Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: ZD 70-300 "poczatkująca" usterka ?

  1. #1
    | OlyJedi Awatar kasprzyk
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Wielkopolska
    Posty
    3.715
    Siła reputacji
    87
    Moja galeria

    ZD 70-300 "poczatkująca" usterka ?

    Cześć

    Zaczynam zauważać coraz częściej taką przypadłość. Aparat (obiektyw) nie potwierdza złapania ostrości charakterystycznym piknięciem. Ustawiam obiektyw z "grubsza" na galązkę, przejedzie zakres i ładnie "piknie" w żądanym miejscu, teraz przesuwam kadr kilka centymetrów, zmienia się punkt ostrości, wyostrzam - ale nic się nie dzieje, mimo to mogę nadusić spust do końca i zrobić zdjęcie. Próbuję kilkakrotnie przesunąć w punkt kontrastowy i dopiero za trzecim czwartym razem potwierdzi ponownie ostrość. Od razu wyjaśniam, że nie jest to związane ze słabo oświetlonym miejscem, czy zbyt mało kontrastowym obiektem, do tej pory było wszystko idealnie. Czy może to być problem z rozkalibrowaniem czy początki "kończenia" się obiektywu ?
    Olympus C-7070, E3, ZD 14-42 i 70-300

  2. #2
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Spotkałem się u siebie z podobnym objawem, ale nie zwracałem na to uwagi. Przypuszczałem, że następny punkt ostrości mieści się w zakresie głębi - stąd aparat nie reagował.
    Inna sprawa że ostatnio mam sporo nieostrych ujęć (ostrość potwierdzona piknięciem). Ostatnio miałem pliszkę na 2 metrach - przy tym obiektywie powinno być widać każde piórko i siatkówkę w oku , a zdjęcie niestety do kosza.
    Jeszcze obadam co i zacz.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  3. #3
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar paakayttaja
    Dołączył
    Apr 2007
    Mieszka w
    Rybnik / Jyväskylä
    Posty
    1.092
    Siła reputacji
    29
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez kasprzyk Zobacz posta
    Cześć

    Zaczynam zauważać coraz częściej taką przypadłość. Aparat (obiektyw) nie potwierdza złapania ostrości charakterystycznym piknięciem. Ustawiam obiektyw z "grubsza" na galązkę, przejedzie zakres i ładnie "piknie" w żądanym miejscu, teraz przesuwam kadr kilka centymetrów, zmienia się punkt ostrości, wyostrzam - Czy może to być problem z rozkalibrowaniem czy początki "kończenia" się obiektywu ?
    Nie jestem na 100% pewien, ale tak się raczej dzieje gdy po prostu nie ma porządnie ustawionej ostrości, bo np. obiekt jest za mały/nie jest kontrastowy - mnie się to sporadycznie zdarza. Wtedy próbuję ręcznie podostrzyć bądź próbuję ponownie.
    Tuulan ja Tuulin tuulinen tuuli tuulee talvella täällä ja tuolla.

  4. #4
    | OlyJedi Awatar kasprzyk
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Wielkopolska
    Posty
    3.715
    Siła reputacji
    87
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez daghda Zobacz posta
    Nie jestem na 100% pewien, ale tak się raczej dzieje gdy po prostu nie ma porządnie ustawionej ostrości, bo np. obiekt jest za mały/nie jest kontrastowy - mnie się to sporadycznie zdarza. Wtedy próbuję ręcznie podostrzyć bądź próbuję ponownie.
    Witaj

    I właśnie w tym rzecz. Rozumiem o czym piszesz, dlatego to wykluczyłem w pierwszym poście - miałem takie sytuacje sporadycznie ale tylko wtedy kiedy obiekt był bardzo słabo oświetlony, lub mało kontrastowy - wtedy doskonale zgadzałem się z obiektywem - nie miał prawa złapać ostrości. Kiedyś minimalna zmiana odległości obiektu od obiektywu skutkowała charakterystycznym "zgrzytnięciem" silniczka i automatycznie "piknięcie" potwierdzenia ostrości. Teraz jest inaczej, nie bez podstawy się tym zaniepokoiłem. Muszę zobaczyć do kiedy mam gwarancję i dalej używać/ testować.

    Pzdr
    Olympus C-7070, E3, ZD 14-42 i 70-300

  5. #5
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2008
    Posty
    1.025
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    Inna sprawa że ostatnio mam sporo nieostrych ujęć (ostrość potwierdzona piknięciem). Ostatnio miałem pliszkę na 2 metrach - przy tym obiektywie powinno być widać każde piórko i siatkówkę w oku , a zdjęcie niestety do kosza.
    Niektórzy przy 70-300 mieli spory front focus na szerszym końcu, może masz taki przypadek?

  6. #6
    | OlyJedi Awatar Darekw1967
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    2.060
    Siła reputacji
    52
    Moja galeria
    Witam !

    U mnie ten obiektyw przy dluzszych ogniskowych
    bliskich 300mm bardzo slabo radzi z ustawieniem sie
    na dany punkt AF.

    Mozna powiedziec, ze dla zakresu bliskim 300mm nie da sie polegac na automacie bo szuka i szuka i nie moge wstrzelic sie w obiekt.

    Ostatnio zaczalem recznie to robic i owszem efekt jest
    zadawalajacy ale nie wyobrazam sobie pracy tego szkla
    do lapania szybkich i ruchomych celow.

    Pozdrawiam
    Nie ma brzydkich aparatow tylko wina czasem brak

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2008
    Posty
    1.025
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Darekw1967 Zobacz posta
    U mnie ten obiektyw przy dluzszych ogniskowych
    bliskich 300mm bardzo slabo radzi z ustawieniem sie
    na dany punkt AF.
    To prawie jest normalne dla tego obiektywu. Polecana metoda radzenia sobie z tym: wyostrzyć na szerszym kącie, przekręcić obiektyw na 300mm i wyostrzyć ponownie (wtedy powinien trafić od razu).
    Swego czasu miałem wrażenie, że update firmware w e-520 trochę poprawił zachowanie na 300mm, ale to pewnie był efekt placebo.

  8. #8
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    368
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Darekw1967 Zobacz posta
    Witam !

    ...... ale nie wyobrazam sobie pracy tego szkla
    do lapania szybkich i ruchomych celow.

    Pozdrawiam
    ISO 250
    f: 5,6
    1/500
    300 mm z ręki............. a kajakiem górskim z górki to się szybko poruszją.....
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P4255915 kopia.jpg
Wyświetleń:	333
Rozmiar:	1,04 MB
ID:	16001  

  9. #9
    | OlyJedi Awatar monstro
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    lubelskie - Białoruś tuż, tuż...
    Posty
    99
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez kasprzyk Zobacz posta
    Cześć

    Zaczynam zauważać coraz częściej taką przypadłość. Aparat (obiektyw) nie potwierdza złapania ostrości charakterystycznym piknięciem. Ustawiam obiektyw z "grubsza" na galązkę, przejedzie zakres i ładnie "piknie" w żądanym miejscu, teraz przesuwam kadr kilka centymetrów, zmienia się punkt ostrości, wyostrzam - ale nic się nie dzieje, mimo to mogę nadusić spust do końca i zrobić zdjęcie. Próbuję kilkakrotnie przesunąć w punkt kontrastowy i dopiero za trzecim czwartym razem potwierdzi ponownie ostrość. Od razu wyjaśniam, że nie jest to związane ze słabo oświetlonym miejscem, czy zbyt mało kontrastowym obiektem, do tej pory było wszystko idealnie. Czy może to być problem z rozkalibrowaniem czy początki "kończenia" się obiektywu ?
    A mogę zapytać jak masz ustawiony tryb ustawiania ostrości? Jeśli na C-AF to w instrukcji pisze, że po kolejnym trzecim ustawieniu ostrości przez funkcję ciągłego ustawiania ostrości sygnał dźwiękowy nie rozlega się, nawet jeśli obiekt jest ostry...

  10. #10
    | OlyJedi Awatar Witt
    Dołączył
    Dec 2008
    Posty
    54
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez heniobe Zobacz posta
    ISO 250
    f: 5,6
    1/500
    300 mm z ręki............. a kajakiem górskim z górki to się szybko poruszją.....
    Da się też obiekty troche szybsze, chociaż lekko nie jest...



    CF+M na E-510. Potrzebny odruch "ściągania" ostrości (małym palcem ), gdy zaczyna uciekac w nieskonczoność.
    Wiecej: http://picasaweb.google.com/mgluszek/Kecskemet

    Pozdrawiam

Podobne wątki

  1. Nowa "zimna" sesja zdjęciowa: "Aneta & Monika"
    By Shevers in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 13.05.09, 22:49
  2. "4 pory roku - Lato 08" - "Pozostali Zwycięzcy" galeria pokonkursowa
    By mynameisnobody in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 9.10.08, 19:22
  3. Fotki: "Przestrzeń", "Święto świni..."
    By bernardo in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 15.12.05, 19:12

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.