Strona 2 z 28 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 276

Wątek: e-520 Problem z Fokusem !? Front Focus ?

  1. #11
    Awatar pajek
    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    19
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Na tym forum też był poruszany ten problem.
    chociażby ten topic https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=15655

    Obawiam się że to ten sam problem, który jest opisywany w tym topicu ale najpierw zrób w dziennym świetle test z kredkami poukładanymi w różnych odległościach w jednej lini i wyceluj w środkową.
    E-510 + 14-42 i 40-150
    standard

  2. #12
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez sebek38 Zobacz posta
    40/150 przy 40mm takze ma Front Focus.

    Karteczka wydaje sie mala bo jest zmniejszona.

    Kliknij na belke na foto i zobaczysz dokladniej.

    Nie wyssalem sobie problemu z palca - przeczytalem o tym na niemieckim forum - gdzie jest okolo (na tym jednym) 100 uzytkownikow z tym samym problemem - i wtedy przetestowalem moj sprzet.

    Reset nic nie dal - juz sprobowalem.


    sebek
    Karteczka mała względem kadru. Pole AF jest dosyć duże i w ramach tego obszaru procesor "wybiera sobie co chce". W tym teście chyba należy wypełnić więcej kadru tą karteczką, tak by sensor nie miał innego wyjścia, jak ustawić ostrość na poprzeczną czarną belkę z napisem Focus here, albo wydrukować ją większą.

    Pozdrawiam
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

  3. #13
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar droplet
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.359
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria
    Ja z kolei radzę jeśli to możliwe pójść do sklepu i zrobić test na ZD50 f/2.0. Chociaż uzyskałem ładny Front Focus na ZD11-22 to jednak do kitowych obiektywów nie mam zaufania a już na pewno do 14-42 .

  4. #14
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez pajek Zobacz posta
    Na tym forum też był poruszany ten problem.
    chociażby ten topic https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=15655

    Obawiam się że to ten sam problem, który jest opisywany w tym topicu ale najpierw zrób w dziennym świetle test z kredkami poukładanymi w różnych odległościach w jednej lini i wyceluj w środkową.
    Lepiej z pudełkami zapałek, bo są płaskie, i większe, więc nie będzie problemu z tym co pisał RadioErewań.

    Ta kartka jaest baaardzo zawodna, jeżeli nie masz solidnego statywu.

  5. #15

    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    58
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    Powodów takiego a nie innego zachowania może być dużo, przede wszystkim nie ma co panikować od razu. Ta kartka nie wydaje się być dobrym sposobem na testowanie kitowych szkieł z uwagi na ich dużą głębię ostrości. To, że na karcie masz dużo więcej ostrego to właśnie efekt dużej głębi ostrości. Autofokus też nie jest ponad obiektywem - jeżeli dane pole AF znajdzie się w obszarze GO to aparat stwierdza, że ustawił ostrość. Może to być początek, środek luk koniec obszaru GO. Jak źle mówię niech mnie ktoś poprawi
    Zrób prostszy test - np. baterie ustawione w rządku jedna za drugą. Wyceluj na środkową i zobacz jak się ostrość rozkłada. Potem sprawdź na dalszych obiektach. Jest jeszcze prostszy sposób - ustaw aparat na statywie i wyostrz na coś szczegółowego i kontrastowego, następnie przełącz na LV i włącz powiększenie x10. Jest ostro? Jak nie to wyostrz w trybie LV po kontaście - tutaj czujnik AF nie ma nic do gatki. Jeżeli nic się nie zmieniło, to znaczy, że lepiej się nie da.

  6. #16

    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    143
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Też z tym walczę na E-510 i mam podobne objawy. Z tym, że u mnie następuje znaczna poprawa już zaraz za 14 mm. Ale na 14 mm jest tragicznie czasami. Dlaczego czasami? Tego pewnie nie wiedzą w samym Olympusie skoro FF jest w E-520. Wysyłam też mały test z kartą. Tym razem w odniesieniu do kierunku pracy silnika AF. Obrazek z lewej pokazuje ostrość gdzie przed wyostrzeniem AF w czarną linię ostrość była wcześniej ustawiona na najbliższy punkt przed punktem testowym potem na linię i pstryk. Drugi obrazek podobnie z tym, że przed AF na linię ostrość była ok. 2 m za kartką potem AF na linię i pstryk. Nie powinno być różnicy, a jest. Może to jakaś szybka metoda ostrzenia bazująca na obrotach silnika AF? Test powtórzony kilkakrotnie. Być może to przypadek a może nie.
    W praktyce jak focę coś na 14mm to najpierw zmuszam AF, żeby poleciał na dalekie widoczki potem dopiero ostrzę na bliższe obiekty.
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	14-FF.jpg
Wyświetleń:	883
Rozmiar:	177,6 KB
ID:	11580  

  7. #17
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Znajomy tez mial problemy z ostrzeniem.Testy z kartka robil kilkanacie razy,zawsze ostrosc przed lub po.
    Polaczylismy aparat z OS2 i zrobilismy fotki przy pomocy klawiatury-Wszystkie strzaly byly w celu.

  8. #18
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez lucca Zobacz posta
    Znajomy tez mial problemy z ostrzeniem.Testy z kartka robil kilkanacie razy,zawsze ostrosc przed lub po.
    Polaczylismy aparat z OS2 i zrobilismy fotki przy pomocy klawiatury-Wszystkie strzaly byly w celu.
    A ja powtarzam do znudzenia - kartka jest gupia pudełka zapałek lepsze.

  9. #19
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar droplet
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.359
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez grizz Zobacz posta
    A ja powtarzam do znudzenia - kartka jest gupia pudełka zapałek lepsze.
    ...a ja dalej uważam, że nie kartka jest głupia tylko nie ma sensu testować z kartką szerokich ciemnych obiektywów.
    grizz ma rację, lepsze są duże obiekty. Do 25mm używałem butelek z piwem .

  10. #20

    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    58
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    U mnie niestety ten sam objaw z tą kartką - różnie ustawiona ostrość w zależności od kierunku ostrzenia. Do tego wyniki powtarzalne. Gdyby punkt ostrzenia znajdował się w obszarze GO to mógłbym to zrozumieć, ale niestety tak nie jest. Identyczna sytuacja ma miejsce podczas ostrzenia na dowolny obiekt - przesunięcie głębi ostrości w kierunku aparatu a główny motyw zdjęcia poza nią. Początkowe ustawienie ostrości również ma wpływ na wynik końcowy. Test robiony na pudełkach / bateryjkach / puszkach czy co kto woli potwierdza FF.
    Nie ma co się męczyć i spekulować - aparat dziś pojechał do serwisu - niech zobaczą go fachowcy. Dołączyłem szczegółowy opis po polsku i angielsku oraz kilka przykładowych zdjęć na CD.
    Zobaczymy...
    | C-220 ZOOM | SP-550 UZ | FE-290 |
    | E-620 | ZD 14-42mm | ZD 40-150mm | FL-36R |

Podobne wątki

  1. 14-54, e-510 i front focus?
    By muszyk in forum E-System
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 6.07.11, 15:35
  2. front focus
    By niwi in forum Korpusy 4/3
    Odpowiedzi: 42
    Ostatni post / autor: 31.10.10, 21:52
  3. Front focus a głębia ostrości E-520
    By photoo in forum Korpusy 4/3
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 4.08.10, 22:52
  4. FotoOlek Front Line HelpDesk
    By kowalikster in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 18.08.09, 12:47

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.