliźniaka Tumax 880 AF-Z, (podróba Metza) z Olympusem E-500. Lampa ma tryb TTL i manual. Brak automatyki własnej, zoom tylko manualny... Wcale nie musisz za każdą zmianą ogniskowej zmieniać ZOOM na lampie. Wystarczy jak na lampie ustawisz najkrótszą ogniskową, będzie OK. Fakt, lampa niepotrzebnie będzie tracić moc oświetlając szeroko gdy ty potrzebujesz tylko np. przy ogniskowej 25(50) jakiś fragment, ale na to nie ma rady, albo pogodzić się z tym, albo zmieniać zoom w lampie za każdym razem. O ekspozycję się nie martw, przecież TTL, to pomiar przez obiektyw, wymusi na lampie tyle światła ile potrzeba. No może nie zawsze lampa może dać tyle ale to już inna sprawa.
    Przy obiektywie 14-45 nie martw się, lampa po ustawieniu zoom na 42 oświetli szerzej niż będzie widział obiektyw z ust. zoom na 54, winiety nie będzie.
    ...dobra puszka, nigdy nie jest zła. Oly E-510 z Metzem 48AF-1.Do tego Nikon D7000 i D5100, Nikon SB600, Sunpak PZ5000AF i jeszcze trochę innego sprzetu.

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2009
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    268
    Siła reputacji
    24
    Moja galeria

    no i jestem w kropce...

    wybrać Metza 36 AF-4 O czy Tumax 386 AFZ ? Różnica 50 PLNów. Ten 2-gi ma szerszy zoom (od 24) i napęd zoomu, za to nienajlepsze opinie. Najchętniej wziąłbym olkowego 36R tylko ta kasa.

  5. #5

    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    N.Sącz (okolice)
    Posty
    110
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    No, tu przyznaję rację, masz dylemat. Pod wzgl. parametrów Tumax 386 bije na łeb Metza, tylko ta chińska metryka...
    ...dobra puszka, nigdy nie jest zła. Oly E-510 z Metzem 48AF-1.Do tego Nikon D7000 i D5100, Nikon SB600, Sunpak PZ5000AF i jeszcze trochę innego sprzetu.

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2009
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    268
    Siła reputacji
    24
    Moja galeria

    zamówiłem Tumaxa...

    skuszony funkcjonalnością. Lampka powinna przyjść jutro. A póki co bawię się i jestem pod wrażeniem pożyczonej FL-36R.
    Porównam i podam trochę subiektywnych wniosków po weekendzie.

  7. #7
    Awatar AZA
    Dołączył
    Sep 2009
    Mieszka w
    czarny Śląsk
    Posty
    13
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Mam problem ?

    Witam ! zwracam sie z pytaniem czy ktoś z Was miał lub ma problem z lampą Metz 36 AF 4 do Olympusa E 520 . Otóż problem polega na mocowaniu tej lampy w sanki aparatu.A konkretnie w system nazwałbym zatrzaskowy za pomoca dżwigenek /blokującej i zwalniającej/ bo mi to "ustrojstwo zaczyna szwankować, tzn po zamocowaniu po pewnym czasie "odskakuje" zatrzask.
    Czy jest sens wysyłać do serwisu ? lampa na gwarancji kupiona w Saturnie czy możecie mi podsunąć jakies inne rozwiązanie ?
    pozdrawiam

  8. #8

    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    N.Sącz (okolice)
    Posty
    110
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Nie wiem o jakich zatrzaskach piszesz. Miałem taką lampę, ale mocowanie miała zwyczajnie poprzez dokręcenia nakrętki. Domyślam się że chodzi ci o mocowanie takie jakie miałem wcześniej przy niby bliźniaczej lampie Tumax DSL 880 (czy jakoś podobnie) ale samo mocowanie u mnie trzymało, choć było to (zresztą cała lampa też) zrobione na poziomie naszego "chałupnictwa" z czasów komuny.
    ...dobra puszka, nigdy nie jest zła. Oly E-510 z Metzem 48AF-1.Do tego Nikon D7000 i D5100, Nikon SB600, Sunpak PZ5000AF i jeszcze trochę innego sprzetu.

  9. #9
    Awatar AZA
    Dołączył
    Sep 2009
    Mieszka w
    czarny Śląsk
    Posty
    13
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Własnie o takie mocowanie miałem na myśli pisząc ten post.
    Zdecydowałem sie oddać lampę do naprawy !
    Zobaczymy, w kazdym razie jest to bubel i tandeta ale.... moze moja wina że kupiłem tego metza za małe pieniadze.
    Dziekuje i pozdrawiam

  10. #10
    Awatar AZA
    Dołączył
    Sep 2009
    Mieszka w
    czarny Śląsk
    Posty
    13
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dowiedziałem się poprzez sklep w którym reklamowałem lampę /jak wyżej/ , że za naprawę lampy bede musiał zapłacić !!! czyli jak rozumiem sam sobie ja popsułem Czy spotkaliscie sie juz z takim przypadkiem ze strony serwisu METZ w naszym kraju ? Nie komentuje tego przypadku , bo odnosze wrażenie ze za bubel czyli mocowanie tej lampy odpowiada klient. Czy ktos moze mi podpowiedzieć ile ta naprawa moze kosztować ? Za odpowiedzi z góry dziekuje i pozdrawiam.

Podobne wątki

  1. Pytanie dla posiadaczy E-3
    By Szymon_D in forum E-System
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 10.02.09, 23:57
  2. Pytanie do posiadaczy ZD 14-54.
    By olympusart in forum E-System
    Odpowiedzi: 53
    Ostatni post / autor: 22.05.08, 16:20
  3. do posiadaczy E-410
    By jones in forum E-System
    Odpowiedzi: 40
    Ostatni post / autor: 11.02.08, 22:58
  4. Do przyszłych posiadaczy E-500
    By P in forum E-System
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 8.11.05, 23:37

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.