Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: SP-560 UZ - szumy ???

  1. #1

    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    2
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    SP-560 UZ - szumy ???

    Witam
    mam ogromną prośbę do użytkowników modelu 560 UZ.
    Czy na waszych modelach też występują takie dziwne przebarwienia na rogach przy wyższym iso i czasie naświetlania ??
    To zdjęcie jest wykonane przy ISO 400, 15 sekund, F/4 i bez redukcji szumów z przykrytym obiektywem, tak aby nie wpadało światło.

    Widziałem już takie szumy na stronach dotyczących innych aparatów ale tam była mowa o 3 minutowym naświetlaniu, więc nie wiem czy tu nie jest to zbyt duże na 15 sekund. Zaczyna się to od ISO 200 w górę, im więcej tym gorzej, przy maksymalnym ISO jest od różowego do białego( a światła tam nie ma )
    Prośba jest taka, jeśli ktoś posiada taki aparat, aby wykonał takie same zdjęcie i napisał jak to wygląda u niego.
    Lub jeśli wiecie czy to jest za duże, jakie są normy dotyczące matryc, jeśli za duże czy to się reklamuje?
    Proszę o pomoc, z góry dziękuję.

  2. #2

    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    2
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Przyznaję, że w moim 570UZ występuje dokładnie taki sam problem.
    _______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
    Żeby bardziej uściślić, to przebarwienie występuje tylko w prawym dolnym rogu przy ISO200/400. Powyżej ISO400 zaczyna wychodzić w także w prawym górnym rogu.
    Wykonuje właśnie pytanie do serwisu Olympusa. Może odpowiedzą na Twój (nasz i innych użytkowników) problem.
    Ostatnio edytowane przez pekom ; 11.01.09 o 23:27 Powód: Automatyczne scalenie postów

  3. #3
    | OlyJedi Awatar kateb
    Dołączył
    Jul 2008
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    491
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    W instrukcji do aparatów z matrycami CCD jest opis (np. w mojej instrukcji do e-500), że przy dłuższych czasach (rzędu minut, a przy wysokim iso sekund) taki efekty występuje.
    W jednych bardziej w innych mniej, ale występuje. Zczytywanie danych rozgrzewa matrycę. W sieci widziałem nawet animacje z wytłumaczeniem.
    Fujifilm X10

  4. #4

    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    2
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    W mojej instrukcji piszą tylko,że zwiększanie ISO może spowodować zakłucenia wyglądające jak miejsca nieprawidłowego koloru i nadać zdjęciu ziarnisty wygląd.
    A co do serwisu, to z nimi sprawa jest ciężka, najpierw wysłałem aparat, nie było go 31 dni !!! nic nie zrobili i nic nie napisali, jedynie zmienili soft z 1.1 na 3.1. Więc teraz pytam się usilnie w serwisie co z tym jest, wysyłam zdjęcia a pani odpisuje tylko że muszę go wysłać jeszcze raz i technicy muszą porównać modele.
    Tylko co oni porównywali przez te 31 dni wcześniej (((((
    Jak na razie mnie lekko wpieniają.

  5. #5

    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    58
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    Wydaje mi się, że to nie jest usterka tylko przypadłość większości kompaktów. Nie chodzi tu o nagrzewanie się samej matrycy, gdyż ono w przybliżeniu na całej powierzchni jest mniej więcej jednakowe, tylko o obecność innej elektroniki w pobliżu matrycy, która dodatkowo nagrzewa ją w tym miejscu. Zrób podobne zdjęcie z włączoną redukcją szumów i zobaczysz, że tego efektu nie będzie. Wtedy aparat odejmuje od zdjęcia tzw. darka, czyli właśnie zdjęcie zrobione przy takim samym czasie przy zamkniętej migawce. Eliminuje to szum powstający z nagrzewającej się matrycy i nie wpływa w żaden negatywny sposób na jakość zdjęcia (nie nieszczy szczegółów, itp.).
    Lustrzanki mają znacznie lepiej izolowaną i chłodzoną matrycę, więc tam efekt ten występuje dużo później.
    Ostatnio edytowane przez Czacha ; 12.01.09 o 14:15

  6. #6

    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    2
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dzieki. Twoja odpowiedż jest bardzo logiczna. Sprawdziłem. Faktycznie przy włączonej redukcji szumów, po wygenerowaniu pliku problem zostaje usunięty - "plamy" nie występują. Pozdrawiam.

  7. #7
    | OlyJedi Awatar kateb
    Dołączył
    Jul 2008
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    491
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    To nie elektronika dodatkowa. CCD tak działa, jak duży rejestr przesuwny i wyjściowe elementy się bardziej nagrzewają dodatkowo akumulują zakłócenia.
    Oczywiście dodatkowa elektronika może to pogorszyć.

    Odejmowanie "darka" pomoże. Jednak jakieś straty bedą. Może mniej widoczne.
    Fujifilm X10

  8. #8

    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    58
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    Moim zdaniem odejmowanie darka żadnych strat nie przynosi. Ładunek zgromadzony w każdym pikselu pochodzi od padającego światła oraz od efektów cieplych. Te drugie owocują szumem (niechcianym sygnałem). Gdy od całkowitego sygnału odejmniemy ten, wygenerowany przez ciepło, otrzymamy tylko to, co powinno tam być. Jeżeli rozkład ciepła na matrycy byłby zawsze w 100% powtarzalny to takim sposobem usunelibyśmy szum całkowicie. Tak oczywiście nie jest, ciepło rozkłada się losowo, ale ogólny tręd jak widać jest zachowany. Przy dłuższych ekspozycjach odejmowanie darków to raczej konieczność, a nic nie stoi na przeszkodzie aby w kompaktach było włączone cały czas. Ewentualne niedoskonałości tej metody są na poziomie losowego rokładu szumu, więc i tak zginą w procesie ukrytego odszumiania.
    W lustrzankach (przynajmniej Olympusa) odejmowanie darków włącza się automatycznie przy ekspozycjach od 8 sekund w górę. Oczywiście można tą funkcję na stałe wyłączyć lub włączyć.
    | C-220 ZOOM | SP-550 UZ | FE-290 |
    | E-620 | ZD 14-42mm | ZD 40-150mm | FL-36R |

Podobne wątki

  1. szumy
    By jurecki in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 12.07.10, 06:55
  2. Szumy w e 520
    By zabka2002 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 1.07.09, 17:11
  3. RAW i szumy
    By krzysiek1902 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 16.06.07, 22:09
  4. Szumy w E-330
    By RobertW3D in forum E-System
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 24.04.07, 08:52
  5. Oly E-500 i szumy
    By wojtek_68 in forum E-System
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 9.11.05, 15:23

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.