Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: obraz na lcd

  1. #1

    Dołączył
    Mar 2009
    Posty
    8
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    obraz na lcd

    Zastanawia mnie to, jak uzyskać na monitorze komputera, czy TV obraz jak najbardziej zbliżony do tego, jaki jest widoczny podczas robienia/przegladania zdjęć w aparacie.
    Po przesłaniu zdjęć na komputer zawsze są ciemniejsze, często mniej wyraziste...po prostu nie takie jak wydawało się, że powinny być.
    Jestem fotoamatorką i troche irytuje mnie to, że nie potrafię zgrać jednego obrazu z drugim. Różnica prowadzi do małej frustracji po załadowaniu zdjęć...

    Mam od b.niedawna Olympusa e-520 i w związku z tym chciałabym uzyskać parę wskazówek co do tego, jak robić zdjęcia/ustawić lcd w aparacie(?), bezboleśnie, realistycznie ratować zdjęcia (na ps sie raczej troche znam, ale nie chce spedzac nad nim za wiele czasu).

    Podstawowa sprawa - to co przesyłam na komputer to praktycznie zupelnie inny obraz niz na maluśkim lcd w aparacie. Czemu na tym maluśkim jest AŻ tak 'dobrze', a na monitorze AŻ tak źle?

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Agulka
    Dołączył
    Sep 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    888
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    Nie wiem, czy przeglądałaś ten wątek:
    https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=14031

    Tam jest trochę wypowiedzi na temat podobny do Twojego.

  3. #3
    | OlyJedi Awatar marecki
    Dołączył
    Aug 2004
    Mieszka w
    Kielce
    Posty
    1.766
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Musisz się do tego przyzwyczaić i nauczyć żyć. U mnie takie miniaturki na LCD aparatu są jaśniejsze. Raczej były bo można sobie jasność wyświetlacza ustawić. Poza tym kolory niestety też inaczej będą wyglądać. Kwestia czasu żeby się z tym oswoić. Ja generalnie podlądam zdjęcia w body tylko pod kątem przepałów lub histogramu. Ostrość, kolory dopiero widzę na monitorze i to też tym dobrym bo w lapku wogóle w cały świat mi wyświetla.
    mente et malleo

  4. #4

    Dołączył
    Mar 2009
    Posty
    8
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Tak, tak... b. podobny. Było w nim nawiązanie do tego, że lcd aparatu odzwierciedla obraz inaczej w zal.od warunków. Dziś np na słońcu nie widziałąm prawie nic - b. ciemno, natomiast w pomieszczeniu, wieczorem jest obraz zblizony do rzeczywistego. Na monitorze w komputerze jest cos pomiedzy, ale blizej nijakiego, zbyt ciemnego kadru.
    Ogolem zawsze przyciemniam lcd, bo wczesniej mialam aparat ktory zdecydowanie fałszował jasność.

    Jak tutaj osiągnąć w prosty sposób kompromis? Kolega w innym temacie skupił się na kolorach. Ja tego nie bede się czepiać...
    Przydałby się jakiś łopatologiczny sposób na optymalną jasność zdjęć i tu [lcd] i tam [drugi lcd].
    _______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
    Cytat Zamieszczone przez marecki Zobacz posta
    Musisz się do tego przyzwyczaić i nauczyć żyć. U mnie takie miniaturki na LCD aparatu są jaśniejsze. Raczej były bo można sobie jasność wyświetlacza ustawić. Poza tym kolory niestety też inaczej będą wyglądać. Kwestia czasu żeby się z tym oswoić. Ja generalnie podlądam zdjęcia w body tylko pod kątem przepałów lub histogramu. Ostrość, kolory dopiero widzę na monitorze i to też tym dobrym bo w lapku wogóle w cały świat mi wyświetla.
    Dzieki za odp. Wychodzi na to, że powinnam konsekwentnie przyciemniać lcd w aparacie i do tego sie ograniczyć... Hmmm...Chyba nie ma sensu szukać głębszych przyczyn w monitorze komputera.
    Ostatnio edytowane przez marudazk ; 1.03.09 o 22:15 Powód: Automatyczne scalenie postów

  5. #5
    | OlyJedi Awatar kasprzyk
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Wielkopolska
    Posty
    3.715
    Siła reputacji
    87
    Moja galeria
    Witam

    Z ostrością nie ma żadnego kłopotu - zrobisz fotkę, uruchamiasz przeglądarkę i robisz powiększenie zdjęcia (bynajmniej w e510) zawsze po tej czynności widać czy jest źle czy dobrze - tylko kwestia wprawy. Jeżeli fotki wychodzą ci za ciemne - sprawdzaj odczyty światłomierza i nimi się kieruj, druga rzecz używaj trybu zapisu w RAW-ie - bez problemu fotkę rozjaśnisz do żądanego poziomu.
    Pzdr
    Olympus C-7070, E3, ZD 14-42 i 70-300

  6. #6
    | OlyJedi Awatar caymer
    Dołączył
    Mar 2007
    Mieszka w
    Lesko
    Posty
    450
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez kasprzyk Zobacz posta
    Jeżeli fotki wychodzą ci za ciemne - sprawdzaj odczyty światłomierza i nimi się kieruj, druga rzecz używaj trybu zapisu w RAW-ie - bez problemu fotkę rozjaśnisz do żądanego poziomu.
    Pzdr
    Przesadziłeś z tym bez problemu. RAW pomaga ale nie jest lekarstwem na źle zrobioną fotkę.

  7. #7
    | OlyJedi Awatar Harpo
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Ruda Śl.
    Posty
    109
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Ściemnienie LCD w aparacie nie jest dobrym rozwiązaniem - w mocnym świetle nic nie zobaczysz.

    Ja mam sprawdzony sposób: w "moim" labie dostałem fotkę (fizycznie) dla porównania - i wg tego dostosowałem monitor. Po wywołaniu zdjęć nic mnie nie zaskakuje.
    Natomiast porównanie obraz LCD z E-510 a monitor...powiem tak: ile monitorów tyle różnych obrazów. Wystarczy wejść w galerię: jeden ma za ciemno, drugiemu brak kolorów, trzeci ma nieostre itd.
    Ja swego czasu zrobiłem tak: cyknąłęm fotkę przez okno (dobra pogoda!), po czym szybko przegrałem ją do kompa i już miałem porównanie. mało roboty a z pewnością Ci pomoże.
    pozdr.
    "Amator martwi się o sprzęt,
    Profesjonalista martwi się o kasę,
    a Mistrz martwi się o światło."

    Harpowe fotki

  8. #8
    | OlyJedi Awatar kasprzyk
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Wielkopolska
    Posty
    3.715
    Siła reputacji
    87
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez caymer Zobacz posta
    Przesadziłeś z tym bez problemu. RAW pomaga ale nie jest lekarstwem na źle zrobioną fotkę.
    Może i przesadziłem, ale autorka wątku napisała, że "zawsze są ciemniejsze" - nie sądzę, że całkowicie skopane, ale faktycznie trzeba by zobaczyć przykłady.
    pzdr
    Olympus C-7070, E3, ZD 14-42 i 70-300

  9. #9

    Dołączył
    Mar 2009
    Posty
    8
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Ciemniejsze w porownaniu z tymi na lcd. Tutaj nie da sie dac przykladu, bo nie pokaze jak wyglada zdjecia na wyswietlaczu aparatu, a jak na monitorze.
    Chodzi o wzgledną jasność.
    Ale ogolem - dziekuje za pomoc. Pozdrawiam

  10. #10
    | OlyJedi Awatar e-510
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    West Sussex
    Posty
    867
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Jak możesz,wrzuc jakieś zdjęcie,które jest wg.Ciebie ciemne,zobaczymy wtedy co się da z tym zrobic.

    Jak coś nawala w aucie,to jadę do warsztatu - przez telefon spec może podac 101 przyczyn o ile będzie mu się chciało.

    PS : Tylko nie wywalaj EXIF'a.
    Ostatnio edytowane przez e-510 ; 25.03.09 o 19:55
    Wolnośc to prawo czynienia wszystkiego,na co pozwalają prawa.
    Landscape Photography

Podobne wątki

  1. Obraz w wizjerze E-3.
    By Anax in forum Korpusy 4/3
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 31.03.11, 14:29
  2. Obraz z aparatu live w komputerze
    By Syd Barrett in forum E-System
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 23.03.09, 19:01
  3. Obraz karty XD
    By cypeks in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 12.10.08, 21:56
  4. Nakładka ME-1 powiększająca obraz w E 500
    By Rafał Czarny in forum E-System
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 6.01.06, 15:19

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.