Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: Coś o kadrowaniu...?

  1. #1
    | OlyJedi Awatar dog_master
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.265
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria

    Coś o kadrowaniu...?

    Znacie jakieś fajne pozycje dotyczące kadrowania?

    Mam z tym problem.. Technicznie często umiem zrobić jakies zdjęcie, ale potem zostaje z 10ciowa wersjami w stylu "bardziej w lewo" i "troche w gore" i zadna mi sie nie podoba .

    Moga byc ksiazki / strony www / cokolwiek Najlepiej z duza iloscia przykladow
    Ostatnio edytowane przez dog_master ; 15.07.08 o 01:19 Powód: AaA! jak zmienic tag? ;) mialo byc kaDrowanie...
    Alicja & E-330/14-45/40-150/FL50R & D7000/18-200/70-200f2.8/50f1.4
    My life is brilliant (-: But it's time to face the truth... Umiesz liczyć? Licz na siebie.

  2. #2
    Awatar Peniek242
    Dołączył
    Sep 2006
    Mieszka w
    KRK
    Posty
    539
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Zdjęcia robisz nie od dziś więc nic nowego nie wymyślono. O ile o technikach robienia zdjęć pewnie sporo znajdziesz o tyle kadrowanie samo w sobie to indywidualne spojrzenie co najwyżej z zachowaniem starożytnych proporcji...

  3. #3
    | OlyJedi Awatar a_wykrota
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Pyrlandia
    Posty
    853
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Jedyne co w sieci przeczytałem to :
    http://www.e-cyfrowe.pl/poradnik.php...HPSESSID=399ca
    Wiem też, że na stornie www.dfv.pl jest spory poradnik o kadrowaniu.
    Książki: A. Feininger " Nauka o fotografii" (dosyć stara, trudno dostępna)
    "Kompendium fotografii" National Geographic - nowa i dostępna.
    Teoria teorią.... ale czasem ciężko jest wyczuć kadr.
    Ja ostatnio zabrałem się za oglądanie obrazów, żeby poczuć to wyczucie kadru
    Ostatnio też przeczytałem książkę "Fotografia" Johna Freemana - bardzo fajna książka, ale raczej dla amatorów.( różne techniki foto - fajnie opisane też te analogowe plus o kadrowaniu też jest potężny dział)
    Pamiętam też, że w wersji elektronicznej "Szkoły fotografowania National Geographic" była inteligenty program do kadrowania - który pokazywał jak coś robisz źle i jak to poprawić.
    Ostatnio edytowane przez a_wykrota ; 15.07.08 o 08:52
    Kątem oka mego :
    jednego - www.wykrota.wordpress.com
    drugiego - www.adrianwykrota.pl

  4. #4
    S4INT
    Gość
    Ja polecam przeglądanie zdjęć na galeriach internetowych, polskich/zagranicznych. Zarówno mistrzowskie zdjęcia, jak i te trochę słabsze (pod nimi czasem można poczytać ciekawe komentarze). Sporo to daje, po jakimś czasie można też załapać jakiś inny, nowy punkt widzenia niektórych scen sytuacji. Naprawdę wiele się można nauczyć...
    Pozdrawiam

  5. #5
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    Toruń
    Posty
    1.869
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    Jeśli chodzi o teorię, warto przejrzeć "Elementy kompozycji fotograficznej" Dederki. Książka, choć starutka, w większości zachowuje aktualność. Ja czytałem ją tak - po przejrzeniu fragmentu starałem się znaleźć w wyobraźni (albo w necie) zdjęcia, które odpowiadają opisanej zasadzie. Wiele się wyjaśnia, czasem otwierają się oczy.

  6. #6
    | OlyJedi Awatar dog_master
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.265
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Zdjecia robie, ale na czuja czesto Podstawowe reguly znam, ale srednio mi one wychodza Dzieki Np. na w/w linku bym nie wpadla na to, co oni tam pisza... A o tych ksiazkach poczytam i cos sie pewnie wybierze
    Alicja & E-330/14-45/40-150/FL50R & D7000/18-200/70-200f2.8/50f1.4
    My life is brilliant (-: But it's time to face the truth... Umiesz liczyć? Licz na siebie.

  7. #7
    | OlyJedi Awatar suchar
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Wa-wa
    Posty
    3.192
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    A ja polecę coś innego: poszukaj i pooglądaj zdjęcia największych mistrzów kadrowania i wyciągaj wnioski. To trudne, ale jak się dużo naoglądasz, to zostaną Ci takie wzorce w głowie i potem będziesz mogła przez nie patrzeć na potencjalne kadry. A potem, na koniec, znajdziesz własne, niepowtarzalne sposoby na kadrowanie (do tego ostatniego etapu nie dochodzi chyba prawie nikt ). Ze swojej strony podsunę fotografa z Czech, nazywającego się Josef Koudelka. To prawdziwy mistrz kadrowania. Jest on autorem min. tych zdjęć:
    Raz
    Dwa
    Pzdr
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

Podobne wątki

  1. Przy kadrowaniu sp550uz
    By haski63 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 19.04.07, 12:00

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.