Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Wątek: foto z dużej odległości

  1. #1

    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    7
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    foto z dużej odległości

    Przeszło rok temu zaczęłam przygodę z Olympusem lustrzanką E510 (wcześniej używałam innych). Do tej pory zajmowałam sie głównie zdjęciami macro (ED 50mm f/2). Teraz chcę spróbować z jakimś systemem umożliwiającym fotografowanie z dużej odległości. Czy istnieje jakiś konwerter (w przystępnej cenie), który pasowałby do tego modelu Olympusa? Wyjeżdżam w tym roku w wysokie góry i będę miała świetną okazję do poćwiczenia

  2. #2
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    W wysokie góry to potrzebne Ci 12-60 a nie tele.

    Ale tych drugich też masz trochę:
    40-150
    70-300
    50-200

  3. #3
    rocco
    Gość
    Faktycznie, w góry to Ci potrzebny szeroki kąt a nie długie tele bo więcej jest ciekawych panoram niz odległych szczegółów, wartych sfocenia.
    Poza tym w górach ekstremalnie ogniskowe sprawdzaja się nieszczególnie ze względu na perspektywę powietrzną czyli zamglenie podujące, że odległe obiekty wyjdą blado.
    Jeśli jednak chcesz baardzo długo to zobacz to: http://www.olympusclub.pl/olypedia/i..._APO_EX_DG_HSM

    A co do konwerterów, do Zuiko 50 f/2 macro pasuje konwerter EC-14
    http://www.olympusclub.pl/olypedia/i...onwerter_EC-14
    ale wiele Ci to nie da, raptem 70mm

  4. #4
    diabolique
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez elmalg Zobacz posta
    Teraz chcę spróbować z jakimś systemem umożliwiającym fotografowanie z dużej odległości.
    A możesz wyrazić to w metrach?

  5. #5

    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    7
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez diabolique Zobacz posta
    A możesz wyrazić to w metrach?
    Szczerze mówiąc to nastawiałam sie na góry, a więc odległości duże. Jednocześnie lubię fotografować przyrodę, ale jak widzę, bo już przeczytałam wątek: https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=8650, nie da sie chyba tego pogodzić. Czyli w góry muszę mieć co innego a do foto przyrody cos innego (albo coś źle zrozumiałam). Jak napisałam to moje początki. Mam jeszcze możliwość kupienia sigmy 135-400 z drugiej ręki i prawdę mówiąc nie wiem co mam zrobić.

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Mińsk Mazowiecki
    Posty
    680
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Jak w gory to raczej nowy 40-150 ze wzgledu na wage. 135-400 jest duzy, ciezki i niespecjalnei sie tam przyda.
    4/3: E510, E410; m4/3: E-PM1

  7. #7
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Przeglądnij album grizz-a. Wszystkie zdjęcia z gór (Dolomity i nie tylko) robione szerokim obiektywem. Dla mnie to jedne z najpiękniejszych zdjęć gór.
    Wąski obiektyw (tele) - jak nastawiasz się na kozice to wtedy faktycznie będzie potrzebny. Wtedy nawet Sigma 50-500 może być za mało
    A może to >>klik<<
    Popatrz na album w mojej stopce - zdjęcia robione kitowym 40-150. Jak je robiłem to mi się podobały.... wtedy, dziś już nie. Większość to ogniskowa 40 mm.
    12-60, 14-54 lub marzenie - 9-18 to dziś wziąłbym w góry.
    Ostatnio edytowane przez Bodzip ; 2.04.09 o 19:24
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  8. #8
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez elmalg Zobacz posta
    Szczerze mówiąc to nastawiałam sie na góry, a więc odległości duże. Jednocześnie lubię fotografować przyrodę, ale jak widzę, bo już przeczytałam wątek: https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=8650, nie da sie chyba tego pogodzić. Czyli w góry muszę mieć co innego a do foto przyrody cos innego (albo coś źle zrozumiałam). Jak napisałam to moje początki. Mam jeszcze możliwość kupienia sigmy 135-400 z drugiej ręki i prawdę mówiąc nie wiem co mam zrobić.
    Zdefiniuj te "góry" Jaki rodzaj wyprawy -trekking czy oblężnicze typowo fotograficzne wypady - jak te pierwsze to zapomnij o długim szkle (może za wyjątkiem 40-150) - po prostu za duze i za cięzkie. 12-60 jest idealne.

  9. #9

    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    7
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez grizz Zobacz posta
    Zdefiniuj te "góry" Jaki rodzaj wyprawy -trekking czy oblężnicze typowo fotograficzne wypady - jak te pierwsze to zapomnij o długim szkle (może za wyjątkiem 40-150) - po prostu za duze i za cięzkie. 12-60 jest idealne.
    Wyjazd do znajomych do Szwajcarii a od nich codzienne wypady w góry trochę pozwiedzać i pofotografować. Zdjęcia, które zrobiłam kiedyś właśnie u nich zwykłym kompaktem są beee...
    Nie ukrywam, że przyroda też mnie interesuje.

  10. #10
    | OlyJedi Awatar sam13
    Dołączył
    Nov 2006
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    351
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez elmalg Zobacz posta
    Wyjazd do znajomych do Szwajcarii a od nich codzienne wypady w góry trochę pozwiedzać i pofotografować. Zdjęcia, które zrobiłam kiedyś właśnie u nich zwykłym kompaktem są beee...
    Nie ukrywam, że przyroda też mnie interesuje.
    No to już wszystko jasne - tylko szeroki kąt czyli jak poprzednicy mówili 12-60 (sam bym chciał) lub 14-54. Jak nei masz na tyle kasy to 14-42 tez spokojnei moze byc - na allegro jest tego cała masa za 200-300 zł.

    Co do sformułowania "Nie ukrywam, że przyroda też mnie interesuje" to góry to tez przyroda. Jeżeli chcesz robić krajobraz to tym co powyżej. Jeżeli chcesz "strzelać" do zwierza lub "wyciąć" i przybliżyć kawałek tego krajobrazu tego to wtedy coś dłuższego czyli 40-150, 50-200 (tu jest kwestia wysokiej ceny) czy 70-300 (to z tych trzech najdłuższy czyli największe przybliżenie). Jeżeli chcesz "molestować" kwiatki, robale itp. to przydałby Ci sie obiektyw makro - np. ZD 50 (i tu znów cena) czy ZD 35 (cena przyjemniejsza dla portfela).

    Jak widzisz przyroda to pojęcie wzgledne. Mam obiektyw każdy z powyższych trzech grup, ale w góry to bym wziął 14-54 i 50 - przynajmniej kręgosłup az tak nie cierpi

Podobne wątki

  1. Foto E-1
    By niwi in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 9.08.11, 08:02
  2. Fotografowanie z dużej odległości. Dalekie obserwacje.
    By jaclas in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 19.03.10, 17:26
  3. foto cd
    By Paolo905 in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 29.07.08, 23:15
  4. Narzędzie do obliczania odległości ogniskowej
    By zbyma72age in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 31.01.08, 21:24
  5. E-500 w www.Foto-Raj.pl
    By rychu_lhotse in forum E-System
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 11.10.05, 19:42

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.