Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 20

Wątek: E-510 - błąd w sofcie aparatu

  1. #11
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar magnum
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    531
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Na slow2 tez 2 blyski - pierwszy prz podniesieniu lustra a drugi przed zamknięciem migawki (druga kurtyna)

  2. #12
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Maków
    Posty
    165
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Gryphoon Zobacz posta
    Witam,

    Aparat unosi lustro, błyska lampą, czeka 3 sekundy i otwiera migawkę. Nie wiem jak Wy, ale wg mnie to błysk lampy powinien być zsynchronizowany z otwarciem migawki...


    Gryphoon
    Wszystko jest poprawnie gdyż pomiar ekspozycji może się odbyć tylko przy opuszczonym lustrze.

    Pozdrawiam.
    Darek

  3. #13
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar magnum
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    531
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez dadu Zobacz posta
    Wszystko jest poprawnie gdyż pomiar ekspozycji może się odbyć tylko przy opuszczonym lustrze.

    Pozdrawiam.
    Tak, ale powinien blysnąc drugi raz przy otwarciu lub zamknieciu migawki tak jak u mnie.

    Chyba że zależy to od trybu, ja sprawdzałem na M.
    _______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
    Cytat Zamieszczone przez Gryphoon Zobacz posta
    Czyli nie masz drugiego błysku równo z otwarciem migawki? Jesli tak - masz tak samo jak u mnie w 510.
    Ale w trybie slow2 nie będziesz mial blysku przy otwarciu migawki tylko przy zamykaniu.
    Ostatnio edytowane przez magnum ; 15.08.08 o 12:31 Powód: Automatyczne scalenie postów

  4. #14
    | OlyJedi Awatar Gryphoon
    Dołączył
    Sep 2004
    Mieszka w
    Aleksandrów Łódzki
    Posty
    552
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria
    Zeby byla jasnosc - drugi blysk przy zamknieciu migawki jest.
    Po co zatem jest potrzebny pierwszy blysk przy podnoszeniu lustra???
    Sadze ze na to juz byly dyskusje, wiec pozostawiam to jako ciekawostke
    C-740, SP550UZ, E-510, E-5 + dodatkowe zabawki
    Moje wątki: Gryphoon'owe podwórko, Gryphoon w Australii, Łódź Bajkowa
    Akcje: Spotting Okęcie - 6.01.2014

  5. #15
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Maków
    Posty
    165
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Gryphoon Zobacz posta
    Po co zatem jest potrzebny pierwszy blysk przy podnoszeniu lustra???
    Ponieważ podczas błysku kontrolnego ekspozycja jest składową dwóch czynników a mianowicie światła zastanego i światła pochodzącego z błysku kontrolnego.
    Niezbędne dla określenia energii błysku w trybie TTL jest jego wpływ na ekspozycję.
    Dokonuje się tego przez pomiar ekspozycji dla światła zastanego i łącznej ekspozycji z błyskiem kontrolnym o minimalnej energii.
    Ekspozycja od błysku kontrolnego = ekspozycja łączna - ekspozycja od światła zastanego.
    Określenie tą metodą ekspozycji od samego błysku kontrolnego wymaga aby światło zastane
    nie uległo zmianie podczas obu pomiarów.Dokonuje się tego poprzez szybkie wykonanie obu pomiarów jednego po drugim.Dodam że pomiar ekspozycji na światło zastane odbywa się przy opuszczonym lustrze a ekspozycji łącznej przy podniesionym.
    Darek

  6. #16
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2006
    Mieszka w
    podlaskie
    Posty
    296
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez dadu Zobacz posta
    Dodam że pomiar ekspozycji na światło zastane odbywa się przy opuszczonym lustrze a ekspozycji łącznej przy podniesionym.

    Jesteś pewien, że pomiar TTL odbywa się w ten sposób w każdym korpusie Olka ?

    Sprawdziłem jak wyzwala lampę E-1. W tym przypadku nie następuje żaden przebłysk przed podniesieniem lustra, zarówno w trybie „TTL auto” jak i „auto”. W trybie „TTL auto” po określonym czasie (3s) następuje wyzwolenie błysku i jest on zauważalnie dłuższy niż w trybie „auto”.
    Pomimo braku przebłysku przed podniesieniem lustra, pomiar TTL jest wykonywany, gdyż każda klatka jest naświetlana jednakowo, bez względu na ilość światła zastanego.
    W trybie „auto” daje się zauważyć różnicę w naświetlaniu kadru w zależności od intensywności światła zastanego.
    Specjalnie dobrałem takie parametry ekspozycji, by do prawidłowego naświetlenia światłem zastanym zabrakło ok. 1EV i przy następnych ekspozycjach wyłączałem kolejne żarówki, aż do całkowitej ciemności.

    Wynika z tego, że Pomiar TTL w E-1 jest dokonywany już po podniesieniu lustra. Ciekawe jak to wygląda w E-3.

    Pozdrawiam.

  7. #17
    piotrek204
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez dorjan Zobacz posta
    Jesteś pewien, że pomiar TTL odbywa się w ten sposób w każdym korpusie Olka ?

    Sprawdziłem jak wyzwala lampę E-1. W tym przypadku nie następuje żaden przebłysk przed podniesieniem lustra, zarówno w trybie „TTL auto” jak i „auto”. W trybie „TTL auto” po określonym czasie (3s) następuje wyzwolenie błysku i jest on zauważalnie dłuższy niż w trybie „auto”.
    Pomimo braku przebłysku przed podniesieniem lustra, pomiar TTL jest wykonywany, gdyż każda klatka jest naświetlana jednakowo, bez względu na ilość światła zastanego.
    Moze ma tradycyjny "pierwszy" ttl jaki byl spotykany w lustrzankach. W canonach ktore mialy tylko ttl odczyt byl robiony podczas blysku, byly czujniki odczytujace swiatlo padajace na klisze i w odpowiednim momencie przerywaly blysk. Nie wykorzystywano przedblysku.
    Nie wiem czy taki system byl w jakiejkolwiek cyfrze, ale w sumie moglby dzialac.

  8. #18
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Maków
    Posty
    165
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez dorjan Zobacz posta
    Jesteś pewien, że pomiar TTL odbywa się w ten sposób w każdym korpusie Olka ?

    Sprawdziłem jak wyzwala lampę E-1. W tym przypadku nie następuje żaden przebłysk przed podniesieniem lustra, zarówno w trybie „TTL auto” jak i „auto”. W trybie „TTL auto” po określonym czasie (3s) następuje wyzwolenie błysku i jest on zauważalnie dłuższy niż w trybie „auto”.
    Pomimo braku przebłysku przed podniesieniem lustra, pomiar TTL jest wykonywany, gdyż każda klatka jest naświetlana jednakowo, bez względu na ilość światła zastanego.
    W trybie „auto” daje się zauważyć różnicę w naświetlaniu kadru w zależności od intensywności światła zastanego.
    Specjalnie dobrałem takie parametry ekspozycji, by do prawidłowego naświetlenia światłem zastanym zabrakło ok. 1EV i przy następnych ekspozycjach wyłączałem kolejne żarówki, aż do całkowitej ciemności.

    Wynika z tego, że Pomiar TTL w E-1 jest dokonywany już po podniesieniu lustra. Ciekawe jak to wygląda w E-3.

    Pozdrawiam.
    Korpus E1 ,tak jak pisałem wcześniej,pomiaru światła zastanego dokonuje przy opuszczonym lustrze lecz do pomiaru ekspozycji od błysku kontrolnego dokonuje powtórnego pomiaru światła zastanego i łącznego na podniesionym lustrze czyli trzy pomiary.
    Ostatnie dwa wykorzystuje do określenia ekspozycji od błysku kontrolnego opisanym wcześniej działaniem matematycznym.
    Pomiar błysku kontrolnego odbywa się przez odbicie światła od białej migawki aparatu.
    Energia błysku w trybie TTL określana jest przed otwarciem migawki.
    Dodam że E1 wykonuje "zdjęcie" próbne po zamknięciu przysłony na białej migawce z energią błysku trzykrotnie wyższą od błysku kontrolnego a następnie zdjęcie właściwe po otwarciu migawki.
    Nie wiem jak jest w E3.
    Darek

  9. #19
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Hmm... Jak może dokonać pomiaru ekspozycji przy podniesionym lustrze, skoro podniesione lustro odcina dostęp światła do światłomierza?

  10. #20
    piotrek204
    Gość
    Odbite od migawki lub matrycy, w canonach jak sie podnioslo lustro widac czujniki skierowane w migawke.

Podobne wątki

  1. Błąd e-300 :(
    By Emes in forum Korpusy 4/3
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 24.04.09, 09:49
  2. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 19.10.07, 06:56
  3. Błąd podczas Aktualizacji aparatu.
    By Maxgalley in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 5.07.07, 20:39

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.