Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Wątek: Proszę wyjaśnijcie mi jakie parametry zmienia +/- EV przy lampie

  1. #1

    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    28
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria

    Proszę wyjaśnijcie mi jakie parametry zmienia +/- EV przy lampie

    Witajcie!
    Mam pytanie. Jak działa korekta ekspozycji w trybach A i S bez lampy rozumiem. Jednak zastanawiam się na jakiej zasadzie działa korekta ekspozycji w tych trybach kiedy podpięta jest lampa. Zakładam na sztywno ustawione ISO.
    Dla przykładu:
    tryb A, migawka 1/200, ISO 100, przysłona 3,2
    Daję +1EV i żaden z tych parametrów się nie zmienia, a na fotce jest więcej światła.
    Siła błysku nie powinna się zmieniać bo do tego jest korekta błysku lampy, która jest nieruszona. Dobrze rozumuję?
    I jeszcze pytanie a propos korekty siły błysku, czy mam rozumieć, że mimo potrzeby aparat zawsze ustawi lampę na niepełną moc bo ma na uwadze, że mogę w każdej chwili podjechać korektą o 3EV do góry? Czy po prostu GN lampy to moc dostępna dla użytkownika + zapas na korektę błysku?

  2. #2
    | OlyJedi Awatar Ramzes_II
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Dębica
    Posty
    789
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Troche łopatologicznie, bo sam ucze sie, ale zmiana EV w lampie nie wpływa na EV aparatu.
    Po prostu lampa generuje mocniejszy błysk niz to co jest zmierzone by uzyskac poprawną ekspozycje.
    Podciąganie EV na lampie oczywiscie zwieksza jej siłe błysku ale... do max liczby przewodniej. Tego nie przeskoczysz. Dysponując duzą liczbą przewodnią lampy mozesz zwiekszyc EV i z duzej odległosci przepalisz obiekt.
    Zmiane EV w lampie uzywa sie w trudnych scenach, np gdy fotografujesz twarze w bocznym słońcu by doświetlić odpowiednio postacie i zniwelowac cienie. Tu zaobserwowałem ze na Metzu 58 trzeba podbić EV o 1 lub 1 i 1/2 EV gdy fotografujesz w bocznym słońcu postacie które są oddalone od Ciebie o ok 6 metrów na ogniskowej obiektywu 30 mm, (zoom lampy też na 30 mm)
    Wszystko zalezy od warunków, uzywac tego trzeba z poprzedzającym testem. Ale bardzo przydatny parametr którym mozemy modelowac swiatło.
    E-510 + ME-1 + grip + matówka klin z mikrorastrem / Zuiko ED 12-60 SWD / OM 50-1.4 / Metz Mecablitz 58 AF-1 / Hama Defender 220 Pro.

  3. #3
    | OlyJedi Awatar rodia
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Koszalin
    Posty
    883
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    W ustawieniach aparatu (kluczyk 1) jest ustawienie które ma dwie ikonki [piorun] + [+/-]. Można ustawić ją na ON albo OFF. Jeżeli opcja ta jest ustawiona na ON to wykonując zwykłą korektę ekspozycji zmieni się również moc lampy. Natomiast jeżeli jest OFF to korekta ekspozycji tyczy się tylko parametrów migawka/przysłona.

    Pytasz czemu przy włączonej lampie robiąc ekspozycję +1EV nie zmieniają się parametry, a światła na fotce masz wiecej: właśnie dlatego, że prawdopodobnie masz włączoną opcję o której napisałem wyżej. Jak ją wyłączysz to korekta ekspozycji i korekta błysku przestaną być od siebie zależne.
    Ja mam E-500 i u mnie tak właśnie jest. Żeby nie być gołosłownym popstrykałem przed chwilą - co pozwoliło mi potwierdzić to co wyżej napisałem.
    Ostatnio edytowane przez rodia ; 29.06.08 o 22:56

Podobne wątki

  1. Jakie parametry do A4?
    By kowalikster in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 3.07.09, 21:15
  2. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 16.05.08, 20:30
  3. Jakie ma zastosowanie białe "coś" przy lampach??
    By Avalon in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 13.05.05, 18:22
  4. Jakie parametry wybrac? zdjecia sportowe w pomieszczeniu.
    By jakubgaw in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 25.10.04, 12:17
  5. Jaki balans bieli przy lampie wbudowanej w c4000z?
    By marecki in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 27.08.04, 10:38

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.