Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Pomoc w wyborzę szkła pod m42

  1. #1

    Dołączył
    Jan 2008
    Mieszka w
    Opole
    Posty
    27
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Pomoc w wyborzę szkła pod m42

    Witam

    Posiada Olympusa E-410 w dualkicie, jednak pomału mi to nie starcza i chciałbym wejść w M42 i dokupić jaką 50tkę 1.8 do portretu.

    Obecnie mogę wydać max 80 zł (nielicząc przejściówki) wiem ze to mało ale mam do wyboru 2 obiektywiki właśnie w tej cenie:

    Pentaflexa Auto Color 1.8/50 i Pentacona Auto 1.8/50 MC

    czy jednak poczekać dozbierac na adapter OM i kupić 50tke Zuiko.

    Nie wiem jak sprawa wygląda właśnie z e-410, dużo osób narzeka na kijowy wizjer i trudność w ostrzeniu.

    Jakie by było wasze stanowisko w tej sprawie będę wdzięczny za pomoc Olympusomaniacy!

  2. #2
    | OlyJedi Awatar a_wykrota
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Pyrlandia
    Posty
    853
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Weź Pentacona. Dobre szkło dość ostre i ładnie rysuje. Za tą kasę możesz też pomyśleć o Heliosie 58mm f2. Ja osobiście nie mam problemów z ostrzeniem. Jest ok. Wiadomo potrzeba trochę wprawy ale ogólnie da się zrobić dobre zdjęcie.
    Z Heliosem trzeba trochę pokombinować, żeby zatkać bolec, gdyż nie ma on regulacji auto - manual. - są też przejściówki z blokadą bolca.
    Tanie szkło ale naprawdę dobre....
    Odwrotnie zamocowane nadaje się świetnie do makro.
    Tu masz portret z Pentacona:
    Anna

    tu z Heliosa:
    Patrząc w dal

    Obydwa portrety na pełnej dziurze. W Pentaconie f1.8 w Heliosie f2.
    Kątem oka mego :
    jednego - www.wykrota.wordpress.com
    drugiego - www.adrianwykrota.pl

  3. #3
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Na początek kup nawet coś prostszego i zarazem najtańszego, np. Heliosa 44M-4 f/2.0 (to jest 58 mm), ok. 40 zł. Nie będziesz narzekał jeśli wybierzesz egzemplarz zadbany i bez luzów. To tyczy się każdego M42 i OM. Jest "ciemniejszy" (odrobinę) niż te które wymieniłeś, ale tak naprawdę by zrobić portret to przymkniesz go co najmniej do 2,8. Inaczej będziesz miał ostre jedynie to na co wyostrzysz. Przy otwartej na maxa przysłonie (1.8 w przypadku podanych przez Ciebie szkieł) rzadko kiedy wychodzi coś ostrego poza tym na co ostrzysz (chyba że to coś jest zupełnie płaskie, a płaszczyzna ostrości przebiega przez cały fotografowany obiekt).

    Co do ostrzenia. Trzeba poćwiczyć. Jeśli naprawdę masz słaby wzrok, to nie ma rady... ostrzyć w powiększeniu w trybie LV (choć nie jestem pewien czy e-410 ma powiększenie w trybie LV, tak jak 510-tka).
    Ktoś kto nigdy nie ostrzył ręcznie, zwykle potrzebuje poświęcić kilkanaście, kilkadziesiąt pstryków by wyczuć obiektyw i matówkę. Z tego co widziałem w "większym bracie" e-410, czyli e-510, jest na tyle dobra matówka, że ktoś z dobrym wzrokiem poradzi sobie z ostrzeniem przy jej pomocy. Zawsze pozostaje wymiana matówki lub dandelion.

  4. #4
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    Toruń
    Posty
    1.869
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    Większość moich zdjęć w galerii, które robiłem m42, wykonywałem tym obiektywm http://allegro.pl/item428970814_auto...per_jasny.html
    (konkretnie tym - 50-ek Revuenona jest kilka rodzajów).
    I nigdy sie go nie pozbędę

  5. #5

    Dołączył
    Jan 2008
    Mieszka w
    Opole
    Posty
    27
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dzięki za pomoc, już co nie co wiem.

    A jak sprawa tyczy sie cropa, bo normalnie będzie ekwiwalent 100mm, a jakbym np. chciał zrobić zdjęcie całej osobie, czy uzyskam małą głębie ostrości czy będzie to podobne do zdjęc z obiektywu 40-150mm hehe nie wiem czy mnie zrozumieliście (chodzi o to czy nie będzie za ciasno, i bede max. mógł wykonywac zdjęcia od pasa w górę )
    Ostatnio edytowane przez jestmeksyk ; 4.09.08 o 10:08

  6. #6
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez jestmeksyk Zobacz posta
    Dzięki za pomoc, już co nie co wiem.

    A jak sprawa tyczy sie cropa, bo normalnie będzie ekwiwalent 100mm, a jakbym np. chciał zrobić zdjęcie całej osobie, czy uzyskam małą głębie ostrości czy będzie to podobne do zdjęc z obiektywu 40-150mm hehe nie wiem czy mnie zrozumieliście (chodzi o to czy nie będzie za ciasno, i bede max. mógł wykonywac zdjęcia od pasa w górę )
    Im większa ogniskowa tym dalej od modela trzeba się ustawić. Chyba o to Ci chodzi?

    Co do 40-150, to generalnie ten obiektyw nie zależnie od wersji ma większą głębie ostrości, niż wspominane M42. Dzięki minimalnemu otworowi przysłony (stary miał min. f/3,5, nowy jak sięgam pamięcią f/4,0). Przy 40 milimetrach ze światłem 3,5 lub 4,5 masz głębie, która powinna wystarczyć na zmieszczenie w przestrzeni GO, całej osoby od czubka nosa do najdalej widzianych krańców głowy. Przy jasnych obiektywach systemu M42 czy OM, gdzie otwór przysłony to wartości z zakresu 1.8-2.8, zmieszczenie portretowanej osoby w GO, bez przymykania przysłony do 2.8-3.5, jest praktycznie nie możliwe.

    Właściwie to proponuje byś zrobił sobie test. By zrozumieć zależność przysłony względem głębi ostrości, na Twoim miejscu, popróbowałbym na jakimś cierpliwym modelu różne ustawienia otworu przysłony. Posadź modela w jakimś dostatecznie doświetlonym miejscu. Ustaw przed nim aparat na statywie. Poproś modela by zachował względnie jedną pozycje. Z racji tego, że w exifie zdjęcia nie zapisze się ustawienie przysłony obiektywów manualnych, sugeruje przy wykonywanych testach poprosić portretowanego modela by w kadrze trzymał jakiś mały kawałek kartki z napisaną wartością przysłony jaką przy danym zdjęciu ustawisz na obiektywie. Dla celów poznawczych podepnij także 40-150. Wyniki porównaj sobie na ekranie. Po takim teście Twoje wątpliwości co do GO zostaną rozwiane.

Podobne wątki

  1. Pomoc w wyborze filtra!
    By Lucas in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 26.01.10, 07:31
  2. Pomoc w wyborze
    By Roso in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 24.08.06, 12:12
  3. Pomoc w wyborze analoga...
    By HrabiaMiod in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 20.07.06, 22:49
  4. Pomoc w wyborze
    By nerwus in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 27.10.04, 03:04

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.