Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 24

Wątek: Utrwalacz - wielokrotne użycie, górna granica

  1. #11
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2006
    Mieszka w
    podlaskie
    Posty
    296
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Odpowiedzi udzielone przez Irka są prawie kompletne, ale trochę je uzupełnię.

    Zgadza się. Przygotowany roztwór utrwalacza można używać wielokrotnie i jest on bardzo trwały. Najczęściej do utrwalania filmów stosujemy roztwór o większym stężeniu tiosiarczanu (250g/l) niż do papierów (200g/l).
    W jednym litrze tak przygotowanego utrwalacza można utrwalić 0,5m2 materiału negatywowego lub 1m2 papieru. Daje to ok. 10szt filmów zwojowych, albo 100szt papierów 9x13. Dalsze utrwalanie wiąże się z ponad dwukrotnym zwiększeniem czasu moczenia materiału w utrwalaczu i koniecznością przedłużenia późniejszego płukania. Utrwalacz jest zużyty, gdy zawiera więcej niż 6g srebra w litrze roztworu.

    Świeży roztwór może być używany zarówno do filmów jak i papierów, jednak po wywołaniu kilku filmów utrwalacz zabarwia się na bladozielony kolor pochodzący z warstwy przeciwodblaskowej i wówczas nie należy w nim utrwalać papierów. Jeżeli używany utrwalacz zabarwi się na brunatno, to nie nadaje się do dalszego użytku.

    Tak jak podał Irek, prawidłowy czas utrwalania powinien być dwa razy dłuższy niż czas uzyskania przeźroczystości kliszy i jeżeli ten czas uzyskania przeźroczystości filmu przedłuży się dwukrotnie, to utrwalacz jest wyczerpany i nie nadaje się do dalszej pracy.

    Utrwalanie w kwaśnym utrwalaczu powinno trwać poniżej 15min, gdyż przedłużanie tego procesu prowadzi do osłabienia, a nawet „wyżarcia” szczegółów w jasnych częściach obrazu, szczególnie pozytywowego.

    Agfa Agefix jest skoncentrowanym utrwalaczem na bazie tiosiarczanu amonowego, więc jego działanie jest szybsze niż odpowiedników z tiosiarczanem sodowym, ale wydajność i trwałość jest podobna.

    Lucca ma rację. Przygotowując samodzielnie roztwór utrwalacza powinniśmy tiosiarczan sodowy rozpuszczać na końcu, po rozpuszczeniu pozostałych składników lub sporządzić dwa roztwory i zmieszać obie części dopełniając wodą do pełnej objętości.

    Pozdrawiam.

  2. #12
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    No i na koniec.Prosze dobrze plukac po utwalaczu,zarowno filmy jak i papiery.Uniknimy brunatnych plam na materiale fotograficznym w pozniejszym czasie.Filmy nie do odzyskania,a papier pozniej wymaga skanowania i drogiego programu.

  3. #13
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    dorjan: Wszystko Ok, ale nie znajduję uzasadnienia w kolejności rozpuszczania składników utrwalacza... Z kolei na tę mniejszą wydajność, którą podałeś mogę się zgodzić

  4. #14
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez irek50 Zobacz posta
    ale nie znajduję uzasadnienia w kolejności rozpuszczania składników utrwalacza...
    Bardzo duzo zalezy od wody.Jednym z jej wskaznikow jest twardosc,Nie jestem pewien,ale jak jest duzo wapnia i magnezu w niej,to "koka" jako ostatnia potrafi sie nie rozpuscic.W skrajnych przypadkach skamienieje.To raczej niech chemicy sie wypowiedza co z czym wchodzi w reakcje.Mnie tak uczono i nie wnikam dlaczego.To tak jak z piciem i jezdzeniem.podobno nie mozna tych rzeczy laczyc.

  5. #15
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez lucca Zobacz posta
    Bardzo duzo zalezy od wody.Jednym z jej wskaznikow jest twardosc,
    Do rozpuszczania foto-chemikaliów używa się wody demineralizowanej lub destylowanej więc ten problem odpada.
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

  6. #16
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    lucca: No właśnie ja jestem chemikiem

  7. #17
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez irek50 Zobacz posta
    lucca: No właśnie ja jestem chemikiem
    Jak napisalem -mnie tak uczono.
    A z chemi to tylko wiem jak destylowac,zeby metyla nie pic

  8. #18
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    lucca: Jasne -jak destylujesz odlewasz do zlewu pierwszą 50tkę --

  9. #19
    | OlyJedi Awatar Smerf Maruda
    Dołączył
    Dec 2005
    Mieszka w
    Stolyca
    Posty
    2.579
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    To ja się podepnę z pytaniem: ile może stać roztwór utrwalacza w butelce, nieharmonijkowej, ale dokładnie zakręconej w ciemnej szafce pod zlewem?

  10. #20
    | OlyJedi Awatar suchar
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Wa-wa
    Posty
    3.192
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Smerf Maruda Zobacz posta
    To ja się podepnę z pytaniem: ile może stać roztwór utrwalacza w butelce, nieharmonijkowej, ale dokładnie zakręconej w ciemnej szafce pod zlewem?
    To chyba zależy od tego, ile powietrza jest w butelce. Rozumie, że utrwalacz jest otwarty. Wszystko zależy od stosunku objętości powietrza do objętości utrwalacza. Im mniejszy, tym dłużej. Niestety dokładnie raczej nic nie powiem.

    EDIT: Aj, źle przeczytałem. Chodzi o roztwór. Przepraszam.
    Ostatnio edytowane przez suchar ; 3.11.08 o 18:31
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.