Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Wątek: SP-560 - makro i supermakro

  1. #1

    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    4
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    SP-560 - makro i supermakro

    chciałam dowiedzieć się od posiadaczy 560 jak z tymi funkcjami. czy rzeczywiście zdjęcia od 1cm wychodzą ostro i to nie chwyt marketingowy
    a poza tym - czy jest o wiele gorszy od 570? bo najpierw miał być on, ale cena... :\

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar aga_piet
    Dołączył
    Sep 2006
    Mieszka w
    Tczew
    Posty
    7.334
    Siła reputacji
    202
    Moja galeria
    Jestem posiadaczką starszego modelu, mimo to uważam, że makro, a zwłaszcza supermakro działa bez zarzutu. Najlepiej sprawdzała mi się ostrość manualna - ostrzysz tam, gdzie chcesz, bez pudła. Możesz obiektywem niemal dotykać obiektu.

  3. #3
    | OlyJedi Awatar Drughi
    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    198
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez pani Mruk Zobacz posta
    chciałam dowiedzieć się od posiadaczy 560 jak z tymi funkcjami. czy rzeczywiście zdjęcia od 1cm wychodzą ostro i to nie chwyt marketingowy
    a poza tym - czy jest o wiele gorszy od 570? bo najpierw miał być on, ale cena... :\
    Odnośnie tego 1 cm. Jak wiadomo fotografia to inaczej "malowanie światłem". Tak więc robiąc zdjęcie np monecie 5 zł z odległości 1 cm, to ów "piątak" skutecznie zablokuje nam dostęp światła do obiektywu i efekt będzie wiadomo jaki. Moim zdaniem jest to lekkie "przegięcie" marketingowe. Oczywiście aparat będzie ostrzył z tej odległości, lecz efekt zdjęciowy będzie mizerny.

    Pozdrawiam
    OLYMPUS Your Vision, Our Future

  4. #4
    | OlyJedi Awatar gonia
    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    północ
    Posty
    110
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    Potwierdzam opinię Drughiego - zrobienie zdjęcia z odległości 1 cm napawa trochę kłopotów z wzajemnym zacienieniem, trzeba sporo kombinować z ustawieniami i światłem, ale mój Sp550 robił bardzo dobre makro z tej odległości. Jak się chce to się da.
    Odległość 1 cm i cienia dotyczy pewnie wszystkich kompaktów.
    E-510, Zuiko 14-54, 40-150, Pentacon 1,8/50, Pentacon 2,8/135, Helios 44M 2/58, Metz 44AF1

  5. #5
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Świebodzice
    Posty
    153
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    W automatach dostrzegam ściganie się z minimalna odległością przy jakiej ostrzy, ale bywa gorzej ze skala odwzorowania. Można zrobic zdjęcie "większe" bardziej powiększone z większej odległości niz to z 1cm. Nie wiem jak jest skala w tym modelu. Dodatkowo dochodzi to co jest napisane powyżej - skąd wziąć światło jeśli obiektyw jest prawie na przedmiocie?
    Pozdrawiam
    E-510, 14-42, 40-150 (stary), 35, fl-36
    IS 3000, Tough 3000, Zenit 122,
    Nikon d7000, 18-105, 50/1,8

  6. #6

    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    4
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    dziękuję bardzo za odpowiedzi : ) z 1cm robić zdjęć raczej nie będę, ale ostre z odległości już 5-7cm by się przydały
    ale jednak wciąż nie jestem przekonana do tego aparatu. może jednak wybrać coś innego?

  7. #7
    Awatar ladyhawke
    Dołączył
    Jul 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    111
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    Eeee tam, ktoś tu kiedyś powiedział i nawet test na fotopolis był, ze wszystkie x18 są praktycznie takie same (znaczy ze róznica jest niewielka) tak naprawde liczy sie indywidualne podejście danego aparatu, jak leży w ręce, jak podchodzą przyciski.
    Ja jako przeciętny fotoamotor, wielbicielka pszczółek i motylków na kwiatkach ( czyli na pewno nie z 1 cm) jestem zadowolona. Co mnie wkurza to tylko to ze niebo jest przeswietlone w przypadku widoczków i jak taki fotoempik mi wydrujuke fotki to robi sie takie białe tło. Bez sensu....

    A co do makro troche mnie irytuje fakt ze na makro przy zbyt dużym zoomie aparat uparcie ostrzy tło, a idealnie rozmazuje kwiatka, wiec musze stosowac zoom max x10. Ktos wie jak to obejść??
    Pentax K-5 II i kilka obiektywów do Pentaxa później ...
    ... wracam do przygody z mikro4/3

  8. #8
    | OlyJedi Awatar gonia
    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    północ
    Posty
    110
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    Ostrzenia dokonać w trybie manualnym, wtedy to Ty decydujesz jak i gdzie złapiesz ostrość - tak jak wspomniała Agapiet wyżej.
    A co do kwestii makro w ogóle to mój stary C740UZ (kontrukcja circa z roku 2002-2003) z makro od 3 cm, z 3 megapikselową matrycą i bez bajerów robił wymiatające makro, mucha nie siada (a raczej siada) więc coraz nowsze wynalazki, modele o stopień wyżej nie gwarantują, że będą doskonalsze, nie ma co popadać w przesadę.
    E-510, Zuiko 14-54, 40-150, Pentacon 1,8/50, Pentacon 2,8/135, Helios 44M 2/58, Metz 44AF1

  9. #9

    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    4
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    ladyhawke, a ty jakie masz bajery do swojego 560? ^^ i... masz może jakieś foty do pokazania? interesuje mnie głównie makro, portrety, no, może trochę widoczki
    i ja nadal nie wiem. bo wolałabym 570 ze względu na "lustrzankowy" sposób obsługi, ale dawać 300zł więcej za to nie jest rozsądne. a może są jakieś inne dobre aparaty z pierścieniem zooma na obiektywie i pokrętłem sterującym... ale to chyba gdzie indziej będę pytać

  10. #10

    Dołączył
    Jul 2008
    Posty
    9
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Podział na tryb MAKRO i SUPERMAKRO jest chwytem czysto marketingowym, tryb makro w tym aparacie po prostu nie istnieje (no chyba że tylko u mnie nie działa) mianowicie z odległości ok.8-9 cm przy najmniejszej ogniskowej bez użycia funkcji makro aparat złapie ostrość natomiast po włączeniu ,,makro" nie potrafi jej złapać - dziwne to? ale tak właśnie jest.
    Co do trybu SUPER MAKRO, to rzeczywiście jest tak jak podaje producent, aparat łapie ostrość już od 1 cm, należy tu dodać, że w tym trybie nie działa zoom optyczny (bo i po co przy takich odległościach).
    Przy takich odległościach można rzeczywiście blokować dostęp światła ale w niektórych warunkach można wykonać całkiem dobrą jak na oko amatora fotkę.

Podobne wątki

  1. Makro i super makro SP-560 UZ
    By Krasnal in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 16.07.09, 21:41
  2. ZD50 Makro + EC20 - zdjęcia makro
    By C+ in forum E-System
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 9.04.08, 08:16
  3. Makro kompaktem, a makro lustrem
    By Dar-i-jush in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 22.09.07, 13:25
  4. Supermakro fotografia
    By No-shadow Kick in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 27.11.04, 21:40
  5. Makro / Super Makro
    By Pazurek in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 5.09.04, 22:59

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.