Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 61

Wątek: Nie kupuj kota w worku - mini-poradnik.

  1. #1
    Moderatorka Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Ania_
    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    zDolny Śląsk
    Posty
    3.693
    Siła reputacji
    74
    Moja galeria

    Exclamation Nie kupuj kota w worku - mini-poradnik.

    Mam nadzieję, że ten krótki poradnik pomoże przed zakupem niektórych produktów. Chciałabym także, aby w tym wątku podawać sprawdzone informacje o nieuczciwych lub budzących podejrzenia sklepach / sprzedawcach internetowych itp. - tak aby nie dać się w przyszłości oszukać. Jeśli macie jakieś doświadczenia w tym zakresie, to opiszcie je. Grunt, aby podawane informacje były w miarę rzetelne wraz z uzasadnieniem. Nie oceniamy uczciwości/nieuczciwości danej firmy - podajemy tylko informacje, z których wnioski należy wysnuć samemu.

    Kilka zasad tego wątku:
    1. Nie mówimy aukcjom on-line nie - mówimy tylko sprawdzajcie źródło nabycia.
    2. Promujemy legalne marki - nie adddidasy i nie nikea. Nie muszą być to drogie produkty, mogą być mniej znanych firm, ważne, aby sprzedawcy nie okłamywali, że zjeżdżają z tej samej taśmy produkcyjnej, kiedy w rzeczywistości jest to nie prawda.
    3. Nie dyskredytujemy jednych sklepów on-line na rzecz innych. Cena nie ma tu żadnego znaczenia. Może być drożej, ale ma być bezpiecznie.
    4. Korzystajcie z giełdy forumowej, jednakże pamiętajcie, że założyciele/administratorzy/członkowie forum nie ponoszą odpowiedzialności za transakcje. Sprzęt nabyty jednak od forumowego kolegi jest często w lepszym stanie technicznym niż od nieznajomego


    Jak bezpiecznie kupować?


    I Aukcje on-line

    Sprawdzajcie na ile możecie wiarygodność sprzedającego: liczbę komentarzy, za co są te komentarze, liczbę wystawionych produktów, od kiedy użytkownik funkcjonuje np. na Allegro.
    W przypadku osób prywatnych i wartościowego sprzętu proście o numery seryjne czy dowód zakupu. Ja odnalazłam jakiś czas temu już na aukcji swoje radio. Kradzione niestety nie tuczy.
    Jeśli macie wątpliwości dotyczące autentyczności sprzedawanych w większej ilości produktów, możecie zawsze zapytać się autoryzowanego przedstawiciela. Czasami "taniość" niestety się nie sprawdza.
    Szerzej o zachowaniu zasad bezpieczeństwa przeczytajcie tutaj i tutaj.
    O zakupach on-line na raty - można poczytać tutaj.

    II Sklepy internetowe
    Sprawdzaj opinie o sklepach internetowych na ogólnodostępnych portalach typu: www.ceneo.pl czy www.skapiec.pl. Dlaczego nie na stronie sklepu? A jaka jest gwarancja, że opinie nie są moderowane? Pytaj na forum gdzie kupić, wielu użytkowników korzysta ze sklepów i potrafią podzielić się opiniami. Czasami taniej nie znaczy lepiej.
    Wątek o upadku jednego ze sklepów internetowych jest tutaj.

    III Nabywanie od osób prywatnych
    Teoretycznie najbardziej obciążone ryzykiem. Jednak teoria swoje, praktyka swoje. Najlepiej jednak, aby towar większej wartości odbierać osobiście - mamy pewność, że dostaniemy to, co chcemy. Warto także po odbiór wybrać się z osobą towarzyszącą i umawiać się w miejscach publicznych, a nie w prywatnych mieszkaniach.

    IV Sprowadzanie sprzętu
    Sprzęt zza oceanu - pamiętaj o doliczeniu cła - nie zawsze Cię to ominie. Tak naprawdę żaden sprzedający w 100% nie może Ci tego zagwarantować.
    sprowadzanie sprzętu z USA - wątek I
    gdzie kupić w USA? - wątek II
    E-olek w USA - wątek III

    V Inne
    zakupy w programie OJ a faktura VAT- wątek

    Gdzie szukać pomocy?
    Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
    Europejskie Centrum Konsumenckie
    Federacja Konsumentów
    Międzynarodowy projekt: E-consumer

    Nabywanie produktów konkretnych firm - doświadczenia:

    LowePro
    President
    Sigma

    Nie daj się nabrać na podróbkę:

    Czy kupujemy podróbki?
    Walka z podróbkami w elektronice
    Zakupy w Chinach
    Zakupy w Chinach II

    Podróbka czy nie?
    Baterie i akumulatory
    - ogólnie o podróbkach na Allegro

    Karty pamięci:
    - Uwaga na podróbkę SanDisk - wątek
    - SanDisk (jak rozpoznać podróbkę - po ang.)
    - SanDisk (ogólnie)
    - SanDisk MS m2

    Obiektywy:
    - Sigma

    Okazja czy nie?
    Tani plecak z "Biedronki"

    Nabici w butelkę :
    JapanFoto
    Ostatnio edytowane przez Ania_ ; 5.07.12 o 21:44
    15 lat na forum. Dawniej jako Mysikrólik. Zawodowo jestem tu i tu.

  2. #2
    qbic
    Gość
    Dyskusja dotyczy toreb LowePro - dopisek M.

    To może być po prostu blokowanie tańszego źródła ... pytanie co oznacza dożywotnia gwarancja na torbę i kto jej potrzebuje?

    F-system nie musi brać odpowiedzialności za produkty sprzedawane przez inne źródła... tak jak RTV-EURO-AGD nie bierze odpowiedzialności za produkty kupione w sklepie Saturn
    Ostatnio edytowane przez Ania_ ; 19.08.08 o 21:32

  3. #3
    Moderatorka Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Ania_
    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    zDolny Śląsk
    Posty
    3.693
    Siła reputacji
    74
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez qbic Zobacz posta
    To może być po prostu blokowanie tańszego źródła ... pytanie co oznacza dożywotnia gwarancja na torbę i kto jej potrzebuje?

    F-system nie musi brać odpowiedzialności za produkty sprzedawane przez inne źródła... tak jak RTV-EURO-AGD nie bierze odpowiedzialności za produkty kupione w sklepie Saturn
    Dlatego także napisałam do przedstawiciela Lowepro i czekam na odpowiedź czy produkty są objęte gwarancją czy nie. Ja nie oceniam, podaję do wiadomości - wnioski proszę wysnuć samemu. Jeśli mają inne źródło nabycia, to niech o tym napiszą w aukcji. Osobiście dla mnie to jest niepokojące jeśli firma umywa ręce, bo co to ma oznaczać?

    PS A jeśli mam wydać te 200zł to chcę wiedzieć czy wydaję na oryginalny produkt. Najlepiej więc sprawdzić to u źródła.
    Ostatnio edytowane przez Ania_ ; 18.08.08 o 17:53
    15 lat na forum. Dawniej jako Mysikrólik. Zawodowo jestem tu i tu.

  4. #4
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Karol
    Dołączył
    May 2004
    Mieszka w
    las pod TARNOWem...
    Posty
    5.346
    Siła reputacji
    170
    Moja galeria
    Dobry wątek - myślę, że powinno się to znaleźć ostrzeżenie o podróbkach kart pamięci - sporo info można znaleźć w Sieci - nie sądzę, żeby kopiowanie tu tych info było konieczne.

    Co do Lowepro - to szum koło poszczególnych dystrybutorów/sprzedawców jest znany od kilku m-cy - chociażby dyskusje na pl.rec.foto.cyfrowa... IMHO - pytanie zasadnicze - czy ktoś sprzedaje produkt oryginalny czy nie? Jeśli oryginalny to powinien mieć wsparcie firmy/jej oficjalnego dystrybutora - jak jest inaczej to firma daje ciała. I nie interesuje mnie tu aspekt prawny - raczej podejście do klienta, dbanie o prestiż marki. Albo się jest wiodącą marką znaną globalnie, która bierze na poważnie hasła o wieczystej gwarancji - albo naciągamy naiwniaków... Takie moje zdanie - osobiście kupiłbym tam gdzie jest najtaniej, tak też kupowałem kilka moich wyrobów Lowepro - Nova 4 w NY wyszła coś koło 100zł. W jednej z moich toreb Lowepro zaczyna sypać się zamek. Zapytałem o to w sklepie foto - powiedzieli, że moga mi ją wysłać do reklamacji - nie jest wymagany dowód zakupu. Albo ów sprzedawca był niedoinformowany albo ktoś tu leci w bambuko.
    Ostatnio edytowane przez Karol ; 18.08.08 o 18:08
    zmiana nicka: ktotek -> Karol
    Polska B - wątek ze zdjęciami
    Facebook

  5. #5
    Moderatorka Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Ania_
    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    zDolny Śląsk
    Posty
    3.693
    Siła reputacji
    74
    Moja galeria
    Dziękuję Ktotku, ładnie ująłeś to, o co mi chodziło.
    Razem z Dog_master mamy nadzieję, że uda się nam opracować i zebrać potrzebne informacje. Oczywiście nie wszystkie będą wklejane, część na pewno idzie pod postacią linków.

    Generalnie przyświeca temu taka idea, aby stworzyć kilka wątków, które mogą komuś pomóc - tak jest z mini-FAQ, tak jest z tym większym projektem o zakupach. Co będzie kolejne? Jeszcze zobaczymy
    15 lat na forum. Dawniej jako Mysikrólik. Zawodowo jestem tu i tu.

  6. #6
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria
    Bardzo pożyteczny wątek. Strach teraz cokolwiek kupić. Podrabia się dosłownie wszystko. Nawet ekskluzywne auta: http://www.tvn24.pl/0,1540367,wiadomosc.html
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

  7. #7
    | OlyJedi Awatar Morlok
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.373
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Dobrze, że szkiełek do OM nie podrabiają
    Automaty liczą, liczą, liczą .....na człowieka.

  8. #8
    | OlyJedi Awatar dog_master
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.265
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Zakup obiektywów Sigma

    Kupując obiektyw Sigma warto zwrócić uwagę na to, czy sklep, w którym kupujemy, nie znajduje się na czarnej liście Sigma:

    http://www.sigma-foto.pl/?q=node/39

    Gdyż serwis Sigmy może robić problemy z jakąkolwiek naprawą czy też kalibracją w ramach gwarancji:

    http://www.fototok.pl/forum/viewtopic.php?t=33

    Sigmę warto kupować osobiście, aby sprawdzić jej działanie ze swoim aparatem, ponieważ często zdarzają się wadliwe szkła, które źle ostrzą [przed lub za obiektem]. Tu też należy zachować ostrożność, bo nie każdy sklep umożliwia testowanie obiektywu przed kupnem! O taką możliwość najlepiej zapytać się przed kupnem.
    Alicja & E-330/14-45/40-150/FL50R & D7000/18-200/70-200f2.8/50f1.4
    My life is brilliant (-: But it's time to face the truth... Umiesz liczyć? Licz na siebie.

  9. #9
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Koriolan
    Dołączył
    Aug 2007
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    4.665
    Siła reputacji
    292
    Moja galeria
    Po przeczytaniu tej dyskusji na forum wniosek jest prosty: od Sigmy należy trzymać się z daleka.
    Bo to jakaś badziewna firemka, której podejście do klienta jest z epoki muru berlińskiego i czarnorynkowego kursu dojczmarki / dolara.
    Moje zdjęcia: http://forum.olympusclub.pl/showthre...938#post206938
    zabawki: E-M1 + 12-100/f4 + 8-25/f4+100-400/5.6-6.3+ 12/2 + 45/1.8 . Czasem S 23Ultra

  10. #10
    | OlyJedi Awatar dog_master
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.265
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Koriolan - zgadzam sie... Tylko jak sie nie ma co sie lubi to sie lubi co sie ma
    Cytat Zamieszczone przez Pi-er17 Zobacz posta
    Dobrze, że szkiełek do OM nie podrabiają
    OMek nie, ale Sigmy... http://www.sigma-foto.pl/index.php?q=node/203
    Alicja & E-330/14-45/40-150/FL50R & D7000/18-200/70-200f2.8/50f1.4
    My life is brilliant (-: But it's time to face the truth... Umiesz liczyć? Licz na siebie.

Podobne wątki

  1. Wyostrzanie - obszerny poradnik
    By Wieprz in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 17.11.10, 18:11
  2. Kupuj w USA za pośrednictwem strony www
    By raven66 in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 24.05.07, 02:14
  3. Poradnik: Obiektywy dla początkujących
    By johan in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 28.04.07, 09:01
  4. Poradnik fotografowania dla amatora
    By lukasz-jaworzno in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 6.02.06, 22:38
  5. Filtr efektowy - gwiazdkowy - poradnik
    By vodnik in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 2.09.04, 21:02

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.