Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: 40-150 i zablokowana przysłona

  1. #1
    | OlyJedi Awatar dka
    Dołączył
    Aug 2005
    Mieszka w
    Łódź, Radomsko
    Posty
    1.025
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria

    40-150 i zablokowana przysłona

    Nie chodzi mi o to, że polecam film pod takim tytułem;p

    Drugi raz zdarzyło mi się, że z podpiętym do aparatu obiektywem 40-150 (3,5-4,5) miałem bardzo ciemny wizjer. Patrząc od przodu zauważyłem, że miał zablokowaną domkniętą przysłonę i nie dało się jej w żaden sposób ruszyć (wyłączyć, włączyć, zmienic wartość). Nie wiem czy to przypadek, ale dopiero kilkukrotne ustawienie f22, potem minimum i pstryk - odblokowało ją.

    Dziś zdarzyło się to drugi raz i lekko się zaniepokoiłem. Obiektyw już troche ma. 3 lata bodaj. Nie był raczej forsowany. Jedyne co jest wspólne do tych zaistniałych sytuacji to stan po deszczu, wilgotne powietrze. Obiektyw leżał w torbie pod dachem (budka z piwem) kiedy padał deszcz. Cieżki temat. Czy ktoś spotkał się z podobną sytuacją? Może da się poznać przyczynę wg tych danych?

  2. #2
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Jestes pewien,ze przycisk FN nie blokuje.

  3. #3
    | OlyJedi Awatar dka
    Dołączył
    Aug 2005
    Mieszka w
    Łódź, Radomsko
    Posty
    1.025
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    jasne, ze nie FN, tymbardziej, ze obiektyw nawet odpięty od aparatu trzymal zacisniete listki - na maksa.

  4. #4
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    No tak,ale wczesniej nie napisales,ze odpiety tez blokuje.Stad moje pytanie.Pewnie jakis styk traci swoje wlasciwosci,lub zwarcie pod wplywem wilgoci.Serwis sie nie oplaca,myslal bym o nastepcy powoli.

  5. #5
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Marcinkowice/Nowy Sącz
    Posty
    94
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Miałem coś podobnego w 14-45 i prawie równocześnie, tylko rzadziej w 40-150. W 14-45 przysłona blokowała się tylko na ogniskowej 14 mm i w pobliżu z takim efektem, że kolejne zdjęcie (np. w serii) przymykało dalej przysłonę, aż do f22. Wyłączenie i załączenie aparatu przy jednoczesnej zmianie ogniskowej odblokowywało przysłonę. W 40-150 było to raczej losowo i nie aż tak powtarzalnie. Oba obiektywy 2-letnie i podobnie używane.
    Na niecałe dwa tygodnie przed wyjazdem na wczasy (!) wysłałem oba obiektywy i E-500 (guma do przyklejenia) do gwarancyjnej naprawy w serwisie. Zestaw otrzymałem po 13-tu dniach w umówione miejsce na przeciwnym krańcu Polski (brawo!).
    Z krótkiego opisu na zleceniu naprawy wynika, że były to jednak blokady mechaniczne.

  6. #6

    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    10
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    a przy zmianie szkieł wyłączasz aparat?

  7. #7
    | OlyJedi Awatar dka
    Dołączył
    Aug 2005
    Mieszka w
    Łódź, Radomsko
    Posty
    1.025
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Makanaki Zobacz posta
    a przy zmianie szkieł wyłączasz aparat?
    no czasami wylaczam. tak serio to kilka razy w szybkiej akcji zdarzylo mi sie nie zapanowac nad tym zeby wylaczyc.

    kurde wczesniej jakos sie odblokowywal a ostatnio ani drgnie. w serwisie dostalem odpowiedz, ze naprawa wyniesie piecsetcostam zlotych. za tyle to ja go kupilem nowego, wiec serwis odpada. czy jesli bede sie liczyl z tym, ze go zniszcze mam jakies szanse pomajstrowac we wlasnym zakresie? czym powinienem sie zainteresowac? z gory dziekuje za pomoc.

    a 40-150 ED nie chce kupowac, predzej bede uzywal jakies tele na m42.

  8. #8
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Eddie
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    3.747
    Siła reputacji
    90
    Moja galeria
    Dka, problem przez Ciebie opisany jest niestety też moim problemem. Obiektyw ma 2 lata z hakiem i również blokuje się przysłona. Nie wiem czy jest to zużycie czy wczasy nad morzem na niego źle wpłynęły (pierwsza wycieczka nad Bałtykiem nie była dla niego przykra). W każdym razie, przysłona się blokuje i nie chce odskoczyć. Dopiero za którymś tam razem po włączeniu i wyłączeniu aparatu otwiera się całkowicie. Widzę jednak, że jest progres w pogorszeniu stanu, dlatego nawet już nie domykam dziury, żeby kiedyś się nie zdenerwować, gdy się nie otworzy.
    Mojemu kumplowi zamknięta przysłona już nie odskoczyła, ten sam obiektyw w podobnym wieku.
    Wg Karola najlepsza stopka na OC: Canonizacja św. Bernarda z Olympu AD 2011

    [...]Nie patrzę na to jak na efekt pracy z aparatem cyfrowym i oprogramowaniem, dzięki któremu wszystko mogę idealnie wyczyścić i obrabiając zdjęcie też nie myślę w ten sposób, że skoro mam takie narzędzia, to powinienem wszystko doprowadzić do stanu sterylnego.[...]

    BernArt - Moje zdjęcia

  9. #9
    | OlyJedi Awatar dka
    Dołączył
    Aug 2005
    Mieszka w
    Łódź, Radomsko
    Posty
    1.025
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    o, to moze hurtem wyslemy z 15 walnietych 150tek liczac na supercene serwisu

    nie wiem skad moja zablokowala sie na f22 skoro takich wartosci nie uzywam.

  10. #10
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Eddie
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    3.747
    Siła reputacji
    90
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez dka Zobacz posta
    o, to moze hurtem wyslemy z 15 walnietych 150tek liczac na supercene serwisu

    nie wiem skad moja zablokowala sie na f22 skoro takich wartosci nie uzywam.
    Trzeba by bylo czekac az sie te 15 sztuk uzbiera.

    Tak juz jest przy tej usterce. Nawet jesli poczatkowo zablokuje Ci sie na 5,6 przy tej wlasnie wartosci to kolejny pstryk ja domknie do samego konca albo stopniowo w jego strone zmierzajac. Zrob eksperyment, wylacz aparat z zapietym obiektywem i wlacz ponownie. Nic nie zmieniaj, spojrz jaka wartosc przyslony Ci wyswietli.
    Wg Karola najlepsza stopka na OC: Canonizacja św. Bernarda z Olympu AD 2011

    [...]Nie patrzę na to jak na efekt pracy z aparatem cyfrowym i oprogramowaniem, dzięki któremu wszystko mogę idealnie wyczyścić i obrabiając zdjęcie też nie myślę w ten sposób, że skoro mam takie narzędzia, to powinienem wszystko doprowadzić do stanu sterylnego.[...]

    BernArt - Moje zdjęcia

Podobne wątki

  1. Problem z przysłoną w 50-200 I
    By shardac in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 30.05.11, 05:44
  2. Zablkowana przysłona w Pentaconie 1.8/50
    By matix21 in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 23.03.08, 12:24
  3. Zablokowana przysłona w C-770 UZ
    By Andrzej S in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 28.11.07, 02:27
  4. przysłona!!
    By dziwax in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 2.08.06, 21:24
  5. Przysłona f2.8
    By kondi in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 11.08.04, 18:54

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.