Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 33

Wątek: Wybór lusterka analogowego.

  1. #1
    | OlyJedi Awatar a_wykrota
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Pyrlandia
    Posty
    853
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria

    Wybór lusterka analogowego.

    Z całym szacunkiem do Waszej wiedzy, pragnę zadać pytanie(ale to patetycznie brzmi) o aparat analogowy.
    Myślę o poszerzeniu ekwipunku fotograficznego i zakupieniu czegoś porządniejszego od Zenita 12xp.
    Teraz tak.
    Pierwsza rzecz to budżet : powiedzmy do 200 zł.
    Myślałem o średnim formacie (Pentacon Six) ale na razie sobie odpuszczam.
    Zdecydowałem się na mały obrazek.
    Polecicie coś ze stajni Olka? OM10? - myślę, że może byłoby to dobre rozwiązenie ze względu na obiektywy który przez adapter wykorzystam z e-510. Co o tym myślicie?
    Może coś z AF?
    Słyszałem wiele dobrego o Najkonie f60. To dobry pomysł?
    A może jakiś Praktica na m42? Kilka ciekawych szkieł posiadam a i przejściówka na m42 do e510 się znajdzie.
    Mam dylemat czy iść w nowsze z AF czy zostać przy Olku , czy pójść dalej w M42?
    Bardzo proszę o wskazówki co mam zrobić
    Będę bardzo wdzięczny
    Ostatnio edytowane przez a_wykrota ; 28.08.08 o 17:17
    Kątem oka mego :
    jednego - www.wykrota.wordpress.com
    drugiego - www.adrianwykrota.pl

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dzemski
    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    Lublin
    Posty
    3.203
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria
    Ja polecę Ci 2 aparaciki (które sam posiadam
    Minolta x300 (elektroniczny światłomierz i elektroniczna migawka)
    Vivitar v2000 (elektroniczny światłomierz, reszta czysto mechaniczna, aluminium, mocowanie PK)
    Obydwa tanie i nie do zajechania

    Ze średnim formatem mozna powalczyć z nowiutkim Kievem 60 za niespełna 300 zł. Jesli masz kogoś na Ukrainie to spokojnie to cudo dorwiesz za 200-250 zł.

  3. #3
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wykrecik Zobacz posta
    Polecicie coś ze stajni Olka? OM10? - myślę, że może byłoby to dobre rozwiązenie ze względu na obiektywy który przez adapter wykorzystam z e-510. Co o tym myślicie?
    Może coś z AF?
    Bardzo fajny aparacik. I tanio można go wyjąć na Allegro.

    Ja polecam OM-2(n), ale to już znacznie droższy gips. Zakochany jestem w tej puszce. Udało mi się wyrwać czarny (rzadszy) w stanie funkielnówkanieśmigany (to już unikat).
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

  4. #4
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar wujek.samo.h
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Lublin, Poland, Poland
    Posty
    1.131
    Siła reputacji
    41
    Moja galeria
    Posiadam Nikona F65. Nie robię nim zdjęć, bo mnie nie stać Natomiast jest to plastikowe cudeńko, którym nawet z kitowym zestawem można dużo zrobić. Pomimo, że jest plastikowy, nie można mu odmówić solidności - mój przeżył upadek na chodnik, ciekły wosk, upał w Dead Valley, 7 lat bez torby foto... Jedyne czego temu sprzęcikowi brakuje to pomiar punktowy światła oraz brak możliwości wyłączenia diody wspomagającej AF. Tak na marginesie - ostatnio miałem okazję (nie powiem przyjemność) pobawić się wieczorkiem N D40x - jestem pewien, że mój staruszek lepiej by ustawił ostrość w tych warunkach.

    Co się zaś tyczy wyboru - z AF czy bez. Cena "z" dramatycznie spadła, za niecały 1000 zł można mieć już nikona F90(!), zaś stare manuale trzymają fason i cenę, pewnie dlatego, że nie kupuje się ich dla osiągów, ale dla tej jakości wykonania i zabawy. Dlatego też wydaje mi się, że choć AF Nikona F60/F65 kusi, rozsądniejszym rozwiązaniem byłby zakup manualala. Z AF zdjęcia robi się prawie tak samo jak na cyfrowym aparacie - manual stwarza możliwość uprawiania fotografii "bez elektroniki" - może być to bardziej odkrywcze.

    Reasumując AF na kliszę pewnie szybciej Ci się znudzi, ale jeśli zastanawiasz się nad kupnem Nikona F60/F65 to mogę polecić ten sprzęt.
    Ostatnio edytowane przez wujek.samo.h ; 28.08.08 o 17:30
    MK

  5. #5
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria
    Fajny też jest pentax spotmatic. Jest na gwint m42, więc można podpinać tanie ruskie i enerdowskie wynalazki.

    Ale jak zaczynasz zabawę z analogiem to wejdź w OMa. Powolutki skompletujesz sobie system - cudeńko.
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

  6. #6
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Karol
    Dołączył
    May 2004
    Mieszka w
    las pod TARNOWem...
    Posty
    5.346
    Siła reputacji
    170
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wykrecik Zobacz posta
    A może jakiś Praktica na m42? Kilka ciekawych szkieł posiadam a i przejściówka na m42 do e510 się znajdzie.
    Zważywszy na budżet i fakt, że nie sam aparat robi foty - potrzebny jeszcze obiektyw jest to niezłe wyjście. Praktici serii LTL/MTL/VLC są taniutkie a szkła m42 dość łatwo sprzedać czy wykorzystać gdzie indziej. Te aparaty trudno zajeździć, do dziś widuję wiele egzemplarzy w świetnym stanie. Ich migawki (metalowe o przebiegu pionowym) były bardzo udane, mają czas synchro z lampą 1/125. Pomimo upływu lat ładnie trzymają czasy. Jak nie masz baterii - nie masz światłomierza ale foty możesz robić.
    Czasem trzeba w nich wyregulować światłomierz (można zrobić samodzielnie mając dla porównania aparat z dobrym pomiarem światła) i je uszczelnić - pokrywa komory filmu przy zawiasie - z biegiem czasu to czym było uszczelnione się sypie i trzeba tam czymś podkleić - np. kawałkiem czarnego aksamitu. Acha - no i zmorą szkieł m42 jest zacinanie się mechanizmów przysłony, sklejenie listków itp. Można fotografować na roboczej przysłonie bo układ popychacza może nie zadziałać lub się spóźnić.
    Pomimo tych wad polecam Prakticę - nie popłyniesz za bardzo z kasą a jak zabawa się spodoba możesz kupić coś bardziej wysublimowanego...

    Edit - jeszcze jedno. Uważam, że w dobie cyfry zabawa w kliszę ma jak najbardziej sens ale jak się bawić to się bawić - najlepiej mechanicznie sterowana migawka, manual focus, ręczny przesuw filmu itd., a nie jakieś wynalazki z silnikami w środku...
    Ostatnio edytowane przez Karol ; 28.08.08 o 17:49
    zmiana nicka: ktotek -> Karol
    Polska B - wątek ze zdjęciami
    Facebook

  7. #7
    | OlyJedi Awatar a_wykrota
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Pyrlandia
    Posty
    853
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Dziękuję serdecznie wszystkim za komentarze.
    Więc na sam początek nasuwa mi się konkluzja, że nie do końca warto bawić się w coś z AF... do tego szkła.... hmmm chyba odpada. Chociaż Wujek trochę mnie zachęcił swoim postem.
    Dżemski myślałem też o Minolcie. Możesz coś więcej o niej napisać? Jak ze szkłami? Jak z awaryjnością?
    Mam starego Zenita 12xp i znam zabawę z full manualem... piękna sprawa...
    Do tego szykuje się małe zawirowanie z ciemnią i własnoręcznym wywoływaniem ( pomału kompletuje całość) także i to przemawia za tym, że zostanę przy analogu na dłużej.
    Rafale OM byłby super rozwiązaniem - przeraża mnie tylko jedna rzecz ceny obiektywów..... świetnych obiektywów i mało spotykanych... Taka Praktica jak zauważył Ktotek byłaby przy takim budżecie optymalnym wyjściem...
    Posiadanie kilku szkiełek i duża dostępność tanich obiektywów jakoś zamydla mi oczy.
    Co myślicie o takim cudzie?
    http://allegro.pl/item424887795_prak...ywy_torba.html
    Wiem, że 2 z tych obiektywów już posiadam - można by było je sprzedać i bym wyszedł na zero
    Tak naprawdę ciężki orzech do zgryzienia
    Edit : Też uważam, że zabawa w kliszę ma jak najbardziej sens....
    Ostatnio edytowane przez a_wykrota ; 28.08.08 o 18:01
    Kątem oka mego :
    jednego - www.wykrota.wordpress.com
    drugiego - www.adrianwykrota.pl

  8. #8
    Awatar piecka
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    40
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Za Rafałem polecam OM-2n. Super manualna lustrzanka. Super kompaktowa z wielkim wizjerem. Zasilanie 2 bateryjki, które kupisz w kazdym kiosku za 2 ziko. A wykonanie hmmmmmmmm kwintesensja mechaniki. No i pomiar OTF!!

    Najkona F60 miałem kilka lat, całkiem zgrabnie skrojona lustrzanka. Nie ma spota, ale to i tak porządny sprzęt z AF.

    Może coś od pana pentakxa np MZ-5. Ma wszystko i ergonomia uzytkowania wspaniała.
    E-330, OM2n, XZ-1; ZD 14-54v1, 40-150v1, 35, Metz 48 AF-1; Zuiko OM 50/1.8, Tokina 70-210 SD, 28-70 SD; Industar 61 L/Z, Takumar 200/4.

  9. #9
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wykrecik Zobacz posta
    Chociaż Wujek trochę mnie zachęcił swoim postem.
    To niech Ci Wujek zafunduje pełnoklatkowe szkiełka AF do Nikosia.
    _______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
    Ostatnio edytowane przez Rafał Czarny ; 28.08.08 o 18:19 Powód: Automatyczne scalenie postów
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

  10. #10
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dzemski
    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    Lublin
    Posty
    3.203
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria
    z awaryjnością tej Minoltki się nie spotkałem, mój aparacik rzeźbi już u 3 właściciela i ma jakieś ponad 20 latek. Jedyny kłopot to bateria, jak nie masz to nie jedziesz, bo migawka zasilana jest baterią. Zaleta to wizjer gigant i tryb dla laików (A, aparat dobiera czas do przysłony). Szkła jeszcze do złapania i dość znośnie kosztują, bo nie pasują do nowych minolt i soniaczów.

Podobne wątki

  1. Konwerter analogowego sygnału video na USB
    By zbyma72age in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 14.09.10, 23:56
  2. obiektywy od analogowego penatxa
    By adriano210 in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 13.04.09, 19:41
  3. Odpowiedzi: 62
    Ostatni post / autor: 3.12.08, 09:13
  4. Prosze o poradę przed zakupem analogowego lustra
    By michaelangelo in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 4.01.08, 16:39

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.