Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Wątek: Soft czy Hard ? Szare połówki

  1. #1

    Dołączył
    Dec 2008
    Mieszka w
    Mazury w dodatku Garbate
    Posty
    22
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria

    Soft czy Hard ? Szare połówki

    Witam. Przyuważyłem temat filtrów to się podczepię, co prawda nie o polaryzacyjnym a o połowkowe chciałbym zapytać.W tej materi o ile pamiętam wypowiadali się pan Dobas i pan Mariush ale pewnej kwesti nie do końca jestem pewny. Do rzeczy ,czy przy obiektywie o średnicy fi 49 i fi58 stosować filtr typu soft czy hart,chodzi o możliwośc regulacji intensywności ,w moim przypadku szarości.Nie wiem czy dość jasno wyłożylem o co mi chodzi, ale mam nadzieje że tak .Pozdrawiam

  2. #2
    | OlyJedi Awatar Smerf Maruda
    Dołączył
    Dec 2005
    Mieszka w
    Stolyca
    Posty
    2.579
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Średnica mocowania filtru nie ma nic do rzeczy. Decyzja, czy przejście ma być twarde czy gradientowe, powinna być podejmowana na podstawie fotografowanego tematu. Równy horyzont = przejście twarde, horyzont nierówny (gory, pagórki) = przejście miękkie, ale nie należy tego traktować jako reguły. W fotografii nie ma reguł.

  3. #3

    Dołączył
    Dec 2008
    Mieszka w
    Mazury w dodatku Garbate
    Posty
    22
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    Nie chodzi mi o średnice mocowania tylko czy przy fitrze typu cokin będę miał pole manewru z szarością względem pola soczewki przy dużej średicy filtra mogę ustawić bardziej szaro mniej szaro i teraz pytanie czy to samo moge zrobić na mniejszym obiektywie , czy nie będzie w całym polu tylko szaro lub tylko bezbarwnie w związku ze stopniowym przechodzeniem szarości w filtrze soft. przyuważyłem uwagę już się nie odzywam.
    Ostatnio edytowane przez jota ; 21.02.09 o 13:23

  4. #4
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria
    Pan Smerf Maruda ma rację pisząc o tym że wybor soft / hard zależy od fotografowanego obiektu.

    Tu raczej jest to kwestia wyboru COKIN A czy COKIN P
    Osobiście najlepiej jest wybrać jakiś HITECH ponieważ filtr prostokątny a nie kwadratowy daje największą możliwość zapanowania nad tym ile szarego lub ile bezbarwnego ma wejść w kadr

    z kolei tu Pan Mariush
    pisze mądrze o filtrach

    https://forum.olympusclub.pl/showthr...420#post159420

    a tu o samej różnicy Soft / hard

    https://forum.olympusclub.pl/showpos...=159420&post=8


    Przy okazji - wszyscy tu mówimy / piszemy do siebie po nickach czy po imieniu Raczej jesteśmy "na TY" a nie "per Pan" Tak więc smiało można pisać bez Pan i nikt sie nie obrazi


    a i tutaj też cośniecoś o filterkach

    https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=14906

    Pozdrawiam

Podobne wątki

  1. Neutralne filtry szare połówkowe
    By dobas in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 58
    Ostatni post / autor: 12.06.10, 23:18
  2. Hard core.. <napalony>
    By Sweet in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 32
    Ostatni post / autor: 28.12.08, 16:28
  3. Szare placki w e300
    By torwald in forum E-System
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 28.05.06, 13:34

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.