Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 26

Wątek: Tryb manualny

  1. #11
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez 2em Zobacz posta
    Hmmm...ja to się ostatnio zastanawiam do czego preselekcje mogą się przydać (poważnie i bez ironii!)...
    Ja najczęściej fotografuję na preselekcji przysłony. Interesuje mnie tylko, żeby przysłona była taką, jaką chcę - reszta mnie nie obchodzi. A skoro mnie nie obchodzi, to po co mam sobie nią zaprzątać głowę i jeszcze ją zmieniać w trybie manualnym? Niech sobie aparat to zmienia automatycznie
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  2. #12

    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    11
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Trybu manualnego używam w pomieszczeniach. Gdy nie ma dość światła ustawiam sobie czas i przysłonę tak, aby niedoświetlenie było nie większe niż 2-3EV. Złapię wtedy odpowiednio dużo światła zastanego i na zdjęciach mam identyczne naświetlone tło, a pierwszy plan załatwi lampa w automacie. Jeśli nie korzystasz z lampy to tak jak napisali koledzy powyżej.
    Na zewnątrz używam trybów półautomatycznych. Przy kadrach, gdzie chcę decydować o tym jak mam być oddany ruch (panoramowanie, sport) to tryb priorytetu czasu. Przy pozostałych używam priorytetu przysłony, czyli bardzo często.

  3. #13
    | OlyJedi Awatar 2em
    Dołączył
    Nov 2008
    Mieszka w
    Świętochłowice, Katowice, Poland, Poland
    Posty
    346
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    To ja mam głupie pytanie. Jak ocenić przed zrobieniem zdjęcia na priorytecie np. przysłony czy fota będzie przepalona czy niedoświwtlona?
    Na manualu mam drbinkę, która mniej więcej mi pokazuje jak to będzie wszystko wyglądało (wskaźnik na samym środku powinien dać w równych warunkach oświetleniowych dobrze naświetlone zdjęcie). Czy w priorytetach zostaje tylko histogram po zrobieniu zdjęcia?
    Dodam, że mam e-510.

  4. #14
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez 2em Zobacz posta
    To ja mam głupie pytanie. Jak ocenić przed zrobieniem zdjęcia na priorytecie np. przysłony czy fota będzie przepalona czy niedoświwtlona?
    Na manualu mam drbinkę, która mniej więcej mi pokazuje jak to będzie wszystko wyglądało (wskaźnik na samym środku powinien dać w równych warunkach oświetleniowych dobrze naświetlone zdjęcie). Czy w priorytetach zostaje tylko histogram po zrobieniu zdjęcia?
    Dodam, że mam e-510.
    Pomysl trochę... przecieć w A i S automatyka daży do tego, zeby było dobrze naświetlone - czyli tak jakbyś w manualu miał drabinkę na "0"

  5. #15
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez 2em Zobacz posta
    (wskaźnik na samym środku powinien dać w równych warunkach oświetleniowych dobrze naświetlone zdjęcie)
    Według światłomierza, który często się myli... Automat też opiera się na wskazaniach światłomierza. Tyle tylko, że zamiast pokazywać Ci te wskazania na drabince, po prostu automatycznie ustawia parametry ekspozycji tak, żeby na tej drabince, której nie widać, było 0
    _______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
    grizz był pierwszy
    Ostatnio edytowane przez epicure ; 21.03.09 o 17:01 Powód: Automatyczne scalenie postów
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  6. #16
    | OlyJedi Awatar Syd Barrett
    Dołączył
    Aug 2007
    Mieszka w
    Krk
    Posty
    636
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez 2em Zobacz posta
    To ja mam głupie pytanie. Jak ocenić przed zrobieniem zdjęcia na priorytecie np. przysłony czy fota będzie przepalona czy niedoświwtlona?
    Na manualu mam drbinkę, która mniej więcej mi pokazuje jak to będzie wszystko wyglądało (wskaźnik na samym środku powinien dać w równych warunkach oświetleniowych dobrze naświetlone zdjęcie). Czy w priorytetach zostaje tylko histogram po zrobieniu zdjęcia?
    Dodam, że mam e-510.
    nie wiem czy w e510 ale w e520 jest możliwość wyświetlenia histogramu na żywo w trybie LV.

  7. #17
    | OlyJedi Awatar 2em
    Dołączył
    Nov 2008
    Mieszka w
    Świętochłowice, Katowice, Poland, Poland
    Posty
    346
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    No właśnie mam tę samą wiedzę co panowie. Już tłumaczę skąd takie może i idiotyczne pytanie. Z moich obserwacji (nie potrafię tego mądrze wyjaśnić) na preselekcjach częściej mam przepalenia lub niedoświetlenia (zdaję się na wskazówki automatu) jak w trybie manualnym (i tutaj mam na środku wskaźnik). Muszę to jeszcze raz potestować jak się tylko wypogodzi.

  8. #18
    | OlyJedi Awatar e-510
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    West Sussex
    Posty
    867
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Ja na przykład nie wyobrażam sobie jak można prawidłowo naświetlic na preselekcji,robiąc zdjęcia z założonymi filtrami połówkowymi z aparatem na statywie.
    Pewnie się da ale dla mnie M w tym wypadku jest jak woda dla ryby.
    Wolnośc to prawo czynienia wszystkiego,na co pozwalają prawa.
    Landscape Photography

  9. #19
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Karol
    Dołączył
    May 2004
    Mieszka w
    las pod TARNOWem...
    Posty
    5.346
    Siła reputacji
    170
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez e-510 Zobacz posta
    Ja na przykład nie wyobrażam sobie jak można prawidłowo naświetlic na preselekcji,robiąc zdjęcia z założonymi filtrami połówkowymi z aparatem na statywie.
    Pewnie się da ale dla mnie M w tym wypadku jest jak woda dla ryby.
    Ostatnio robiłem foty ze statywu z filtrem połówkowym właśnie na preselekcji przysłony i ew, wprowadzając korekcję obserwując histogram na żywo - zdjęcia naświetlone dokładnie jak chciałem, nie powtórzyłem ani jednego ujęcia.
    Brak pokrętła zmiany trybów to dla mnie błogosławieństwo w E-3 bo i tak rzadko bym go używał. W wielu sytuacjach nie ma wielkiego znaczenia czy to manual, któraś z preselekcji, czy program z shiftem - ważne żeby czas/przysłona były dobrane po naszej myśli a przecież w każdym trybie aparat podaje te wartości. Poszczególne tryby to to kwestia wygody w danej sytuacji zdjęciowej. Trybu manualnego się dość wygodnie używa w aparacie z dwiema rolkami...
    Ostatnio edytowane przez Karol ; 21.03.09 o 20:10
    zmiana nicka: ktotek -> Karol
    Polska B - wątek ze zdjęciami
    Facebook

  10. #20
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    Dla mnie wprowadzanie poprawek na manualu jest bardziej ergonomiczne --nie trzeba szukać guzika plus/minus i nie zapomina się o uprzednio wprowadzonej poprawce
    -----------
    Wiem, że można przypisać plus/minus pod rolkę, ale to też wprowadza pewne zamieszanie w obsłudze... To wszystko sprawa nawyków i osobistych upodobań ...
    Ostatnio edytowane przez irek50 ; 21.03.09 o 22:14

Podobne wątki

  1. obiektyw manualny 135 mm
    By psemo in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 39
    Ostatni post / autor: 14.07.11, 10:46
  2. 50mm f/1.8 manualny
    By myfolly in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 3.09.10, 22:49
  3. Manualny Nikkor 80-200 na u4/3
    By PiterM in forum System micro 4/3
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 13.02.10, 18:34
  4. EC-14, obiektyw manualny i stabilizacja obrazu
    By hijacintus in forum E-System
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 2.10.08, 02:01
  5. tryb manualny a sportowy - szybkość
    By lolo23 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 26.04.08, 23:16

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.