Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Wątek: Monopod a stabilizacja

  1. #1
    | OlyJedi Awatar Arutoru
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    4
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Monopod a stabilizacja

    Witam!

    Wyczytałem kiedyś, że podczas focenia ze statywu należy wyłączyć stabilizację obrazu ponieważ zdjęcia wychodzą nieostre. Jak jest w przypadku monopodu? Niby to statyw ale wiadomo, że nie daje takiej stabilności. Pytam bo ostatnio wybrałem się na sesyjke z monopodem i wiekszość zdjęć wyszła delikatnie nieostra. Dodam, czasy były krótkie i nie może być mowy, że ruszyłem. Stabilizacji nie wyłączałem. Macie z tym jakieś doświadczenia?

    Pozdr.

    Arutoru

  2. #2
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    Sprawdź...

  3. #3
    | OlyJedi Awatar Arutoru
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    4
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dzięki za wyczerpującą odpwiedź...

  4. #4
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar lessie
    Dołączył
    Sep 2004
    Mieszka w
    wrocław
    Posty
    2.256
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria
    tylko teoretycznie ale...w zasadzie nie powinno to szkodzić. IS działa na zasadzie żyroskopu i raczej nie rozpozna czy drgania są od ręki czy od monopodu. Więc powinna działać tak czy inaczej. Może jedynie w przypadku obiektów w ruchu jest coś na rzeczy, czyli rodzaj wybranego trybu IS ale to też nie powinno mieć wpływu.
    tak czy inaczej pozostaje Ci powtórzyć te fotki bez monopodu i bez IS a będziesz miał odpowiedź.
    Teoretycznie powinna działać zawsze i wszędzie, i teoretycznie również, producent podaje ze przy statywie nie jest wskazana. Ale nie podaje logicznie wytłumaczalnego powodu.

  5. #5
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Arutoru Zobacz posta
    Dzięki za wyczerpującą odpwiedź...
    A trudno Ci wziąć statyw monopod i pstryknąć kilkadziesiąt zdjęć i samemu ocenic?

  6. #6
    | OlyJedi Awatar Arutoru
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    4
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Pewnie, że nie trudno i napewno to zrobie. Myślałem, że od tego jest forum żeby wymieniać się poglądami i doświadczeniami. Poza tym z tego co wiem nie ma pytań głupich. Kto pyta nie błądzi. Jeśli tak ciężo Ci odpowiedzieć to wogóle nic nie pisz a nie odpowiadaj zdawkowo z jakimiś ukrytymi pretensjami, że wogóle śmiałem o coś takiego zapytać. Równie dobrze mogłem spytać np: jaka lampa lepsza fl-36 czy metz 48 AF-1 i jak byś odpowiedział? "Idź do sklepu i sprawdź" ??

    Lessi Tobie dziękuję za odpowiedź. Rozumię, że wiele osób na tym forum ma duże doświadczenie w fotografii i pewne pytania mogą wydawać się głupie, niepotrzebne itp. ale są też osoby początkujące, które chcą się czegoś nauczyć od kogoś doświadczonego. Spytałem bo chciałem wiedzieć czy ktoś też się nad tym zastanawiał i czy robił jakieś testy. Jeśli nikt tego nie robił lub uważą to za głupie to ja to zrobie i opisze wyniki na forum. Może jakiemuś początkującemu zapaleńcowi fotografii się to przyda.

    Pozdrawiam!

  7. #7
    | OlyJedi Awatar Dar-i-jush
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    699
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez lessie Zobacz posta
    Teoretycznie powinna działać zawsze i wszędzie, i teoretycznie również, producent podaje ze przy statywie nie jest wskazana. Ale nie podaje logicznie wytłumaczalnego powodu.
    Znalazłem coś takiego:
    http://www.fotoporadnik.pl/statyw-stabilizacja.html
    Ostatnio edytowane przez Dar-i-jush ; 1.07.08 o 00:28

  8. #8
    | OlyJedi Awatar Arutoru
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    4
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    I to jest pełna odpowiedź. Dzięki bardzo

    Zrobię jeszcze test z monopodem bo wiadomo, ze jest mniej stabilny od statywu i nie wyzwala sie nia nim migawki zdalnie. Dam znać co zauważyłem.

  9. #9
    | OlyJedi Awatar Dar-i-jush
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    699
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    Jak masz zacięcie do testów, to zobacz jak się sprawuje na statywie.

    Bo twierdzenie "Układ kompensacji drgań nie jest tak "subtelny" i najmniejsza korekta położenia obrazu na matrycy, jaką może wykonać, jest znacznie większa od amplitudy wykrytego drgania. " może nie być prawdziwe dla każdej stabilizacji.

    "W efekcie maleńkie drganie wykryte detektorem ruchu zostaje "skorygowane" przesunięciem matrycy o znacznie większej amplitudzie."
    Ale czy musi tak być, czy w momencie gdy powstawał tekst, tylko takie układy były dostępne? Może teraz są bardziej precyzyjne?

    A jak te "maleńkie drganie" będzie wywołane drganiem ręki? Chyba łapa różnie drga? Wynika z tego, że w każdej sytuacji stabilizacja da obraz mniej ostry, bo koryguje tylko te większe drgania od "maleńkich", a te wpływają na rozmazanie. Czyli nie działa to tak, że przy 1/30 robię ostre bez IS, 1/20 już niekoniecznie, ale jak włączę IS, to będzie ostro. Będzie ostrzej tylko o większe drgania niż "maleńkie". Czy pomijam jakiś aspekt, albo źle rozumuję?

    Na czym polega efektywność stabilizacji? Nie czasem na tym dograniu wykrycia i przesunięcia?
    Ostatnio edytowane przez Dar-i-jush ; 1.07.08 o 01:19

  10. #10
    | OlyJedi
    Dołączył
    Dec 2005
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    106
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    zdarzylo mi sie swiadomie zrobic fote na statywie + stabilizacji i nie zauwazylem rozmyc, znieksztalcen itp.

Podobne wątki

  1. monopod + głowica ?
    By kasprzyk in forum Akcesoria systemu 4/3
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 22.11.10, 08:43
  2. Monopod do 50-200mm
    By shaqal in forum Akcesoria systemu 4/3
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 20.03.10, 18:36
  3. Monopod
    By nurek in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 7.02.07, 23:03

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.