Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 31

Wątek: Kilka ostatnich pytań przed zakupem E-510

  1. #1

    Dołączył
    Jun 2008
    Posty
    13
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Kilka ostatnich pytań przed zakupem E-510

    Witam,

    Ostatnimi dniami siedze na forum i czytam wszystko co dotyczy e-510. Przed zakupem E-510 w dual kicie chciałbym sie jednak upewnić co do kilku kwestii. Aparat kupuje w USA.

    Wpierw fakty:

    - jestem amatorem, który sprzedaje Minoltę Z6 i przesiada się na lustro.
    - robię zdjęcia na uroczystościach rodzinnych, ale też sporo wycieczkuję...
    - nie używam aparatu to celów zarobkowych

    Pytania:
    - mając Minoltę Z6 wyłączyłem cyfrowy zoom, ale max wielkości optycznego zoom używałem BARDZO często, stąd pytanie: czy możecie oszacować czy ten obiektyw 150mm mi wystarczy?

    - zastanawiałem się nad szkłem Sigmy 70-300mm, ale prawda jest taka, że nie mogę go znaleźć ani w Olypedii ani w sklepach w USA (bizrate.com i pricegrabber.com także pusto). Z tego co czytałem jest tańsze od Zuiko, ale w pełni kompatybilne z E-510. Prawda li to?

    - zastanawiałem się nad lampą zewnętrzną - w pełni kompatybilną z E-510. Polecacie FL-36 oraz kilka odpowiedników firmy Mertz bodajże (przyznam, że się pogubiłem, które lampy tej firmy są w pełni kompatybilne - są sprzeczne informacje na forum). I dwa pytania:
    czy do moich amatorskich zdjęc zewnętrzna lampa się przyda czy można bez niej życ?
    czy możecie polecić tańszy model (np. Mertza), który zaspokoi moje potrzeby, ale zalezy mi na pełnej kompatybilnosci z E-510.

    - filtr - znowu są sprzeczne informacje trochę, niektorzy mówią, że to obowiązek, niektórzy mówią, że powoduje zaciemnienie obiektywu nawet o 2EV, stad nie warto go zakładać, niektórzy mówią, że warto go mieć jako osłonę obiektywu ale nie warto w niego inwestować dużych pieniedzy...

    co to znaczy? mam go kupić? jaki model wybrać?


    Na koniec powiem uniwersalną prawdę: w usa jest nieco taniej niż w Polsce, dlatego jesli mam kupowac E-510 z dual kitem, a potem mam za pol roku dokupować tą Sigmę 70-300 w Polsce to absurd. Wolałbym od razu kupić wszystko co mi potrzebne do aparatu w USA.

    ufff, to chyba wszystko - dzięki za wiedzę!

  2. #2
    | OlyJedi Awatar zibi1303
    Dołączył
    Aug 2006
    Mieszka w
    Gdynia
    Posty
    2.876
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    wg mnie jak już to ZD 70-300, ale już sam dual kit, większość ci załatwi. W minolcie miałeś chyba zoom x10 i zapewne ok 360-380mmm w przeliczeniu na mały obrazek. Reasumując tu z kitem masz 300mm czyli trochę mniej, ale niewiele. ZD 70-300 da ci realnie 600mm czyli sporo więcej. Ponieważ 40-150 często dobre jest i do portretów to radziłbym go zachować. Jak możesz to od razu kup razem i ZD70-300, ale i bez niego przeżyjesz
    /*...................*/
    /* ...........................*/

  3. #3
    | OlyJedi Awatar dog_master
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.265
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    1. Odpowiedz masz wyzej

    2. Nie. W ogole nie jest dostepna pod Olympusa. Tzn mozesz kupic jakąś i do tego przejsciowka i pewnie to pod Olka podczepisz, ale ani AF nie bedize dzialal, ani przyslony nie ustawisz... Nie ma to najmniejszego sensu. Ale mowi sie, ze ten 70-300 Olympusa jest zrobiony "z Sigmy" Nie jest to potwierdzone.

    3. Lampa sie przydaje. Ja bym brala jakiegos Metza [48,58, bylo o tym sporo na forum], bo sa w cenie FL36, a mocniejsze. Jest jeszcze FL50, ale imho droga w porownaniu do Metzów. Albo rozejrzyj sie za uzywana FLka, wyjdzie taniej.

    4. -2EV to polar, ktorego uzywa sie w specyficznych warunkach. Do ochrony to LensProtect/UV i co kto lubi, jedni wola troszke straty jakosci a ochrone, inni nie. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, kto co lubi ;]

    A "uniwersalnej prawdy" za cholere nie rozumiem... ;]
    Alicja & E-330/14-45/40-150/FL50R & D7000/18-200/70-200f2.8/50f1.4
    My life is brilliant (-: But it's time to face the truth... Umiesz liczyć? Licz na siebie.

  4. #4
    Awatar mathu
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    466
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Do ochrony obiektywu służy dekielek. Nie daj sobie wmówić że masz zamiast niego stosować filtry UV które służą do czegoś zupełnie innego.
    Fuji S5 Pro

  5. #5

    Dołączył
    Jun 2008
    Posty
    13
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    OK.

    Dzięki za odpowiedzi. Wiele wyjaśniły:

    - nie będę zatem kupował żadnych filtrów
    - nie będę kupował Sigmy, jak już to ZD 70-300 (super, że zibi1303 oszacował, na ile będzie przydatny konkretnie mi - bez niego przeżyję)

    - nie do końca jestem jeszcze przekonany co do tej lampy i jej przydatności dla mnie. Jesli już to Metza 48,58, lub FL36.

    Jak rozumiem głównie przydałaby się np. w takich weselnych warunkach: mało światła, tylko sztuczne, raczej przyćmione...

    Możemy się chwilę zawiesić na tej lampie i spróbować ocenić, czy dla mnie jako amatora będzie przydatna?

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    Dec 2007
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    270
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Możesz jeszcze rozważyć zakup lampy TUMAX DPT386AFZ-O dedykowanej do Olympusa. Dzemski ją opisywał i testował i mi się to podobało.
    Co do obiektywów to mógłbyś sobie od razu ściągnąć ZD 14-54, który jest wyjątkowo uniwersalny (poczytaj, jest o nim kilka tematów). Odpuścić 14-42 i ewentualnie kupić 40-150 lub ten 70-300...ale jeśli ściągniesz e-510 i ZD 14-54 to możesz to najpierw potestować i jak będzie ci krótko to zawsze możesz na allegro kupić za 300 zł 40-150.
    Ja też przeszedłem z kompakta z dużym zoomem canon S2 IS i też miałem dylematy, czy nie będzie mi krótko. Teraz 14-54 nie ściągam. W zasadzie dochodzę do wniosku, że długi zoom generalnie wykorzystywałem do rozmycia tła, a w lustrzance to samo robię spokojnie przysłoną.

  7. #7

    Dołączył
    Jun 2008
    Posty
    13
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Ceny w USA:

    Body 1 056 PLN
    Body + 14-42mm Lens 1 111 PLN
    Body + 14-42mm / 40-150mm Lenses 1 428 PLN

    Co oznacza, że obiektywy kosztują:

    14-42mm Lens 55 PLN
    40-150mm Lenses 317 PLN

    Obiektyw 14-54 kosztuje w USA ok.1000 PLN, więc różnica w porównaniu do kitowego 14-42 jest za wysoka - pozostanę przy kitowym.

    Jesli chodzi o 70-300 Zuiko to kosztuje 850 PLN, tak więc też sporo drożej od kitowej 150tki. - pozostanę przy kitowym.

    Pozostaje tylko lampa.

    Nadal nikt nie próbował dywagować czy lampa to właściwie jest mi potrzebna czy nie...

    FL-36 w USA 380 PLN

    Tumax i Metz nie mogę znaleźć w sklepach w USA. Może ktoś polecić jakieś sklepy?
    Ostatnio edytowane przez Grosheck ; 19.06.08 o 19:39

  8. #8
    | OlyJedi Awatar dog_master
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.265
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    A skad mamy to wiedziec, czy Ci jest potrzebna czy nie? ...

    Ja tam lampe zawsze biore, wbudowanej nie uzywam, no chyba, ze musze sprzet ograniczyc, a lampy uzywac raczej nie bede [jakies zawody czy cos, wtedy se portret dopale pop-upem ]. Ale gdybym teraz miala kupowac, to pewnie Metz/FL50. Bo 36 jest slaba i od zawsze tak uwazam, ale najpierw kasa i waga, a teraz... no mam lampe, moze kieeeedys wymienie
    Alicja & E-330/14-45/40-150/FL50R & D7000/18-200/70-200f2.8/50f1.4
    My life is brilliant (-: But it's time to face the truth... Umiesz liczyć? Licz na siebie.

  9. #9
    | OlyJedi Awatar Warmik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    451
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Grosheck Zobacz posta

    Nadal nikt nie próbował dywagować czy lampa to właściwie jest mi potrzebna czy nie...

    hmmm.... chyba Ty powinieneś wiedzieć czy jest Ci potrzebna



  10. #10
    Moderatorka Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Ania_
    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    zDolny Śląsk
    Posty
    3.693
    Siła reputacji
    74
    Moja galeria
    Aha i nie mów, że nie będziesz kupował żadnych filtrów. Filtry są przydatne.
    15 lat na forum. Dawniej jako Mysikrólik. Zawodowo jestem tu i tu.

Podobne wątki

  1. dylemat przed zakupem
    By rafaloo in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 30.08.09, 21:51
  2. Grip HLD-4 do E-3, pytania przed zakupem
    By gibberpl in forum E-System
    Odpowiedzi: 66
    Ostatni post / autor: 27.03.09, 10:50
  3. e-410 / e-510 - pytania przed zakupem
    By opiszon in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 23.01.08, 13:13
  4. Kilka pytań przed zakupem Olympus FE-115 i FE-130.
    By teachermath in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 19.06.06, 20:41
  5. jak sprawdzic uzywany aparat przed zakupem?
    By tom soyer in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 9.07.04, 23:30

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.