Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 24 z 24

Wątek: Utrwalacz - wielokrotne użycie, górna granica

  1. #21
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Smerf Maruda Zobacz posta
    To ja się podepnę z pytaniem: ile może stać roztwór utrwalacza w butelce, nieharmonijkowej, ale dokładnie zakręconej w ciemnej szafce pod zlewem?
    Z doswiadczenia moge Ci napisac,ze nie wiecej jak 4 tygodnie-nieuzywany.W brazowej szklanej butelce i korkiem szklanym.

    Mysle,ze kolor szafki nie ma znaczenia,

  2. #22
    | OlyJedi Awatar suchar
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Wa-wa
    Posty
    3.192
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Zlałem przed chwilą utrwalacz do butelki, a on wypłynął z lekkim różowym zabarwieniem. Nie pamiętam, by wcześniej tak było, nie zauważyłem. Czy źle pamiętam, to normalne, czy też coś jest nie tak?
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

  3. #23
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    suchar: nie przejmuj się tym kolorem ...
    lucca: Jaki to był utrwalacz, który nie wytrzymywał 4tygodni? --może to było coś z wykopalisk archeologicznych? ...
    Ostatnio edytowane przez irek50 ; 3.11.08 o 19:55

  4. #24
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2006
    Mieszka w
    podlaskie
    Posty
    296
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez irek50 Zobacz posta
    dorjan: Wszystko Ok, ale nie znajduję uzasadnienia w kolejności rozpuszczania składników utrwalacza... Z kolei na tę mniejszą wydajność, którą podałeś mogę się zgodzić
    Chemikiem to ja nie jestem i moje wiadomości to raczej praktyka z lat 80 ubiegłego wieku, a że trudno było wtedy cokolwiek kupić, więc trzeba było nauczyć się samodzielnego składania poszczególnych kąpieli.

    Siarczyn sodowy i kwaśny siarczyn sodowy pełnią w roztworach fotograficznych rolę antyutleniaczy, czyli środków konserwujących i regułą jest pewna kolejność rozpuszczania składników dla zapewnienia najlepszej ochrony substancji wywołującej przed utlenianiem.
    Dlatego w większości przypadków sporządzania wywoływaczy kolejność ta wygląda następująco.
    1. Calgon lub Trilon B – jako substancje usuwające osady wapienne ze zwykłej i twardej wody wodociągowej.
    2. Siarczyn sodowy – substancja konserwująca (antyutleniacz)
    3. Substancje wywołujące – hydrochinon, (z wyjątkiem metolu, który trudno rozpuszcza się w roztworze siarczynu sodowego)
    4. Substancje zasadowe, które zwiększają szybkość działania wywoływacza – węglan sodowy,potasowy, …
    5. Substancje antyzadymiające i hamujące – bromek potasowy
    6. Inne dodatki – garbujące emulsję, zwiększające czułość filmu, kontrastowość, zwilżające (ułatwiające przyleganie roztworu do emulsji), …

    Te same zasady dotyczą sporządzania roztworów wywoływaczy jak i utrwalaczy, więc tiosiarczan sodowy powinien być rozpuszczany jako ostatni składnik utrwalacza. Ze względu na największą trwałość utrwalacza i dobrą rozpuszczalność składników w wodzie te powyższe zasady mają marginalne znaczenie i nic się nie stanie jeżeli zrobimy odwrotnie.

    Trwałość roztworu utrwalacza i to niekoniecznie świeżego jest dłuższa niż 2-miesiące. Można go używać tak długo, aż utrwalimy zalecaną wielkość materiału fotograficznego lub do czasu zmiany jego zabarwienia na kolor brązowy.

    Pozdrawiam.

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.