Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: E-1 + Filtr IR Hoya

  1. #1
    Awatar vault
    Dołączył
    Jan 2005
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    8
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    E-1 + Filtr IR Hoya

    Witam !

    Od kiedy znów słonce zawitało na nasze polskie ziemie postanowiłem nauczyć sie fotografii IR, w tym celu pożyczyłem od kolegi filtr HOYA R72 po przerobieniu srednicy filtra umieściłem go na kitowym obiektywie od mojego E-1 tj. 14-45, f-3,5.
    Porobiłem trochę zdjęć w jpg :

    Iso 100
    WB (wszystkie możliwości)
    Czas 1 sek
    f 3,5

    wszystkie wychodzą w odcieniach czerwieni, niektóre wychodzą prawie fioletowe ale po wrzuceniu tego na photoshopa i po zabawie z miksowaniem kanałów ( w kolorze nie w monochromatic) fotki wychodzą strasznie zaszumione a drzewa i trawa nie wychodzi biała...
    Czy powodzenie w robieniu zdjec IR zalezy od pory ? (wszystkie zdjecia robilem godzine przed zachodem slonca)
    Czy strzelanie fotek w RAWach ma sens ?


    W tym temacie jestem poczatkujacy...
    Olympus Camedia 720 Ultra Zoom/ Olympus E-1 obiektyw kitowy 14-42, f 3,5 + 4GB CF Kingston + Lampa TUMAX DSL880AFZ-OP + Pare obiektywow na m42

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar icelander
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Krakuf
    Posty
    999
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria
    E-1 kupiony od Hrabiego M jeszcze ma filtr IR, ale szyba 18 x 23 już się przycina;
    filtry to Hoya 720 nm, PZO 810 nm i heliopan 1000 nm, chcę kupić międzymordzie Oly-obiektywy N i użyć mir'a 25 mm/2,0
    Kossuth Lajos azt üzente: Utepitesz regimente. Ha még egyszer ezt üzeni, Kupkerekesz hajtasz neni!

  3. #3
    Awatar vault
    Dołączył
    Jan 2005
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    8
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez icelander Zobacz posta
    E-1 kupiony od Hrabiego M jeszcze ma filtr IR, ale szyba 18 x 23 już się przycina;
    filtry to Hoya 720 nm, PZO 810 nm i heliopan 1000 nm, chcę kupić międzymordzie Oly-obiektywy N i użyć mir'a 25 mm/2,0

    kompletnie nie mam pojecia o czym piszesz kolego...

    moze jakies sprostowanie ?
    Olympus Camedia 720 Ultra Zoom/ Olympus E-1 obiektyw kitowy 14-42, f 3,5 + 4GB CF Kingston + Lampa TUMAX DSL880AFZ-OP + Pare obiektywow na m42

  4. #4
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar icelander
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Krakuf
    Posty
    999
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria
    piszę o przystosowaniu E-1 do IR:
    a) zastąpienie filtru IR-cut zwykłym szkłem
    b) użycie obiektywu szklanego, bez powłok, z MF - skorygowanego na IR, sprawdzonego już z D-70:
    http://fotogalerie.pl/fotka/26318611...a%20idzie!.htm
    http://fotogalerie.pl/fotka/26318611...ts,wyssane.htm
    c) różne bandbassy filtrów w celu porównania efektów
    Kossuth Lajos azt üzente: Utepitesz regimente. Ha még egyszer ezt üzeni, Kupkerekesz hajtasz neni!

  5. #5
    Awatar vault
    Dołączył
    Jan 2005
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    8
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    a) czyli mam robic foty IR bez filtra IR ? i zamiast tego robic fotki przez szybke ?!
    b) mama pare obiektywow szklanych np. Auto revuenon 55mm 1.4 (z MF czyli z manual focusem?) i co to znaczy skorygowany na IR ?
    c) co to sa badbassy filtrow ?!?
    Olympus Camedia 720 Ultra Zoom/ Olympus E-1 obiektyw kitowy 14-42, f 3,5 + 4GB CF Kingston + Lampa TUMAX DSL880AFZ-OP + Pare obiektywow na m42

  6. #6
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar icelander
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Krakuf
    Posty
    999
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria
    czyli mam robic foty IR bez filtra IR ? i zamiast tego robic fotki przez szybke ?!
    na matrycy jest taka zielona szybka która odcina IR, zamienia się ją na zwykłe szkło 18 x 23 x 3 mm, z fazą 1 mm. Dla mnie robi to nasz szlifierz mikroskopowy.
    b) mama pare obiektywow szklanych np. Auto revuenon 55mm 1.4 (z MF czyli z manual focusem?) szkło organiczne znacznie bardziej tłumi IR niż krzemionkowe, stąd lepiej używać szklanych
    i co to znaczy skorygowany na IR ? taka kropka na skali odległości - jest inna odległość ogniskowania dla widzialnego oraz IR
    c) co to sa badbassy filtrow ?!? progi które odcinają np 720, 810 etc...

    więcej na:
    www.imagone.de
    www.edmund-optics.com
    Kossuth Lajos azt üzente: Utepitesz regimente. Ha még egyszer ezt üzeni, Kupkerekesz hajtasz neni!

  7. #7
    | OlyJedi Awatar pol189
    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    Gliwice
    Posty
    493
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez vault Zobacz posta
    a) czyli mam robic foty IR bez filtra IR ? i zamiast tego robic fotki przez szybke ?!
    b) mama pare obiektywow szklanych np. Auto revuenon 55mm 1.4 (z MF czyli z manual focusem?) i co to znaczy skorygowany na IR ?
    c) co to sa badbassy filtrow ?!?
    icelander dobrze napisał, ale użył skrótu myślowego.
    Chodziło o usuniecie filtra IR z wnętrza aparatu (nie o filtr IR który nakręca się na obiektyw). Zamiast niego wstawia sie odpowiedniej grubości przycięta szklana płytkę.

    Natomiast o justowaniu obiektywów nie miałem pojęcia - jak widać forum jest skarbnica wiedzy
    Zapraszam do komentowania moich zdjęć w galerii.
    Taki tam wątek z moimi różnistymi zdjęciami, oraz ślubno plenerowe zmagania.
    Poszukujesz ciekawych wtyczek do GIMPa zajrzyj koniecznie tutaj....

  8. #8
    | OlyJedi Awatar Syd Barrett
    Dołączył
    Aug 2007
    Mieszka w
    Krk
    Posty
    636
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Po raz kolejny czytam o fotografii IR, nie wiedziałem, że odległości ostrzenia są inne!! (jak sprawdzić jakie?)
    Bardzo bym prosił o wstawienie zdjęcia bez obróbki. Wszystko, na co natknąłem się w necie zawsze miało dopiskę w stylu "niewielka ingerencja" itp.
    pozdro

  9. #9
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar icelander
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Krakuf
    Posty
    999
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria
    bo nie trzeba tylko czytać- trzeba robić!
    Kossuth Lajos azt üzente: Utepitesz regimente. Ha még egyszer ezt üzeni, Kupkerekesz hajtasz neni!

  10. #10
    Awatar vault
    Dołączył
    Jan 2005
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    8
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez icelander Zobacz posta
    bo nie trzeba tylko czytać- trzeba robić!
    jak sie nie wie jak robic to z robienia nic nie wyjdzie dlatego warto czasem sie przygotowac czytajac nie ?
    a wlasnie... czy pora dnia ma znaczenie w fotografii IR ?
    jaki balans bieli ustawiac aby otrzymac najlepsze efekty (gdzies przeczytalem ze najlepiej na swiatlo zarowe)
    mam dostep do aparatow : nikon d200 i canon 40d ktory "fabrycznie" lepiej nadaje sie zdjec tego typu ?
    Olympus Camedia 720 Ultra Zoom/ Olympus E-1 obiektyw kitowy 14-42, f 3,5 + 4GB CF Kingston + Lampa TUMAX DSL880AFZ-OP + Pare obiektywow na m42

Podobne wątki

  1. Jak ustawic filtr polaryzacyjny HOYA SHMC
    By herman in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 6.03.18, 20:17
  2. Filtr Hoya - nazewnictwo
    By Toster_88 in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 11.06.08, 20:20
  3. Filtr UV HoYA i Filtr PLC HOYA
    By kingg in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 16.04.06, 12:41
  4. C5050 i filtr polaryzacyjny Hoya
    By Xysiu in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 26.07.03, 21:19

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.