Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: manual focus

  1. #1
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2008
    Posty
    467
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria

    manual focus

    Witam wszystkich posiadaczy 570-tki.Też jestem od niedawna posiadaczem
    tego modelu i miałbym kilka pytań z nim związanych.Ale nie wszystko na raz.
    Na początek chciałbym zapytać o manual focus.Funkcją tą steruję za pomocą
    przycisków i jeżeli przytrzymam przycisk dłużej to w momencie zwolnienia
    przycisku aparat jeszcze przez krótki czas 'ostrzy' jakby siłą rozpędu i zawsze
    przekroczy punkt 'zerowy' co powoduje,że zdjęcie jest nie ostre.Pewnym rozwiązaniem jest impulsowe naciskanie na przycisk.Chciałbym się dowiedzieć
    jak to działa w innych aparatach.Drugie pytanie to gdzie mogę zobaczyć
    jakieś zdjęcia zrobione tym aparatem?

  2. #2
    | OlyJedi Awatar Drughi
    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    198
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    Witaj!
    "Ostrzenie" w tym modelu jest takie jak w 99% aparatów kompaktowych, tzn. wciskamy spust migawki do połowy i następuje ostrzenie. Natomiast zdjęcia zrobione tym modelem masz np http://www.fotopolis.pl/index.php?n=6822
    OLYMPUS Your Vision, Our Future

  3. #3
    | OlyJedi Awatar J.Graph
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Józefów/Warszawa
    Posty
    975
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Drughi Zobacz posta
    Witaj!
    "Ostrzenie" w tym modelu jest takie jak w 99% aparatów kompaktowych, tzn. wciskamy spust migawki do połowy i następuje ostrzenie.
    Koledze chodziło o manual focus
    Ale i tak to nie zmienia faktu że kompaktami nie da sie ostrzyć manualnie ...
    Na ekraniku LCD nie widać perfekcyjnie ostrości ... więc można to robić na chybił trafił - jak w toto lotku ...
    W kompaktach proponuje używać AF ...

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    1.067
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Zainstaluj nowy firmware.

  5. #5
    | OlyJedi Awatar Drughi
    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    198
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez J.Graph Zobacz posta
    Koledze chodziło o manual focus
    Ale i tak to nie zmienia faktu że kompaktami nie da sie ostrzyć manualnie ...
    Na ekraniku LCD nie widać perfekcyjnie ostrości ... więc można to robić na chybił trafił - jak w toto lotku ...
    W kompaktach proponuje używać AF ...
    To ja o czymś nie wiem, ten model ma funkcję MF
    OLYMPUS Your Vision, Our Future

  6. #6
    | OlyJedi Awatar J.Graph
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Józefów/Warszawa
    Posty
    975
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    No z tego co ja wiem SP-570 UZ ma MF ...

  7. #7

    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    4
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Oczywiście, że jest MF ustawiany trzema sposobamirzyciskami, pokrętłem sterującym lub pokrętłem zmiany ogniskowej (w tym przypadku nie można wtedy zmieniać zoomu).

  8. #8
    | OlyJedi Awatar Drughi
    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    198
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez marcin71 Zobacz posta
    Oczywiście, że jest MF ustawiany trzema sposobamirzyciskami, pokrętłem sterującym lub pokrętłem zmiany ogniskowej (w tym przypadku nie można wtedy zmieniać zoomu).
    Ok, dzięki, w sobotę będę musiał temu modelowi poświęcić więcej czasu...
    OLYMPUS Your Vision, Our Future

  9. #9
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2008
    Posty
    467
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria
    Dzięki za wszystkie odpowiedzi.Będę jednak drążył temat.Chciałbym wiedzieć
    jak działa MF u innych użytkowników 570-tki,a zdjęcia z tego aparatu chciałbym zobaczyć zrobione przez kogoś kto jest na tym forum.

  10. #10
    | OlyJedi Awatar zbyma72age
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    697
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria

    Metoda MF w SP-570UZ

    Tryby ustawienia ostrości.
    Generalnie, ustawianie ostrości należy powierzyć automatyce. Precyzyjne ustawienie ostrości w trybie ręcznym za pomocą wyświetlacza LCD jest bardzo trudne, zwłaszcza gdy jest bardzo jasno np. ostre słońce, wówczas już sam wyświetlacz LCD staje się mało czytelny, wtedy więcej widać na EVF Electronic viewfinder.
    Ustawianie ostrości - pasywne, na zasadzie detekcji kontrastu; czujniki typu liniowego, ułożone w centrum kadru na kształt krzyża.
    Możliwy wybór pomiędzy ustawieniem wielopolowym (iESP), używającym wszystkich czujników , lub punktowym (SPOT), realizowanym przy pomocy jednego czujnika, miejsce pomiaru wybierane ręcznie.
    iESP - szerokie pole ustawienia ostrości. TTL (through-the-lens) iESP (intelligent Electro Selective Pattern)
    Bazuje na wielu czujnikach - jednym środkowym i pozostałych, umieszczonych wokół niego na kształt krzyża z każdej strony. Działają one na zasadzie detekcji kontrastu i są typu liniowego, inteligencja SP-570UZ lepiej sobie radzi, gdy w kadrze są linie pionowe i ukośne, a nie poziome. Przy liniach poziomych poddaje się, pomaga wówczas np. lekkie przekrzywienie aparatu lub kadr pionowy złapanie ostrości, skorzystanie z funkcji blokady ostrości i powrót do kadru poziomego i wykonujemy zdjęcie. Jako podstawowy, pracuje czujnik środkowy, dopiero gdy on nie może sobie poradzić, system sprawdza, który z pozostałych czujników jest w stanie ustawić ostrość i ewentualnie uaktywnia go (a oznaczone pole autofokusa przesunie się w pozycję ustawionej ostrości). Czyli, jeśli ustawimy AF w iESP wtedy program ostrzy tam gdzie on chce. Dlatego stosujmy ostrzenie – Spot, a zawsze mamy pewność, że aparat ostrzy tam, gdzie my chcemy!. Warte ciągłego używania. Na wyświetlaczu LCD oznaczone jest tylko środkowe pole AF, służące również, jako pole punktowego pomiaru światła.
    Pozostałe czujniki pojawią się tylko w momencie uaktywnienia (AF Area: 143 points w trybie SPOT).
    Bardzo często SP-570UZ, niby łapie ostrość (sygnalizacja dźwiękowa + zielony prostokącik), ale obraz jest rozmyty i nieostry, powtarzam pomiar - ten sam błąd. Pomaga lekka zmiana zoomu lub karu.

    Problem trudności nastawienia ostrości przy bardzo niskim poziomie oświetlenia dotyczy ogółu aparatów fotograficznych wyposażonych w autofokus pasywny (pomiar kontrastu).
    Termin "zmierzch" jest względny - jeżeli warunki oświetleniowe pozwalają na pełne skorzystanie z stabilizacji obrazu (i jeszcze w miarę krótki czas migawki), nie będzie problemu z nastawieniem ostrości i uzyskaniem znakomitych zdjęć (mamy jeszcze możliwość włączenia Podświetlenia AF - AF assist illuminator - oświetlacz wspomagający automatyczne nastawianie ostrości). Jeżeli jednak poziom oświetlenia określimy jako "ciemno", możliwe jest wahanie się, autofokusa, co do poprawnego punktu ostrości. Podczas fotografowania, do ustawienia ostrości wykorzystujemy element jaśniej oświetlony, lub świecący własnym światłem oddalony od aparatu podobnie, jak fotografowany motyw, a po ustawieniu ostrości i jej zablokowaniu, można zmienić kadr i wykonać zdjęcie. Pamiętać jednak należy o różnicy w pomiarze światła podczas ustawiania ostrości i właściwego fotografowania - należy wykorzystać korektę ekspozycji lub ustawienie manualne. Do fotografowania osób na wolnym powietrzu można wykorzystać automatykę ekspozycji w połączeniu z lampą błyskową.

    MF
    Manualne ustawienie ostrości naogól wykorzystujemy, gdy obiekt nie jest kontrastowo oświetlony w stosunku do tła, bo automatyka może mieć wtedy problemy z ustawieniem ostrości.
    Ustawianie MF, jest dość trudne!. W momencie rozpoczęcia ustawiania klawiszami pojawia się na środku wyświetlacza LCD (lub EVF) - od wersji firmware 1.1 - wyraźne powiększenie cyfrowe, na którym można już coś dostrzec. Gdy jest bardzo jasno np. ostre słońce, wówczas już sam wyświetlacz LCD jest mało czytelny – wtedy przełączamy się na EVF Electronic viewfinder; – wizjer.
    Metodyka dokładnego manualnego ustawiania ostrości:
    Zakładamy, np. że w ramach całego rozległego motywu (np. krajobraz), będzie coś na bliższych planach, lub bardzo bliskich, na których chcemy aby ogniskowała się ostrość, ale mamy problem z AF.
    Zakładam, że chcemy zachować długość ogniskowej EFL = 26mm. Obiekt, na który bedę ostrzył jest w odległości np. 20m (budynek). Z opublikowanych danych i testów wynika że, maksimum rozdzielczości aparat osiąga dla przysłon F/3,5 do F/5,6. Wobec czego przełączam aparat w tryb A i ustalam F/3,5.
    Przełączam aparat na pomiar MF i kieruję obiektyw na krawędź budynku, zaczynam zmieniać klawiszami odległość. Na powiększeniu wyświetlonym na środku LCD, nie bardzo można dokładnie ocenić poprawność ustawienia ostrości. Wobec tego do czego nasz zoom, robię zbliżenie i teraz dokładnie widzę zmieniającą się ostrość krawędzi domu. Zatwierdzam ustaloną MF - „OK”, na LCD zostanie wyświetlony symbol MF w kolorze czerwonym. Wracam zoom na ogniskową EFL=26mm kadruję i pstryk. Sprawdzam wykonane zdjęcie w powiększeniu np. 20 razy wszystko OK, obiekt jest ostry.
    To wszystko.
    Acha, można jeszcze sprawdzić w opublikowanej przez piszącego „Tabeli głębi ostrości”, że:
    głębia będzie podobno do nieskończoności.
    Cała tajemnica z ostrzeniem w MF, polega na zastosowaniu zoom, dla dokładniejszego podglądu o czym nie „stojało” nigdzie napisane (trzeba zainstalować nową wersję firmware 1.1 bo daje wyraźne powiększenie na środku LCD).

    Co do tematu przykładowych zdjęć polecam np.:
    SP570UZ TESTÂ : un album sur Flickr
    http://www.flickr.com/groups/sp-570uz/pool/
    http://www.flickr.com/search/?q=SP-5...10141892%40N03
    http://www.flickr.com/cameras/olympus/sp570uz/
    http://www.flickr.com/search/?ss=2&c...P-570UZ&m=text

    Pozdrawiam
    "Kiedy się chce otrzymać dobrą odpowiedź, trzeba zadać dobre pytanie"

Podobne wątki

  1. C-765 : jakość trybu manual focus
    By Szybol in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 16.08.05, 12:26
  2. "[MF = Manual Focus] .... ????"
    By mjr in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 30.12.04, 16:37
  3. manual
    By coolin in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 13.07.04, 15:58
  4. c5050z Manual focus
    By SzymonP in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 25.11.03, 14:19
  5. Manual focus - C-740
    By CyberZBIR in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 10.07.03, 11:27

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.