Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: Zuiko 70-300 w kosmosie

  1. #1

    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    143
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria

    Zuiko 70-300 w kosmosie

    Poczytałem gdzieś w necie na temat focenia gwiazd (tych na niebie) i postanowiłem sprawdzić jak to się robi z moim 70-300.
    Wycelowałem losowo gdziekolwiek w niebo. Czas ok. 10s, 300 mm ze statywu.
    Cały kadr plus wycinki.
    Zastanawiam się czy te większe kuleczki to gwiazdy czy może jakieś skupiska?
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Untitled-1.jpg
Wyświetleń:	549
Rozmiar:	333,7 KB
ID:	8460   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Untitled-2.jpg
Wyświetleń:	523
Rozmiar:	63,1 KB
ID:	8461   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Untitled-3.jpg
Wyświetleń:	520
Rozmiar:	60,2 KB
ID:	8462   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Untitled-4.jpg
Wyświetleń:	513
Rozmiar:	115,6 KB
ID:	8463  


  2. #2
    | OlyJedi Awatar przemur
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    65
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez puchan Zobacz posta
    Poczytałem gdzieś w necie na temat focenia gwiazd (tych na niebie) i postanowiłem sprawdzić jak to się robi z moim 70-300.
    Wycelowałem losowo gdziekolwiek w niebo. Czas ok. 10s, 300 mm ze statywu.
    Cały kadr plus wycinki.
    Zastanawiam się czy te większe kuleczki to gwiazdy czy może jakieś skupiska?
    Wieksze kuleczki - rozmyte gwiazdy (wyglada na zle ustawiona ostrosc+efekt obracania sie ziemi... przy 10s widac juz widoczny).

    Mniejsze kuleczki (a w zasadzie kropki) - szum matrycy. :-]

    Niestety, akurat do fotografii nieba noca nasze Olympusy sie slabo nadaja. Nawet E-3 przy dluzszych czasach naswietlania potrafi stworzyc tysiace hot-pixeli. Pewnym ratunkiem jest funkcja NR - ale nie ta, ktora rozmywa JPG-i, tylko ta, ktora robi dwa odczyty matrycy - jeden przy robieniu zdjecia, i drugi zaraz potem, przy zamknietej migawce (odejmujac drugi obraz od pierwszego w zasadzie pozbywasz sie hot-pikseli). Dziala to tez w trybie RAW.
    Pozdrawiam,
    Przemek

  3. #3

    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    143
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Szumu tu nie ma. Odszumilem go w PS. Caly kadr zostal przeskalowany do 1200 pix wiec ciezko o takie wielkie szumy. Przy ekspozycji 20 s i wiecej to co wydaje sie szumem zamienialo sie w kreski... Te kulki to jak dla mnie moga to byc jakies galaktyki. Zwlaszcza ze sa bardziej ziarniste niz szum ktory usunalem. Ostrosc ustawiona byla na nieskonczonosc (wylaczenie aparatu, wlaczenie manuala na obiektywie i wlaczenie ponowne).
    Dzis jak bedzie ladne niebo poceluje w srodek drogi mlecznej.
    (sorry za brak polskich liter)

  4. #4
    | OlyJedi Awatar przemur
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    65
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez puchan Zobacz posta
    Szumu tu nie ma. Odszumilem go w PS. Caly kadr zostal przeskalowany do 1200 pix wiec ciezko o takie wielkie szumy. Przy ekspozycji 20 s i wiecej to co wydaje sie szumem zamienialo sie w kreski... Te kulki to jak dla mnie moga to byc jakies galaktyki. Zwlaszcza ze sa bardziej ziarniste niz szum ktory usunalem. Ostrosc ustawiona byla na nieskonczonosc (wylaczenie aparatu, wlaczenie manuala na obiektywie i wlaczenie ponowne).
    Dzis jak bedzie ladne niebo poceluje w srodek drogi mlecznej.
    (sorry za brak polskich liter)
    Patrzac zwlaszcza na pierwsze zdjecie ciezko mi sie zgodzic... Choc nigdy nie wiadomo. Podejrzewam jednak ze albo oznaczenia na 70-300 sa do bani, albo ci przypadkiem ostrosc pojechala. Sprobuj wycelowac Auto-Focusem na jakis najjasniejszy obiekt na niebie jaki znajdziesz (albo gdzies na horyzoncie nawet), a potem wylaczyc AF i pilnowac zeby przypadkiem pierscienia ostrosci nie dotknac.

    Jesli te duzo kulki to sa jednak galaktyki, to gdzie twoim zdaniem sa te normalne, jasne gwiazdy ktore normalnie widzimy na niebie? :->
    Ostatnio edytowane przez przemur ; 8.10.08 o 12:50
    Pozdrawiam,
    Przemek

  5. #5

    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    143
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez przemur Zobacz posta
    Patrzac zwlaszcza na pierwsze zdjecie ciezko mi sie zgodzic... Choc nigdy nie wiadomo. Podejrzewam jednak ze albo oznaczenia na 70-300 sa do bani, albo ci przypadkiem ostrosc pojechala. Sprobuj wycelowac Auto-Focusem na jakis najjasniejszy obiekt na niebie jaki znajdziesz (albo gdzies na horyzoncie nawet), a potem wylaczyc AF i pilnowac zeby przypadkiem pierscienia ostrosci nie dotknac.

    Jesli te duzo kulki to sa jednak galaktyki, to gdzie twoim zdaniem sa te normalne, jasne gwiazdy ktore normalnie widzimy na niebie? :->
    Te duze kulki to byly wlasnie te jasne gwiazdy. Te mniejsze nie byly widoczne golym okiem. Co do ostrosci to sprobuje ostrzyc na ksiezycu i potem na gwiazdy, chociaz wydaje mi sie ze metoda pierwsza jest dobra. Czytalem w poradnikach ze juz od 400 mm mozna zaobserwowac rozne skupiska, mglawice itp. Niestety bez mechanizmu obrotowego lub lunety z celownikiem trudno naswietlac dluzej jak kilka sekund..

  6. #6

    Dołączył
    Jul 2008
    Mieszka w
    Biłgoraj
    Posty
    35
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    Ja twierdzę podobnie jak przemur, że duże kulki to rozmyte gwiazdy spowodowane pozornym ruchem nieba. Czym są małe kulki, tego nie wiem. Wracając do obiektów przypominających galaktyki czy gromady gwiazd, to na zdjęciach 2-4 widać wyraźną powtarzalność pochylenia pod tym samym kątem tych obiektów. W rzeczywistości, obserwując profesjonalne zdjęcia głębokiego nieba widać różne galaktyki czy gromady ale bez takiej regularności (wręcz znajdujace się w nieładzie).

  7. #7
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    Mnie się wydaje, że to są bliki, choć bez zobaczenia oryginału nic sobie uciąć nie dam. Musi mieszkasz w Arizonie, albo Australii, gdzie niebo jest tak piękne. Ja nigdy poza zdjęcia księżyca nie dałem rady wyjść, ze względu na brak montażu paralaktycznego z napędem. Astrofoto (pomijając kwestię szumów) da się aparatem zrealizować na obiektach typu księżyc czy Jowisz z czterema największymi satelitami.
    Co zresztą kiedyś pokazywałem na fotosite (w starej wersji)
    http://www.fotosite.pl/cdrom/index.p...um_wstepniakow
    http://www.fotosite.pl/cdrom/images/7/7c/Jowisz.jpg

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez RadioErewan ; 8.10.08 o 14:27
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

  8. #8
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    RE: Gratulacje za te księżyce Jowisza...(nie wiedziałem o możliwości ich rejestracji bez specjalistycznej optyki--dzięki

  9. #9
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    To był moment największego zbliżenia Jowisza do Ziemi. Sam byłem zaskoczony, że się coś dało zarejestrować.

    Pozdrawiam
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

  10. #10

    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    143
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Sam już nie wiem, ale jeżeli już to są to nieostre gwiazdy. Co do możliwości matrycy 510tki wysyłam kolejne 2 fragmenty tym razem 100 mm (OM 50 mm 1. i są to fragmenty Drogi Mlecznej. Teraz to napewno wszystkie kropy które widać to gwiazdy (lekkie przesunięcie). Chciałem dziś dokładniej potestować 70-300 (przy 600 mm) ale chmur się naleciało...
    Jowisz fajny, Ciekawe czy ktoś próbował namierzyć stację kosmiczną.
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PA070796.jpg
Wyświetleń:	342
Rozmiar:	652,9 KB
ID:	8508   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PA070799.jpg
Wyświetleń:	331
Rozmiar:	833,9 KB
ID:	8509  

Podobne wątki

  1. E-3 w kosmosie
    By Mirek54 in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 21.03.09, 02:14
  2. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 15.01.09, 20:46
  3. Odpowiedzi: 46
    Ostatni post / autor: 16.09.08, 22:20
  4. Odpowiedzi: 78
    Ostatni post / autor: 27.03.08, 11:27
  5. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 26.11.05, 17:42

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.