Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23

Wątek: Rodinal 1+100

  1. #1
    | OlyJedi Awatar suchar
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Wa-wa
    Posty
    3.192
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria

    Rodinal 1+100

    Do tej pory używałem głównie właśnie Rodinala do wywoływania negatywów, ale mówiąc szczerze byłem średnio zadowolony z tego, co nim uzyskiwałem. Było nieźle, ale wydawało mi się, że może być lepiej. Jakiś czas temu kupiłem Ilfoteca LC-29 do forsowania i nawet zacząłem wywoływać głównie nim, a nie Rodinalem. Dotychczas rozcieńczałem Rodinal w proporcji 1+50 i czas brałem z ulotki. Słyszałem jednak, że Rodinal najlepiej pracuje w rozcieńczeniu 1+100, ale nigdzie nie mogłem znaleźć czasu i sposobu mieszania dla takiego roztworu. W Quizie Fotograficznym niedawno Pi-er w pewien sposób przypomniał mi o całej sprawie, gdyż zapytał o wywoływanie akutancyjne. Chciałem dziś wywołać FP4+, więc poszperałem raz jeszcze i... znalazłem. Znalazłem przepis na wywołanie w Rodinalu 1+100. Brzmi on tak:

    Robimy roztwór Rodinala z wodą 1+100 ale dwa razy tyle, ile byśmy normalnie użyli. Czyli, jeśli potrzebujemy normalnie 350ml, to robimy roztwór 700ml. Oczywiście, jeśli koreks mieści tylko 650ml, to robimy roztwór 650ml. Zalewamy i przez pierwsze 10s mieszamy powoli i spokojnie a potem odstawiamy koreks na 30min i w ogóle go nie ruszamy. Po 30min znów mieszamy delikatnie i powoli przez 15s i odstawiamy na kolejne 30min, by całe wywołanie trwało godzinę. Po godzinie wylewamy wywoływacz i dalej już tak, jak zwykle.

    Efekty? Negatyw wydaje się być wywołany akurat, a wygląda mięsiście. Oczywiście efekty będę mógł ocenić dopiero, jak zrobię odbitki, ale wygląda bardzo obiecująco. Jak już coś poskanuję to nie omieszkam się pochwalić

    Taki sposób wywoływania jest dość wygodny, bo miesza się raz na pół godziny, a chemii zużywa się mało (w moim przypadku wołałem film 120, więc zamiast 580ml roztworu zalałem koreks do pełna, czyli 650ml). Mam nadzieję, że i efekty są dobre
    Pzdr
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar radlakos
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Breslau
    Posty
    797
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    fp 4 wołałeś przez godzinę w tym rozcieńczeniu?
    Ja wołam wg tego : http://www.prf.vel.pl/prf/index.php?...=169&Itemid=53
    pozdrawiam Tomek

    CO ZA DUŻO, TO ZA WIELE
    www.monidlostudio.pl
    http://radlakos.blogspot.com/

  3. #3
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    A moze wywolywac akutancyjnie?i sprawdzic efekty

  4. #4
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dzemski
    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    Lublin
    Posty
    3.203
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria
    wywóluję w Rodinalu 1+100 od dłuższego czasu i mogę co nieco powiedzieć o takim wołaniu. Rzeczywiście z HP4 woła pięknie (20 stopni C - 20 minut), eleganckie przejścia tonalne, ładnie rozwinięte kontrasty. Wszystko byłoby cudowne, ale jest też jeden minus takiego wołania. Otóż, przy tym rozcieńczeniu (i większych) po pewnym czasie zaczyna "płynąć" emulsja. Daje to plus w postaci praktycznie braku zaziarnienia, ale poważny minus w postaci zaniku szczegółów, a co za tym idzie, niemożliwości wykonania dużych odbitek.

  5. #5
    | OlyJedi Awatar Smerf Maruda
    Dołączył
    Dec 2005
    Mieszka w
    Stolyca
    Posty
    2.579
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez lucca Zobacz posta
    A moze wywolywac akutancyjnie?i sprawdzic efekty
    Przecież to było właśnie wołanie akutacyjne

  6. #6
    | OlyJedi Awatar suchar
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Wa-wa
    Posty
    3.192
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Oto jedna klatka z tego negatywu. Moim zdaniem wyszło bardzo ładnie, oceńcie sami.


    Pzdr
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

  7. #7
    | OlyJedi Awatar Smerf Maruda
    Dołączył
    Dec 2005
    Mieszka w
    Stolyca
    Posty
    2.579
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Faktycznie, doskonały skan.


  8. #8
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Smerf Maruda Zobacz posta
    Przecież to było właśnie wołanie akutacyjne
    Ale babola strzelilem,ale myslalem o innej metodzie

  9. #9
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar radlakos
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Breslau
    Posty
    797
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    rzeczywiście ładne, zastanawia mnie tylko fakt, że wywołujesz dwa razy dłużej niż podają wszelkie tabele. Podejrzewam , że jest to spowodowane rzadkim mieszaniem , a co za tym idzie, do emulsji dochodzi mało świeżego wywoływacza.

    ps. A w jakiej temp ???
    pozdrawiam Tomek

    CO ZA DUŻO, TO ZA WIELE
    www.monidlostudio.pl
    http://radlakos.blogspot.com/

  10. #10
    | OlyJedi Awatar Smerf Maruda
    Dołączył
    Dec 2005
    Mieszka w
    Stolyca
    Posty
    2.579
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    @radlakos: niektórzy zostawiają filmy w wywoływaczu na noc, albo nawet na 12 godzin. Wołałem przez godzinę, nic nie mieszając, wyszło bardzo ładnie.

    Wołanie akutacyjne (w większym rozcieńczeniu) ma na celu zwiększenie ostrości konturów, zdjęcia wychodzą wyraźniejsze.

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.