Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Obraz karty XD

  1. #1
    cypeks
    Gość

    Obraz karty XD

    Witam

    Przez brak wiedzy wsadziłem moją kartę XD do czytnika usb w celu przegrania zdjęć na PC. Nie byłoby w tym nic strasznego, gdyby nie to że zamiast kopiuj dałem wytnij. Po tej operacji mój Olek przestał widzieć kartę. Formatowanie jej w aparacie, jak i pod Windowsem nic nie daje. Przegrzebałem cały internet i jedyne czego się dowiedziałem, że najskuteczniej jest odtworzyć kartę z obrazu. Tu moja prośba: proszę osobę, która posiada kartę XD FujiFilm ewentualnie Olympus o pojemności 128MB i mogłaby zrobić dla mnie obraz tej karty i wysłać mi go mailem, to będę bardzo wdzięczny. Sposobów na wykonanie takiego obrazu jest wiele. Jak znajdzie się osobą chętna mi pomóc, to na forum wyjaśnie krok po kroku, co trzeba zrobić, aby taki obraz karty utworzyć. Zaznaczam, że musi to być karta o pojemności 128MB.

  2. #2
    | OlyJedi Awatar skow
    Dołączył
    Dec 2005
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    1.087
    Siła reputacji
    28
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez cypeks Zobacz posta
    Witam

    Przez brak wiedzy wsadziłem moją kartę XD do czytnika usb w celu przegrania zdjęć na PC. Nie byłoby w tym nic strasznego, gdyby nie to że zamiast kopiuj dałem wytnij. Po tej operacji mój Olek przestał widzieć kartę. Formatowanie jej w aparacie, jak i pod Windowsem nic nie daje. Przegrzebałem cały internet i jedyne czego się dowiedziałem, że najskuteczniej jest odtworzyć kartę z obrazu. [..] Zaznaczam, że musi to być karta o pojemności 128MB.
    Wycięcie (czyli skopiowanie + skasowanie) nie powinno uszkodzić systemu pliku ani podziału na partycje więc wgranie obrazu na kartę raczej nie pomoże.

    Jeśli faktycznie zmianie uległ podział partycji (przez co aparat nie widzi karty) wystarczy pewnie pierwszych kilobajtów z początku karty. Z formatowaniem (założeniem systemu plików) aparat powinien już sobie poradzić.

    Inna rada: spróbować sformatować kartę w jakimś aparacie Fuji. Podobno radzą sobie znacznie lepiej w przywracaniu uszkodzonych kart od aparatów Olympusa.
    ORF Viewer 1.10 - program do szybkiego przeglądania plików ORF (100% "czystej" Javy)
    Obsługuje również E-30, E-620 i E-P1

  3. #3
    cypeks
    Gość
    Nie wiem co dokładnie było przyczyną uszkodzenia karty, wiem natomiast po jakiej operacji aparat zaczął pokazywać mi card error. Przenoszenia plików odbywało się w czytniku kart a nie w aparacie i byćmoże zawinił czytnik. Sama karta wydaje się być sprawna, ponieważ po podłączeniu aparatu do komputera jest widoczna jako dysk zewnętrzny i można z niej cztać i na nią zapisywać. Kartę próbowałem formatować w aparacie ale nic to nie daje bo nadal dostaję card error. Zdjąłem i założyłem na niej na nowo partycję sformatowałem z komputera (FAT12, FAT16 i FAT 32) ale nadal to samo, przeprowadziłem nawet formatowanie niskopoziomowe i nadal card error.
    O metodzie formatowanie Finepixem też przeczytałem, niestety nie mam możliwości sprawdzenia tego, ponieważ nie mam dostępu do takiego aparatu
    Wyczytałem natomiast, że karty XD są w jakiś specjalny sposób formatowane fabrycznie i nie powinny być formatowane w niczym innym niż w aparacie. Dlatego też chciałem wgrać obraz oryginalnej karty i jeżeli moja karta nie jest fizycznie uszkodzona to taka operacja powinna przynieść pożądany efekt.

  4. #4
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Eddie
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    3.747
    Siła reputacji
    90
    Moja galeria
    Niestety, zdarzyło mi się kiedyś popełnić podobny błąd. Karta w czytnik i Wytnij. Potem walczyłem pół nocy, żeby zdjęcia z niej odzyskać. Sama karta pozwoliła się sformatować w aparacie.
    Potem to samo, jakby nauki było nie dość, jednak tym razem zrobiłem Skopiuj. Tym razem tylko część zdjęć szlag trafił.
    Od tamtej pory, jeśli już zdarzy mi się coś zapisać na xD, którą tylko jako zapas noszę, najpierw kopiuję w aparacie na CF, a z tymi już problemu nie ma.
    Wg Karola najlepsza stopka na OC: Canonizacja św. Bernarda z Olympu AD 2011

    [...]Nie patrzę na to jak na efekt pracy z aparatem cyfrowym i oprogramowaniem, dzięki któremu wszystko mogę idealnie wyczyścić i obrabiając zdjęcie też nie myślę w ten sposób, że skoro mam takie narzędzia, to powinienem wszystko doprowadzić do stanu sterylnego.[...]

    BernArt - Moje zdjęcia

  5. #5
    | OlyJedi Awatar skow
    Dołączył
    Dec 2005
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    1.087
    Siła reputacji
    28
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez cypeks Zobacz posta
    1. Zdjąłem i założyłem na niej na nowo partycję

    2. Wyczytałem natomiast, że karty XD są w jakiś specjalny sposób formatowane fabrycznie i nie powinny być formatowane w niczym innym niż w aparacie. Dlatego też chciałem wgrać obraz oryginalnej karty i jeżeli moja karta nie jest fizycznie uszkodzona to taka operacja powinna przynieść pożądany efekt.
    1. Ale partycja na karcie teoretycznie powinna spełniać określone parametry: ilość sektorów, ilość cylindrów itp

    2. Informacje o których mówisz są zapisywane w obszarze normalnie niedostępnym dla systemów operacyjnych (np informacja o tzw funkcji "panorama") ale to nie ma nic wspólnego z partycją czy systemem plików.
    Jak widać od czasu do czasu czytniki coś pogrzebią tam gdzie nie powinny i stąd te problemy.
    ORF Viewer 1.10 - program do szybkiego przeglądania plików ORF (100% "czystej" Javy)
    Obsługuje również E-30, E-620 i E-P1

  6. #6
    cypeks
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez skow Zobacz posta
    1. Ale partycja na karcie teoretycznie powinna spełniać określone parametry: ilość sektorów, ilość cylindrów itp
    Wszystko się zgadza, dlatego też potrzebuję kogoś, kto ma kartę 128MB i zrobiłby z niej obraz.
    Cytat Zamieszczone przez skow Zobacz posta
    2. Informacje o których mówisz są zapisywane w obszarze normalnie niedostępnym dla systemów operacyjnych (np informacja o tzw funkcji "panorama") ale to nie ma nic wspólnego z partycją czy systemem plików.
    Jak widać od czasu do czasu czytniki coś pogrzebią tam gdzie nie powinny i stąd te problemy.
    Wykonanie obrazu bit po bicie, np. linuksowym poleceniem dd lub cat powinno sobie z tym poradzić, jeżeli ktoś nie ma dostępu do linuksa, to wynajdę podobne narzędzie pod windowsa. Proszę tylko o chętnego, który wykona dla mnie obraz takiej karty a ja poprowadzę go za "rączkę" krok po kroku w jaki sposób może wykonać taki obraz.

  7. #7
    | OlyJedi Awatar skow
    Dołączył
    Dec 2005
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    1.087
    Siła reputacji
    28
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez cypeks Zobacz posta
    Wszystko się zgadza, dlatego też potrzebuję kogoś, kto ma kartę 128MB i zrobiłby z niej obraz.

    Wykonanie obrazu bit po bicie, np. linuksowym poleceniem dd lub cat powinno sobie z tym poradzić
    Sęk w tym, że nie pomoże. Za pomocą dd możesz najwyżej zrobić "obraz" karty czyli tylko to co widzi system operacyjny (partycje+system plików) czyli część logiczną karty a nie fizyczną.

    Pod tym adresem masz specyfikację kart SmartMedia
    http://www.win.tue.nl/~aeb/linux/sma...dia_Format.pdf
    Jak dla mnie xD to to samo co SM tylko w innej obudowie.
    Na stronie 8 i 9 masz opisany CIS (Card Information System). Jest to blok o rozmiarze 256 bajtów. Za pomocą jakiegoś hexedytora utwórz plik o rozmiarze 256 bajtów i przeklep te informacje. Pod linuxem za pomocą "dd" wgraj ten pliczek do pierwszego bloku karty. Włóż kartę do aparatu. Jeśli aparat rozpozna ten blok to go "wciągnie" (ukryje w wewnętrznej strukturze karty tak że przy ponownym odczycie karty za pomocą "dd" już tego nie zobaczysz.)

    Jak to się uda to aparat już nie pokaże "Card error" i będziesz mógł ją sformatować w aparacie.
    ORF Viewer 1.10 - program do szybkiego przeglądania plików ORF (100% "czystej" Javy)
    Obsługuje również E-30, E-620 i E-P1

  8. #8
    cypeks
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez skow Zobacz posta
    Sęk w tym, że nie pomoże. Za pomocą dd możesz najwyżej zrobić "obraz" karty czyli tylko to co widzi system operacyjny (partycje+system plików) czyli część logiczną karty a nie fizyczną.
    Tu się z tobą nie zgodzę, ponieważ dd działa bardzo blisko warstwy sprzętowej i w niektórych przypadkach olewa to co widzi system i robi po swojemu. Osobiście robiłem i nagrywałem obrazy systemów operacyjnych przystosowanych do urządzeń przenośnych zapisanych na pamięciach Compact Flash właśnie za pomocą dd. Wszystko pięknie się nagrywało włącznie z sektorem MBR, którego jak wiadomo nie widać z poziomu systemu operacyjnego i siedzi w pierwszym 512 bajtach nośnika

    Koniec mojego wymądrzania się, bo być może z xD jest inaczej. Zrobię to co proponujesz i napiszę jaki był tego efekt.

  9. #9
    | OlyJedi Awatar skow
    Dołączył
    Dec 2005
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    1.087
    Siła reputacji
    28
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez cypeks Zobacz posta
    Tu się z tobą nie zgodzę, ponieważ dd działa bardzo blisko warstwy sprzętowej i w niektórych przypadkach olewa to co widzi system i robi po swojemu.
    "dd" jedynie kopiuje jeden plik na drugi. I nic więcej. Jest tak prymitywny że genialny. I nie ma bladego pojęcia o sprzęcie.

    Cytat Zamieszczone przez cypeks Zobacz posta
    Wszystko pięknie się nagrywało włącznie z sektorem MBR, którego jak wiadomo nie widać z poziomu systemu operacyjnego i siedzi w pierwszym 512 bajtach nośnika

    Koniec mojego wymądrzania się, bo być może z xD jest inaczej. Zrobię to co proponujesz i napiszę jaki był tego efekt.
    MBR widać bardzo dobrze z poziomu systemu operacyjnego


    A teraz konkrety.
    Zamiast się męczyć masz tu gotowca.

    ====== początek pliku
    AQPZAf8YAt8BIAQAAAAAIQIEASICAQEi
    AwIEBxoFAQMAAg8bCMDAoQFVCAAgGwrB
    QZkBVWTw//8gGwyCQRjqYfABB/YDAe4b
    DINBGOphcAEHdgMB7hUUBQBPTFlNUFVT
    AFBBTiAAMS4wAP8UAP/AAAAAAAAAAAAA
    AAAAAAAAAAA=
    ====== koniec pliku

    Skopiuj treść między początkiem a końcem do pliku.
    Wywołaj:
    base64 -d plik > cis_panorama

    Plik "cis_panorama" powinien mieć 128 bajtów

    md5sum cis_panorama
    80afc7300fdf8984289a85c7caed56a7

    Wgraj to za pomocą dd na początek karty.

    PS. Może odpali Ci się "panorama"
    ORF Viewer 1.10 - program do szybkiego przeglądania plików ORF (100% "czystej" Javy)
    Obsługuje również E-30, E-620 i E-P1

  10. #10
    cypeks
    Gość
    Niestety nie pomogło. Nagrywałem ten plik zarówno do urządzenia (/dev/sdd) z założoną partycją, bez jakiejkolwiek partycji i na założoną partycję (/dev/sdd1) Powoli kończą mi się pomysły co jeszcze można zrobić z taką kartą. Jak przyjdzie Ci do głowy jeszcze jakiś pomysł, to będę wdzięczny.

Podobne wątki

  1. Obraz w wizjerze E-3.
    By Anax in forum Korpusy 4/3
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 31.03.11, 14:29
  2. E300- rozmazany obraz w macro
    By leszcz25 in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 14.06.10, 17:16
  3. obraz na lcd
    By marudazk in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 25.03.09, 19:49
  4. Nakładka ME-1 powiększająca obraz w E 500
    By Rafał Czarny in forum E-System
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 6.01.06, 15:19

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.