Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 33

Wątek: Wybór lusterka analogowego.

  1. #21
    rocco
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez dorjan Zobacz posta
    Praktica BC1 to ostatni metalowy korpus w serii B, z miękkimi, skóropodobnymi okładkami z przodu i z tyłu korpusu. Jego wielkość i waga są porównywalne z OM.
    Miałem to body, było naprawdę swietne, bez dwóch zdań.
    Poleciłbym ale o szkiełka z bagnetem "B" trudniej niż o M42.

  2. #22
    | OlyJedi Awatar a_wykrota
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Pyrlandia
    Posty
    853
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Rocco podobno jest reduktor i można podpinać m42.
    Kątem oka mego :
    jednego - www.wykrota.wordpress.com
    drugiego - www.adrianwykrota.pl

  3. #23
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Karol
    Dołączył
    May 2004
    Mieszka w
    las pod TARNOWem...
    Posty
    5.346
    Siła reputacji
    170
    Moja galeria
    Praktici serii B mają elektronicznie sterowaną migawkę więc bez baterii nie pociągną (poza jednym mechanicznym czasem). Optyka jest wbrew pozorom łatwo dostępna i tania chociaż nie ma dużego wyboru tych szkieł. Przejściówka m42 - ok - ale tylko oryginalna Pentacona i należy sprawdzić działanie pomiaru światła -przekłamanie o 1EV jest dość częste. Optyka ta jest IMHO minimalnie lepsza niż odpowiedniki na m42 - mam na myśli Pentacony MC 28/2.8, 135/2.8 i 50/1.8 - taki zestaw jest tani, łatwy do dostania i zrobisz nim prawie wszystko. Wadą tej optyki - BP - jest brak możliwości podpięcia jej do jakiegokolwiek cyfrowego korpusu. Cymesikiem wśród obiektywów BP jest 50/1.4 - to szkło było w zestawie z BX20/BX20s kierowane na export do krajów zachodnich. Osobiście kupiłbym właśnie ten aparat a nie wcześniejsze - dość awaryjne wersje, padała elektronika. Kilka lat używałem BX20 bezawaryjnie. Wadą wszystkich Praktic serii B sa duże wibracje lustra - głośna praca, do czasów 1/15-1/4s trzeba naprawdę solidny statyw. Często też psuły się naciągi filmu - mozna zrobić w serwisie - włożyć znacznie lepszy mechanizm ale za jakieś 100zł.
    Ostatnio edytowane przez Karol ; 29.08.08 o 16:58
    zmiana nicka: ktotek -> Karol
    Polska B - wątek ze zdjęciami
    Facebook

  4. #24
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2006
    Mieszka w
    podlaskie
    Posty
    296
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Praktica BX20 ma rzeczywiście kilka funkcji więcej. Najważniejszą jest pomiar światła błyskowego TTL. Mniej ważne udogodnienia to kontrolka korekty ekspozycji i pamięć pomiaru, oraz sygnalizacja nienaciągniętego filmu. Warto również wspomnieć o wygodniejszej dźwigni kontroli GO zintegrowanej z dźwignią samowyzwalacza.

    Jednak te drobnostki nie rekompensują metalowej obudowy i trwałych mechanizmów naciągu filmu i migawki jakie zastosowano w B200 i BC1.

    To właśnie BX20 jest najbardziej awaryjnym modelem. Plastikowe tryby naciągu migawki można uszkodzić po chwili nieuwagi przy mocniejszym naciągnięciu dźwigni. Migawka jest również innej konstrukcji i pracuje zupełnie inaczej niż w BC1. Naciąg w BC1 to niedoceniana rewelacja.

    BX20 sprzedawana była początkowo z obiektywem Prakticar o świetle 1,8, a już późniejsze wersje ze światłem 2,4. Nawet wcześniejszy Prakticar 50mm f:1,8 różnił się od obiektywu z BC1. Ten ostatni mógł ogniskować już od 33cm, co dawało odwzorowanie ok. 1:4, a model z BX20 ogniskował dopiero od 45cm.

    Podstawowe obiektywy do serii B można kupić już po kilkadziesiąt zł i są one tańsze od odpowiedników na M42. Popularny jest Pentacon Prakticar 28mm f:2,8 MC, Pentacon Prakticar 50mm f:1,8 MC, Pentacon Prakticar 50mm f:2,4 MC (wystaje z korpusu jedynie na 28mm, ale ogniskuje od 60cm), Pentacon Prakticar 135mm f:2,8 MC.

    Oryginalny adapter PB/M42 upolujemy w cenie ok. 30-40zł i wszystkie obiektywy M42 będą w pełni funkcjonalne.

    Pozdrawiam.

    Zapomniałem jeszcze dodać, że baterie stosowane w serii B są ogólnie dostępne. Można stosować niesamowicie trwałą baterię litową 6V PX28L lub alkaliczną 6V 4LR44.
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	BC1 BX20 front.jpg
Wyświetleń:	138
Rozmiar:	87,7 KB
ID:	7267   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	BC1 BX20 migawka.jpg
Wyświetleń:	134
Rozmiar:	75,7 KB
ID:	7268   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	BC1 adapter M42.jpg
Wyświetleń:	142
Rozmiar:	109,7 KB
ID:	7269   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	adapter PB_M42.jpg
Wyświetleń:	132
Rozmiar:	62,9 KB
ID:	7270  

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	BC1 Sonnar 200.jpg
Wyświetleń:	148
Rozmiar:	113,7 KB
ID:	7271  
    Ostatnio edytowane przez dorjan ; 30.08.08 o 00:25

  5. #25
    rocco
    Gość
    BC1 to był mój ulubiony aparat, z sentymentem oglądam dziś jego fotki
    Zrobiłem nim całą masę naprawdę fajnych fotek i to własnoręcznie wywołanych w łazience/ciemni. Wtedy wystarczyły mi (z konieczności bo innych nie było) trzy szkła, Pentacony 28, 50 i 135.
    Akurat wczoraj rozmawiałem z jednym z forumowiczow na GG o ciemni i analogowym fotografowaniu. Dziś miałbym już możliwośc zrobienia jej (ciemni) sobie w oddzielnym pomieszczeniu ale brakuje mi już zapału.
    Ale na BC1 naszła mnie ochota, może sobie upoluję?

  6. #26
    | OlyJedi Awatar robasss
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    deszczowa Szkocja
    Posty
    80
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria

    Prakica MTL 5B :)

    Dodam swoje trzy grosze - focilem PRAKTICA kilka lat i dzis w dobie cyfrowek gdy robie pokazy slajdow szczeki opadaja tym co nie focili analogowo, jakosc slajdow z tego sprzetu jest I klasa ( sensia 100 lub agfa RSX 50 ). Malo foce tym teraz bo za duzo do dzwigania ale polecam i pozdrawiam
    pozdrawiam robasss

  7. #27
    | OlyJedi Awatar Morlok
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.373
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Też miałem pożyczoną B200, na pół roku i sobie chwalę.
    Klin lepszy niz w OM-ce. Nie polecam serii BX. Psuło się cholerstwo. Do B200 i BC1 wkladali japońszczyzną, a do serii BX swoje wynalazki i sporo plastików made DDR.
    Wszystkie Practice miały jedna wadę, lustro kopało. Po przejściu na OM-1 była to pierwsza różnica która wpadła mi w oko.
    Automaty liczą, liczą, liczą .....na człowieka.

  8. #28
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    A co powiecie o mieszance analoga z cyfra-sredni format.

  9. #29
    | OlyJedi Awatar Morlok
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.373
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez lucca Zobacz posta
    A co powiecie o mieszance analoga z cyfra-sredni format.
    A dają tragarzy do noszenia ?
    Automaty liczą, liczą, liczą .....na człowieka.

  10. #30
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Pi-er17 Zobacz posta
    A dają tragarzy do noszenia ?
    Podobno tylko tragarki,ale silne

Podobne wątki

  1. Konwerter analogowego sygnału video na USB
    By zbyma72age in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 14.09.10, 23:56
  2. obiektywy od analogowego penatxa
    By adriano210 in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 13.04.09, 19:41
  3. Odpowiedzi: 62
    Ostatni post / autor: 3.12.08, 09:13
  4. Prosze o poradę przed zakupem analogowego lustra
    By michaelangelo in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 4.01.08, 16:39

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.