Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Obiektyw bez AF typu 28-105, 28-200 ... -czy warto?

  1. #1
    | OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2008
    Mieszka w
    Września
    Posty
    16
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Obiektyw bez AF typu 28-105, 28-200 ... -czy warto?

    Postanowiłem poruszyć temat sensowności zakupu obiektywu bez AF z zoomem, myślę o przedziale dla amatorów.
    Wiadomo że często amatorzy chcieli by mieć jeden wszechstronny obiektyw, wiadomo również że takie obiektywy mają wiele wad. Kupno systemowego z AF jest dość drogie i dlatego pomyślałem o kupnie jakiegoś starszego modelu z poza systemu + adapter z potwierdzeniem ostrości.
    Jak na razie uważam ten pomysł za bardzo dobry jednak jako etap przejściowy.
    Kupując taki obiektyw za niewielkie pieniądze będę mógł sprawdzić jakiego zakresu ogniskowych tak naprawdę potrzebuje.
    Co jest dla mnie ważniejsze jasność czy zoom.
    Czy jednak będę wolał kilka wyspecjalizowanych obiektywów zamiast takiego wszechstronnego zooma (np. Zuiko Digital 14-54mm 1:2.8-3.5 lecz to jest bajka dalekiej przyszłości i jak na razie jeszcze nie dojrzałem do tego cacka).
    Czy ręczne łapanie ostrości będzie łatwe i będę umiał nim wystarczająco szybko operować.

    W tej chwili mam
    Zuiko Digital 14-42mm 1:3.5-5.6
    Zuiko Digital 25mm 1:2.8 Pancake –jestem z niego bardzo zadowolony lecz jest trochę ciemny i przez to ma dość sporą głębie ostrości i to właśnie skłoniło mnie do kupna poniższego obiektywu.
    REVUENON 55mm f1,7 + adapter z potwierdzeniem ostrości (na razie bawiłem się nim tylko w pomieszczeniach i przy słabym świetle złapanie ostrości jest dla mnie niemal niemożliwe).

    Tak więc widać że idąc w plener brakuje mi jakiegoś dłuższego szkła. Wiem że niezbyt często będę używał dłuższych ogniskowych ale jednak czasem są bardzo potrzebne.
    Myślałem o kupnie czegoś w rodzaju 28-200 (np.: http://www.allegro.pl/item521265758_..._mc_macro.html co o nim sądzicie?)
    Lub 28-105 (np.: http://www.allegro.pl/item520014957_...l_f_2_8_4.html ten jest trochę drogi jako zabawa w doświadczenia no ale jest bardzo jasny)
    Zdarzają się też takie z zakresem do 250 czy nawet 300.
    Gdzieś tam czytałem że stare uniwersalne zoomy słabo sobie radzą ze zdjęciami pod światło (Cosina), czy to prawda, czy któreś konkretne modele mam omijać z daleka?
    Swego czasu na allegro był Vivitar Series 1 28-105mm f:2,8-4 Olympus OM http://www.allegro.pl/item515448750_...lympus_om.html
    i wydawało mi się że poszedł bardzo tanio zważając w szczególności na światło 2.8 jednak potem znalazłem jakąś ocenę tego obiektywu i wypadła bardzo słabo (nie znam uzasadnień tej słabej oceny).
    Wiem że do systemu 4/3 (jako uniwersalny zoom) sensowniejszy był by zakres ogniskowych od 18mm lecz takich obiektywów jest bardzo mało i są droższe.

    Z podpięciem tych obiektywów nie powinno być problemu bo do prawie wszystkiego są adaptery warunkiem jest aby przysłona była ustawiana na obiektywie. Jeśli się mylę to proszę wyprowadzić mnie z błędu?

    Co sądzicie o moim planie?
    Macie jakieś rady?
    Może zrezygnować z takiej drogi i kupić sobie
    Zuiko Digital 40-150mm 1:4.0-5.6
    Lub
    Zuiko Digital ED18-180mm 1:3.5-6.3
    ?
    I jeszcze jedno jakie są plusy i minusy 40-150mm chodzi mi o różnicę między starą jaśniejszą i nową z dodatkową powłoką wersją tego obiektywu? Czy warto przepłacać? Może o tym już była mowa lub znacie jakieś porównanie to poproszę o linka.

    Oj, trochę się rozpisałem momentami poruszając zbyt wiele tematów.
    Amatorzy martwią się sprzętem, profesjonaliści światłem, artyści robią zdjęcia. Myślę że coś w tym jest. ...
    Olympus E-420 + 25/2.8 + 14-42/3.5-5.6 + ...

  2. #2
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    na wszystkie pytania masz odpowiedź na forum... poszukaj.

    W skrócie:

    1.wynalazki pozasytemowe - zapomnij
    2. 18-180 zapomnij
    3. kup 40-150 -wersja zalezy od upodobań - rozmiar vs. lepsze światło

  3. #3
    | OlyJedi Awatar Smerf Maruda
    Dołączył
    Dec 2005
    Mieszka w
    Stolyca
    Posty
    2.579
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Zumy bez AF to porażka, zazwyczaj - zazwyczaj, bo nie wszystkie, owszem, są wyjątki - mają koszmarną jakość. Jeśli ma być coś bez AF, to obiektyw stałoogniskowy, od standardu w górę.

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2008
    Mieszka w
    Dolny śląsk
    Posty
    623
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    Jeśli chodzi o system manualny to tylko stalki są tylko 2 pierścienie
    zoomy mają 3 pierścienie więc jeszcze trudniej zrobić szybkie zdjęcie

    adapter w potwierdzeniem ostrości chyba nie będzie chyba działał bo go sie programuje na określona ogniskową

    co do 40-150 to lepiej kupić starszą wersje jest jaśniejsza ma metalowy bagnet . 40mm masz światło 3,5 przy 150mm f/ 4,5

    jeśli chcesz coś do pleneru jakąś stalkę to proponuje manualne od 135mm do 300mm albo kupić dobry obiektyw 400mm f5,6 testowałem taki i może ptaka w locie ale możesz go zrobić jak siedzi na gałęzi .


    Jednak wiem że wszytko chodzi o finanse więc na początek kup stalkę manualną a później zbieraj na obiektyw z Af zawsze możesz ten manualny łatwo sprzedać a jeżeli będziesz miał obiektyw manualny 200mm to jak kupisz 40-150 to tego manualna nie będziesz zbyt często używał
    Jestem taką marionetką nieasertywną
    "Pojęcie szumu jest pojęciem względnym."

  5. #5
    | OlyJedi
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Mińsk Mazowiecki
    Posty
    680
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    400mm bez af mozna sobie odpuscic chyba ze do astro. Mialem zarowno 300mm zwykly i lustrzany (drugi zostal ze wzgledu na jakosc zdjec), i ciezko trafic z ostroscia jak cos ucieka. Mozna przymykac do f/8 i wtedy glebia jest na tyle duza ze sa szanse na ostry obraz ale wydluza to czas. Jak manualne tele na poczatek to sonnar 135, maly, lekki i ladnie rysuje.
    Co do ostrzenia to z moim 50/1.8 nie mam problemow, mam adapter z potwierdzeniem ale na stale do 300mm przypiety. 50 spokojnie ostrze bez adaptera, ale z me-1.
    Zoomow manualnych nie ma sensu kupowac bo to ani wygodne ani jakosciowo nie wychodzi najlepiej, jak juz to kupic uzywke zd 40-150 nowy (bo tanszy).
    4/3: E510, E410; m4/3: E-PM1

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2008
    Mieszka w
    Września
    Posty
    16
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Rennsport Zobacz posta

    adapter w potwierdzeniem ostrości chyba nie będzie chyba działał bo go sie programuje na określona ogniskową
    Byłem przekonany że ta długość ogniskowej co się programuje w adapterze to jest tylko po to aby w EXIFie była informacja. Inaczej jest z otworem przysłony, jeśli np. mamy stałkę o świetle 1.7 a zaprogramowany chip mamy na 2.8 to fotki będą prześwietlone. Chyba mam rację? Jak to jest w zmienno ogniskowych z tym światłem?

    Cytat Zamieszczone przez grizz Zobacz posta

    3. kup 40-150 -wersja zalezy od upodobań - rozmiar vs. lepsze światło
    Może ktoś mi podpowie link do jakiegoś porównania 40-150 w nowej i starej wersji.
    Mam E-420 więc mniejszy rozmiar nowego 40-150 ma znaczenie no i cena jest mocno na plus lecz to światło jest znaczącym minusem.


    Powoli zaczynacie mnie przekonywać że mój pomysł był nie trafiony ale czekam na kolejne argumenty lub potwierdzenie tych które padły do tej pory.
    Pomysł z zakupem Zuiko Digital 40-150 wydaje mi się całkiem rozsądny. Do tego jakaś stałka 300mm już nie jestem tak bardzo przekonany (po wypowiedzi Krzysiekz).

    Cytat Zamieszczone przez krzysiekz Zobacz posta
    50 spokojnie ostrze bez adaptera, ale z me-1.
    Jak wygląda sytuacja przy słabym świetle czy bez me-1 jest szansa abyś prawidłowo ustawił ostrość?
    Też trochę myślałem o zakupie ME-1 lecz jeśli automatyka potwierdzenia ostrości w trudniejszych warunkach sobie nie radzi to czy dzięki ME-1 ja dam rade?
    Ostatnio edytowane przez Saszun ; 9.01.09 o 11:11
    Amatorzy martwią się sprzętem, profesjonaliści światłem, artyści robią zdjęcia. Myślę że coś w tym jest. ...
    Olympus E-420 + 25/2.8 + 14-42/3.5-5.6 + ...

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Mińsk Mazowiecki
    Posty
    680
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Zalezy czym dla Ciebie sa marne warunki. Jak nic nie widac to sie nie ustawi, no chyba ze 5.6 i nieskonczonosc probowac. Bez me1 jest ciezko, praktycznie po zakupie pierwszego szkla m42 kupilem i muszle. Bez niej w dobrych warunkach sie da, w gorszych jest trudno szczegolnie jak cel jest daleko.
    4/3: E510, E410; m4/3: E-PM1

  8. #8

    Dołączył
    Dec 2008
    Mieszka w
    Mazury w dodatku Garbate
    Posty
    22
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    Mam 2 kitowe obiektywy do 510 ,dokupiłem jasne manualne stałki smc takumar 1,4/50 zuiko 2,8/28 ,więcej fotografuję stałkami niz kitami może przyzwyczajenie z dawnych lat ale mam wrażenie że zdjęcia sa ladniejsze.To tak na marginesie toczącej się dyskusji.

Podobne wątki

  1. Obiektyw Panagor 90mm f2.8 Macro PMC 1:1 - warto?
    By Iwo in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 27.12.10, 22:06
  2. Czy warto czyścić obiektyw
    By pmfoto in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 6.09.10, 14:10
  3. Zoom typu pompka
    By ambro in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 24.06.10, 02:43
  4. Obiektyw jaśniejszy, czy warto dla amatora?
    By fiszaj in forum E-System
    Odpowiedzi: 55
    Ostatni post / autor: 7.10.08, 21:11

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.